ZN.SK
Cigarety fajčiar a fajčenie

TOP 10 najzafajčenejších miest, kde by sme cigarety cítiť nemali

Fajčenie je pôžitkom pre fajčiarov, utrpením pre tých ostatných, prekvapivo vrátane časti ľudí z prvého tábora. Napriek tomu, že poznáme miesta, kde by sa cigaretový

Fajčenie je pôžitkom pre fajčiarov, utrpením pre tých ostatných, prekvapivo vrátane časti ľudí z prvého tábora. Napriek tomu, že poznáme miesta, kde by sa cigaretový dym nemal objavovať, predsa môžeme prechádzať naprieč celým Slovenskom a vídať ľudí s cigaretou pokojne aj priamo pod ceduľkou s preškrtnutou cigaretou.

fajčiar a cigarety

Zostavili sme rebríček miest, kde je fajčenie bohato rozšírené napriek tomu, že dochádza k porušeniu všeobecných nariadení daných miest a obcí, či ku konaniu, ktoré sa nepriamo aj nepriamo dotýka platných zákonov. Predsa sa však fajčenie nerieši pre dobro veci, pre zaistenie mieru a pokoja, všetkých zubov. Aj za cenu dýchacích problémov a ohrozovania ľudí navôkol.

Dramatizujeme? Ani veľmi nie. Na Slovensku sú tisíce ľudí s vážnymi ochoreniami pľúc, pribúda astmatikov, respiračných ochorení detí aj dospelých. Organizmus liečeného aj neliečeného človeka s pľúcnymi ochoreniami na cigaretový dym reaguje rôzne. V nejednom prípade aj astmatickým záchvatom priamo na mieste, alebo po narátaní zafajčených minút.

TOP 10 miest, kde sa fajčí bez ohľadu na ostatných

 1. Letné terasy reštaurácií a podnikov:sú predsa vonku. Tak čo chcete? Jesť a vychutnávať si arómy jedál znamená dôvod, pre ktorý sa rozhodnete z menu lístka vybrať niečo konkrétne. Niekto má ale iný názor, ak vám k arómam primieša ešte niečo iné.
 2. Balkóny a terasy bytov: ďakujeme susedia. Rozhodli ste sa fajčiť, ale všimli ste si, kam ten dym vôbec ide?
 3. Zastávky a stanice: v každej obci, v každom meste a na každej zastávke ten istý problém. Pridlhé čakanie, alebo nuda spôsobia, že už škrtá zapaľovačom a kašle na to, ako blízko je k ostatným. Niektorí sú vybavení špeciálnou schopnosťou nevidieť mamičku s kočíkom, tehotných, deti, či len nenávistné pohľady druhých.
 4. Hromadná doprava: milujeme zafajčené taxíky. Ten farebný stromček na spätnom zrkadle je skrátka príliš slabá zbraň na to, aby taxikár uhral pohodlie a pripravenosť na naozaj kohokoľvek medzi cestujúcimi. A čo vodič MHD, ktorý fajčí vo dverách autobusu vo vozovni, alebo ešte lepšie, počas jazdy pri otvorenom okne? Či Bratislava, alebo Trnava, všade je to to isté. Gól je však zapáliť si priamo v električke počas jazdy medzi cestujúcimi (článok).MHD, fajčenie v električke
 5. Pred vstupom: poznáme to z Manhattanu, z Londýna, či Berlína. Vysoké budovy, bussiness centrá s kanceláriami, nie vždy dovoľujú fajčiť vo vnútri. Preto fajčiari vychádzajú pred budovu k hlavnému vchodu. Výsledok? Prechádzate ulicou kde v silných dávkach dostávate do pľúc cigaretový dym. Ani Slovensko nie je výnimkou. Pred niektorými bankami budovami, sídlom Orangu, pred nákupnými centrami, ale aj pred azda každou jednou prevádzkou Kauflandu, Tesca, Lidlu a menej Billy, sa musíte nadýchnuť ako pred potápaním. Len nech tá fotobunka na dverách rýchlo otvorí dvere a vy môžete byť vo vnútri. Kaufland v Podunajských Biskupiciach a neďaleko hokejovej haly Ondreja Nepelu sú v Bratislave miesta s permanentným výskytom fajčiarov a bezdomovcov. Ozaj, skúsili ste niekedy vojsť v nemocnici Ružinov, na návštevu k niekomu na lôžkovom? S rukávom na nose je to istota.
 6. Školské záchody a areál: na základných či stredných školách, neraz aj na vysokých. Ak nie pred vchodom v prípade vysokých škôl, tak sú to hlavne záchody, kde sa občas nedá ani nadýchnuť. Udržiavané hliadky dávajú pozor, znamenie pozná každý a kto sa pozabudne, pocíti čo znamená zabúdanie.
 7. Materské centrá, kúpaliská a ihriská: je nepochopiteľné, že na detských ihriskách na lavičkách sedia matky a otcovia, ktorým je ľahostajný postoj a názor ostatných rodičov. Je neuveriteľné, koľko rodičov neberie v tomto smere ohľad na iných rodičov, ale najmä deti. Svojmu dieťaťu zaväzuje topánky, zapína bundu, oprašuje od piesku nohavice, kým vy sledujete a len tak tak hypnotizujete ten vajgel v jeho papuli, aby neprepálil malej bundu, či vlasy. Kúpaliská sú tiež miestom, kde ich vídame, ale nevítame. Hneď vedľa bazéna. Výrazný problém s týmto javom majú v najväčšom akvaparku v Liptovskom Mikuláši počas letných mesiacov, kde fajčenie permanentne neprekáža ani plavčíkom. A nie len tam. Fajčiar neraz vyrazí aj priamo do bazéna. Kým jeden odklepe mimo, druhý popol nerieši.

  Cigarety fajčiar a fajčenie

 8. Rady (zástupy) ľudí: je úžasné sledovať rad ľudí pred lekárňou, ak siaha von. Chrchle ako nachladnutý pavián a ešte fúka dym na pár ľudí pred sebou a za sebou. Radov je ale veľa. Čakáme na rožky, mlieko v malých potravinách, pred poštou, pred bankami a spolu s nami v radoch čakajú aj nejakí fajčiari. Ste na vzduchu, tak čo čakáte? Nejakú ohľaduplnosť? Nefajčiar by mal byť predsa podľa bežnej mienky ohľaduplný rovnako tak voči fajčiarovi, tak ticho.
 9. Festivaly a kultúrne podujatia: neexistuje festival, ktorý by reálne a aktívne chránil nefajčiarov a koordinoval fajčenie. Fajčiarske stánky možno existujú. Ale ani na tých najznámejších, ktoré sú plné koncertov a vystupujúcich, plné zhýralostí, alebo ich ozvláštňuje nejaká absurdná svadba, vystúpenie, prípadne duchovná zložka, neexistuje ochrana nefajčiarov. Amfiteátre sú priestorom v ktorom sa dobre šíri zvuk. Lenže rovnako tak sa v nich dobre rozptyľujú pachy a dym. Po prvý krát ste na festivale a vidíte svoj idol na pódiu. Poviete si, že super zážitok. Reálne si ale po rokoch pamätáte len to, ako ste sa dusili pre cigaretový dym z každej strany. A o čom vlastne spieval?
 10. Na návštevách: kto má domácnosť nastavenú bez cigariet, môže zažiť šok, keď návšteva zapaľuje a nepýta sa. Slušnosť síce niečo káže, ale je bežné, že situácia končí prosbou, ak danému človeku niečo také samozrejme nenapadlo samému. Postaviť sa od stola a opierať sa oň aj naďalej ale nie je riešenie. To si pritom zdanlivo mnoho fajčiarov myslí, že odfukovanie dymu naklonenými ústami stačí. Aká vynaliezavosť. Škoda, že zlyháva na základoch prírodných javov a sile vetra už od jeho najslabšieho stupňa. Vankúšiky na pohovke na terase už nebudú tak krásne voňať, ani vaša omáčka ku grilovanému mäsu nebude mať tak vynikajúcu arómu, keď sa v nose usadí zadymený smrad a za malú chvíľku aj samotný fajčiar niekde k vám.

Že ste si práve prečítali protifajčiarsky článok? Nemýlite sa. Je však hlavne o zamyslení nad tým, kde všade nie sú obmedzovaní fajčiari, ale v skutočnosti nefajčiari, ktorým ide o zdravie. Závislosť je tiež záležitosť zdravia, no z opačnej strany.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu