Na Makarskej riviére v mori pláva žralok mako (isurus oxyrinchus) - Zaujímavé novinky ZN.SK

Na Makarskej riviére v mori pláva žralok mako (isurus oxyrinchus)

Nemeckým turistom plaviacim sa na lodi v blízkosti pobrežia na obľúbenej chorvátskej Makarskej riviére sa podaril unikátny záber žraločej plutvy. Z počiatku sledovali len plutvu, no čoraz viac sa približovali, začali lepšie vidieť cez morskú hladinu. Plával pod nimi a až na základe názoru odborníkov je jasné, že ide o pomerne rozšírený druh, takzvaný mako rýchly.


zdroj: Morski HR

Takéto načasovanie, práve počas letnej sezóny a stúpajúcej návštevnosti oblasti, môže výrazne narušiť záujem ľudí o Makarsku riviéru. Mako je totiž jedným z mála druhov žraloka, ktorý má zdokumentované útoky na ľudí. To prakticky znamená, že v rámci celosvetových útokov bol ako útočník jasne identifikovaný mako rýchly. Videozáznam momentálne prekvapuje cestovateľské magazíny aj cestovné kancelárie.

žralok makarska riviéra

Mako rýchly (Isurus oxyrinchus) a zaujímavosti

Žralok mako rýchly je naozaj unikátny druh žraloka. Presvedčí vás o tom niekoľko zaujímavostí, ktoré sa ho týkajú.ň

  • žralok mako rýchly svoje meno nezískal len tak náhodou. Vo vode dokáže dosiahnuť rýchlosť 50 kilometrov za hodinu, no vedecký predpoklad hovorí o tom, že má anatómiu aj schopnosti na to, aby dosiahol aj násobnú rýchlosť. Tým by šlo o najrýchlejšieho vodného živočícha planéty. Dosiaľ sa však nepodarilo zaznamenať moment, kedy by sa žralok cítil ohrozený a potreboval by unikať v takto vysokej rýchlosti.
  • vo svete je zaznamenaných a žralokovi druhu mako, pripísaných niekoľko obetí medzi ľuďmi. Niektoré smrteľné.
  • vo voľnej prírode sa živí hlavonožcami, menšími aj veľkými rybami ako je tuniak a makrela, väčšie jedine sú schopné útočiť na delfíny, iné žraloky, alebo väčšie ryby, ba dokonca korytnačky
  • nie je len výborný plavec, ale aj skokan. Dokáže vyskočiť na palubu rybárskej lode, prípadne pri výskoku do vody dosiahnuť aj viac 7 metrov
  • potrebuje neustály pohyb. Pokiaľ by sa ocitol v zajatí, dokázal by prežiť len niekoľko dní
  • je rozšírený po celom svete v tropickom, subtropickom a len okrajovo aj v pásme Stredozemného mora
  • Priamo na Makarskej sa tento druh žraloka dosiaľ už niekoľko desaťročí neobjavoval
Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Čistá voda s citrónom
Koľko váži voda, prečo a ako prepočítať váhu vody na kilogramy

Zuby a návšteva u zubára
Rýchla pomoc pri bolesti zubov a domáce recepty

Jeleň. Tatranske zruby
Tatranské Zruby navštevuje jeleň. „Bambi“ je miestnou celebritou

Zavrieť