Misophonia, alebo mizofónia je syndróm zvýšenej zvukovej citlivosti, ktorý dokáže vyvolať podráždenie, alebo negatívne emócie. Mizofonik je teda človek, ktorého znepokojíte niekedy až do nepríčetnosti pomocou zvukov. V minulosti bolo mnoho takýchto javov a psychologických stavov považovaných za duševnú nevyrovnanosť, duševný problém, avšak dnes odborníci poznajú význam a taktiež mu dokážu venovať pozornosť priamo.
Mizofónia je, keď si iní myslia, že ste precitlivelý
Vo všeobecnosti je mizofónia stav, kedy pomocou zvukov vyvoláte negatívne reakcie. Tieto reakcie sa najčastejšie týkajú priamo voči vydávateľovi týchto zvukov. Človek mizofonik vtedy akoby vypínal zábrany a púšťa sa do riešenia problému, ktorý nemusí okolie vnímať ako problém. O aké situácie ide?
- Pri susednom stole v reštaurácii sedí hosť, ktorý chlípe polievku. Vaše myšlienky sa zastavujú, mozog a sluch sa upiera na tieto zvuky a vy zvažujete, či problém riešiť, alebo to vydržať až do momentu výbuchu.
- Posadili ste sa v MHD a za vami sedí cestujúci so žuvačkou v hube bez toho, aby privrel pery. Zrejme budete počuť mľaskot. Ustavičný neprestajný mľaskot, ktorý dokazuje, že dotyčný určite nie je mezofonik. Ak ste si ale nemohli nevšimnúť mľaskot a zároveň máte pocity chuti tresnúť dotyčného dáždnikom po hlave, ste mezofonik.
- Vybuchnete, keď okolo vás stále niekto klopká? Áno, dá sa to aj slušne. Ale cítite potrebu zastaviť to rázne, až príliš rázne?
- Niekto vo vašej blízkosti klepe nohou. Koleno šúcha o obrus a ten robí nepatrný, tichý zvuk textilu a statickej elektriny, ktorý vás privádza do šialenstva? Ak ste si to len všimli, je to v poriadku. Ak vám to prekáža a dotyčného by ste s veľkou vervou radi zatlačili do zeme, potom ste mezofonik silnejšieho rangu.
Oblasť poznania a psychologických riešení mizofónia je zatiaľ mladá. Vieme, že existuje, aj čo dokáže, čo robí s ľuďmi a pritom to sú bežní zdraví ľudia, ktorých mozog a sluchové centrum s polu s centrálnym zvukovým systémom vníma niektoré rušivé zvuky ako nebezpečné, alebo hrozby, proti ktorým je nutné zakročiť a bojovať.
Aj samotný názov nie je veľmi starý. Po prvý krát ho použili audiológovia Pawel a Margaret Jastrebovci v roku 2000.