HongKong splachuje morskou vodou už 7 desaťročí, rozumne

HongKong splachuje morskou vodou už 7 desaťročí, rozumne

Hongkong je mimoriadne preľudnený štátik, ktorý má veľkú núdzu o voľný priestor. Mimoriadna preľudnenosť na rozlohe len 1 103 km² predstavuje zhruba 7 miliónov obyvateľov. Nepredstaviteľné. 7 miliónov obyvateľov vyprodukuje množstvo odpadu. V rámci kanalizácie ide o milióny litrov vody vytekajúcej kanalizáciou preč. Na šťastie, nie je pitná. Splachovanie má Hongkong už od 50tych rokov vyriešené samostatne. Nepoužívajú naň pitnú vodu z obmedzených zdrojov, ale vodu získanú z mora. Múdra prezieravosť a predvídanie budúcnosti pred rokmi vytvorilo podmienky, pre ktoré dokáže mesto výrazne ušetriť veľké prostriedky, aj zásoby pitnej vody.

Hongkong

Hongkong a jeho zaujímavá história

V preklade jeho názov znamená “Voňavý prístav” hoci dnes by to už neplatilo. Prístav už dávno nie je odkázaný na obchodovanie s koreninami a vôňami. Keď sa v roku 1699 v Číne objavila Východoindická spoločnosť Veľkej Británie, z Hongkongu začal vznikať dôležitý prístav pre vývoz čínskeho tovaru do Európy. Británia sem naopak privážala ópium, ktoré spôsobilo vysokú závislosť čínskych obyvateľov na návykovej droge.  Vďaka ópiovej vojne a prítomnosti britského námorníctva musela Čína odstúpiť Hongkong Británii v roku 1842. V júli 1898 začala plynúť lehota 99 rokov prenájmu územia známeho ako New Territories a skončila 30. júna 1997. O tom, že sa Hongkong vráti Číne, hovorila diplomacia už v osemdesiatych rokoch a pripravovali sa na zásadné zmeny s veľkým predstihom.

No ani od roku 1997 nie je Hongkong plnohodnotnou súčasťou Číny, ale je Zvláštnou administratívnou zónou Čínskej ľudovej republiky. Vznikla tak čínska vláda, no s komunistickým režimom vo svojej krajine a kapitalistickým v Hongkongu. Až do roku 2047 pritom nemá byť zmenený kapitalistický systém, čiže ľudí by nemali ešte pár desaťročí prekvapiť ekonomické reformy a zavedenie celočínskeho systému. Hongkong po pričlenení k Číne zažil vysoký odliv investícií, emigráciu milionárov a miliardárov do Európy a USA. Keďže Hongkong má celkom iný systém vlády, slobodnejší režim, miestni obyvatelia veľmi negatívne vnímajú zásahy Pekingu do fungovania uvoľnenejšieho a prosperujúceho Hongkongu.

Mesto a štátik sa skladá z parkov, hôr, no najmä zastavaných plôch výškových mrakodrapov, finančných centier a extrémne drahého bývania, ktoré vyriešili mnohí extrémnymi spôsobmi. Napríklad extrémne malým bývaním nahusto na sebe, drobnými mikrobytmi so stiesnenými podmienkami na život.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.