ZN.SK
Spánok, snívanie

Snívanie počas noci: zápisky snov nedovolia zabudnúť

Už od najstarších dôb ľudstva rozmýšľal človek nad druhou polovicou svojho života nad tou, ktorá je záhadná, schovaná, ktorá nás desí, ale i priťahuje. Je to snívanie. Čo sa deje s človekom, keď spí?

Už od najstarších dôb ľudstva rozmýšľal človek nad druhou polovicou svojho života nad tou, ktorá je záhadná, schovaná, ktorá nás desí, ale i priťahuje. Čo sa deje s človekom, keď spí?

Spánok, snívanie

Dodnes nie sú na túto otázku presné odpovede. Už po stáročia totiž človek verí, že jeho sny môžu mať istý význam. V dnešnej dobe prevláda názor, že sny sa odzrkadľujú na našom duševnom zdraví, ale existuje veľa dôkazov o snoch, ktoré predpovedajú udalosti do najmenších detailov. Môže sa to stať každému z nás. Niektorí z nás sa dostávajú do situácií, keď majú pocit, že na niektorých miestach už boli a že niektoré situácie už zažili. Na preukázanie dôkazov, že sa vám takéto sny naozaj zdali alebo pre ďalšiu analýzu vašich snov existuje jednoduchá metóda – zapíšte si ich.

Pokiaľ sa zobudíte zo sna, ktorý sa vám zdá niečím výnimočný, ihneď sa pokúste zohnať papier a pero a sen si zapíšte čo najpodrobnejšie. Urobte to takto pri rannom i nočnom prebudení. Skúsenosť preukazuje, že väčšina snov z našej pamäti rýchle zmizne alebo sa strácajú dôležité súvislosti. Extra dôležité sú čísla, obrazce alebo písmená. K popisu sna môžeme trebárs nakresliť malý obrázok toho, čo nás v sne zaujalo alebo toho čo sme nemohli presnejšie identifikovať. Dobré je poznamenať si vlastné pocity (príjemné alebo skľučujúce, či sme mali strach alebo radosť,…).

Sny ovplyvňujú aj ďalšie faktory

K týmto poznámkam sa snažte dostať čo najskôr a doplňte ich o ďalšie podrobné údaje. Dôležitý je samozrejme dátum, kedy sa sen prisnil. Skúste si vybrať zo sna podľa vás dôležité veci. Poznamenajte si ich mimo hlavnej témy sna. Ďalším dôležitým faktorom pre snívanie je vaša strava. Poznamenajte si preto potraviny, z ktorých sa hlavné chody predchádzajúceho dňa skladali. Medzi to samozrejme patrí aj alkohol, tabak a káva. Posledným faktorom, ktorý výrazne ovplyvňuje vaše sny, je váš stav. Predovšetkým zdravotný stav. Poznamenajte si pokiaľ máte chrípku, horúčku alebo závažnejšie prejavy chronických ochorení. A pokiaľ vás niečo výrazne rozrušilo alebo sa už dlhšiu dobu niečím zapodievate, rozhodne nebude vadiť, keď si to k tomu všetkému poznamenáte.

S takto obsažným popisom sna si teraz poradí väčšina novodobých lovcov snov. S dôstojným a kritickým odstupom sa vrhnú do analyzovania vašich snov a čoskoro prídu nato, čo vaše sny znamenajú. A pokiaľ nato neprídu, to vôbec nevadí. Je zaujímavé, mystické i strašidelné s odstupom času prečítať svoj zápisník snov. Pomôžete si aj obsiahlejším snárom a vôbec literatúrou, ktorej je v predaji dostatok. Na správnu analýzu snov však len jeho obsah naozaj nestačí. Jeden z najdôležitejších dôvodov, prečo zapisovanie snov môže mať význam je krátkodobá pamäť človeka na dej zo snov. Ľudská myseľ totiž rozlišuje snívanie a realitu odlišnou pamäťou. Sny veľmi rýchlo zabúdame. Niektorí ľudia si za celý svoj život nepamätajú ani jeden sen presnejšie, ako v jedinej stručnej vete.

Pripravila K. Bubáková

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu