Na školách vo Francúzsku zakázali kečup, na ochranu gastronómie

Kečup - rajčinová omáčka

Francúzi sú mimoriadne hrdí na svoju kultúru, jazyk aj gastronómiu. Práve francúzska gastronómia dala základ modernej gastronómii s pravidlami, príborom, prestieraním a so všetkými svetoznámymi postupmi a delikatesami. Niekde tu sa objavuje aj hrdosť na toto konkrétne dedičstvo, ktoré francúzske úrady začali brať oveľa viac vážne kurióznym zákazom v školských jedálňach. Problémom bol totiž kečup.

Kečup - rajčinová omáčka

Kečup, príliš obyčajný a lacný

Školské jedálne vo Francúzsku, materské školy, škôlky a detské kluby ponúkajúce stravu majú na základe vládneho nariadenia zakázané podávať kečup. Dôvodom je záujem vyzdvihnúť hodnotnú gastronómiu a kultúru stolovania a obmedziť kečup. Ten je považovaný za priveľmi obyčajný, lacný a najmä nie pôvodný produkt.

Kde sa vlastne vzala rajčinová omáčka?

Židovský obchodník menom Heinz navštevoval čínske reštaurácie. Práve tam si všimol jednoduchú omáčku, ktorú nemal možnosť používať nikde inde, len v čínskych reštauráciách. Jej pôvodný názov znel podobne, ako znie názov omáčky dnes. Pustil sa do komerčnej výroby a stal sa najznámejším výrobcom tejto omáčky vôbec. Keďže ťažko mohol mať patent na niečo, čo sám skopíroval, výrobcov kečupov a receptúr poznáme mnoho. Nikto naň nemá patent a tak poznáme aj rôznu kvalitu. Kečup sa dá vyrobiť aj doma.

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.