ZN.SK
kmeňový tréning

Fitness trendy VS. prastaré formy cvičenia, čo je zdraviu prospešnejšie?

Za posledných 20 rokov sa v slovenských posilňovniach vystriedalo toľko fitness cvičení, že by sme ich ťažko zrátali na dvoch rukách. Aj kľúč k správnemu…

Za posledných 20 rokov sa v slovenských posilňovniach vystriedalo mnoho fitness cvičení. Až tak, že by sme ich ťažko zrátali na dvoch rukách. Aj kľúč k správnemu zdravému životnému štýlu podlieha moderným trendom, ktoré preberáme z rôznych krajín sveta. Z Nemecka k nám zavítal pilates, z Kalifornie crossfit. Flowin vymysleli páni zo Švédska, zumbu zasa poznáme vďaka kolumbijskému tanečníkovi Albertovi „Beto“ Perezovi, TRX cvičenie má pôvod v Amerike a taká intenzívna tabata bola vymyslená zasa v Japonsku.

kmeňový tréning

Dokážu však moderné cvičenia obstáť v porovnaní s prastarými formami cvičenia, ktoré mnohé komunity realizujú dodnes?

6 „fitness“ komunít z rôznych častí sveta

Anglický fanatik Joel Dommett a komik Nishe Kumara navštívili šesť rôznych komunít z rôznych kútov sveta. Joel je fanatik do fitness a vyskúšal už kadejaké formy cvičení. Chcel však na vlastnej koži zažiť aktívny životný štýl spoločenstiev založený na prastarých formách cvičenia ako je kickbox, beh cez hory alebo 24hodinová ochrana dobytka. S pomocou expertov, ktorých mal pri sebe, sa snažil s domácimi udržať tempo. Jeho kamarát Nish sa zasa zameral na spoznávanie kultúry a miestnej kuchyne. Počas cesty navštívili napríklad masajských bojovníkov v Afrike, šaolinských mníchov či mongolských nomádov. Joel mal možnosť zistiť či jeho západom trénované telo z posilňovní dokáže zvládnuť záťaž, ktorá je pre tieto kmene každodennou rutinou.

Či sa fitness cvičenie dokáže vyrovnať prastarým tréningom zistíte v novom seriáli Intenzívny kmeňový tréning, ktorý štartuje v nedeľu, 14.4. o 20:10 na Viasat Explore.

kmeňový tréning

V našej sérii článkov sa venujeme aj priamo bjovým umeniam. Napríklad krav maga, capoeira, aikido a ďalšie.

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu