ZN.SK
Maslo a cena masla

Cena masla je neuveriteľná, zdvihla sa niekoľkonásobne. A dôvod?

Maslo, ktoré pokladá mnoho domácností za nevyhnutnú súčasť raňajok a gastronómie, je čoraz viac drahšie. Sú tomu dva roky, čo sa objavila cena masla…

Maslo, ktoré pokladá mnoho domácností za nevyhnutnú súčasť raňajok a gastronómie, je čoraz viac drahšie. Sú tomu dva roky, čo sa objavila cena masla okolo 1,29 EUR až 1,49 EUR vo výnimočných akciách v predajniach Samoška a Terno s cenou 0,89 EUR za 250 gramov. Odvtedy sa nič podobné a zásadné neudialo, až na pár chvíľkových akcií v supermarketoch Billa, kedy stále cena neklesla pod 1 EURO. Cena 1,79 EUR sa nám zdala predražená, no rok 2017 prináša už aj taký extrém, kedy je cena 1,79 EUR z tých lepších. Ak nie najlepších.

Maaslo a cena masla

Bežne už totiž 250 gramov masla nájdeme na pultoch predajní za nehoráznu sumu prevyšujúcu aj 2,49 EURÁ, či 2,79 EUR. Niektoré druhy už dnes stoja viac ako 3 EURÁ za 250 gramov. Obchody si zvykli viac propagovať 125 gramové maslá, ktorými pritiahnu pozornosť skôr nepozorných ľudí.

Gastronómia a domácnosti trpia

V snahe vyhnúť sa rastlinným margarínom na pečive a uprednostniť skutočné maslo, sa čoraz viac stretávame s vyššou cenou, no nemennou kvalitou. Trpí pritom nie len nejedna domácnosť, mamičky na materskej, milovníci nátierok, ale aj bežná gastronómia, ktorá môže v reštauráciách viesť k zvyšovaniu cien niektorých jedál. Utrpia aj záujemcovia o koláče. Mnoho receptov sa spolieha na maslovú chuť, konzistenciu a funkcie v cestách a plnkách. Mnoho receptov v cukrárstve má maslo ako nenahraditeľnú zložku.

Kravy a dobytok ako taký

Dôvod vás prekvapí

Dôvodom má byť znížená populácia kráv v celej EÚ, ba dokonca zvýšený dopyt v Číne, kde sú ochotní zaplatiť viac. Čínu ako dôvod spomína iDnes.cz. Vo všeobecnosti je ale dôvodom znížená populácia kráv. Známe sú udalosti z pred dvoch troch rokov, kedy bola nadprodukcia mlieka a nadzásobená EÚ sa začala zbavovať dojníc. Zrejme aj slovenský trh sa musel prispôsobiť zvyšku EÚ. Najnižšie ceny mlieka vyhnali výrobcov do zadĺženosti a aby vykryli straty, predávali kravy mäsokombinátom. Teraz to nejeden z nich oľutoval, hoci vtedy nemal na výber. Zásoby masla sa míňali postupne, až narazili na dno, kedy sa dopyt vyrovnáva zdražením. Opýtané menšie družstvá na Slovensku nemenili počty dojníc, preto je zrejmé, že celá situácia je spôsobená najmä na poli veľkých hráčov a ryba tým smrdí od hl… politiky EÚ. Nedostatkové mlieko, nedostatková smotana a následne aj nedostatkové maslo tak následne mení celú situáciu v Európe a odtrháva nám od úst tradičné raňajky.

Tradičné maslo ešte populárnejšie a bez preháňania

Na šťastie niekoľko dodávateľov a výrobcov masla na Slovensku naďalej má svoje stabilné ceny a stabilnú produkciu, keďže počet dojníc nemenila. Je badateľný zvýšený dopyt. Maslo je tak žiadaným artiklom aj na salašoch. Salaš Krajinka pri Ružomberku si všíma zvýšený dopyt po masle. Dôvodom však môže byť aj to, že ich maslo vonia po tradičnom masle, aké si pamätá nejedna domácnosť z čias vlastného mútenia doma a bolestí unavených rúk.

Chleba s maslom, či Chlieb s maslom

Maslo si totiž v minulosti vyrábala nejedna rodina doma. Stačila krava, čerstvé mlieko, z neho získaná smotana a dosť síl v ruke pri mútení. Odmenou za úsilie tak bolo ľuďom kvalitné maslo s charakteristickou vôňou a chuťou, neprekonateľnou kupovanými maslami. O mútení masla si môžete prečítať na Kulturno.sk

POZOR: Rastlinné maslo neexistuje

Predajcovia nám už dlhšie prezentujú rôzne margaríny vytvorené z rastlinných olejov. Ak majú maslovú príchuť, neznamená to, že ide o maslo. Najväčším prekvapením je, že kým donedávna šlo o rastlinné oleje, dnes sa za rastlinný olej považuje aj kontroverzný palmový tuk, ktorý je azda v každom jednom rastlinnom margaríne.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu