Komprd, nárečové a stále živé humorné pomenovanie pre hríb - Zaujímavé novinky ZN.SK

Komprd, nárečové a stále živé humorné pomenovanie pre hríb

Komprd je zvláštne slovenské slovo, ktoré patrí medzi nárečové. Jeho zaujímavosťou je fakt, že ho používa mnoho lokalít ešte aj dnes a hoci sa po rokoch mierne odlišujú jeho priame významy, stále má akýsi prapôvod rovnaký. Komprd, však za každých okolností pomenúva hubu.

Hríb modrák, v článku Komprd

Napriek komickej skladbe slov, ktorá by sa nám viazala skôr k niečomu nelichotivému, či posmešnému, slovo naozaj existuje. Pre onú svoju posmešnosť sa však predsa len časom udomácnilo používanie slova na hríby menej cenné, až hríby, ktoré hubári obchádzali. No aj to len v niektorých lokalitách.

Komprd, alebo komprda je hríb

Na Spiši je totiž komprd akákoľvek huba, kým na Horehroní je to huba práve taká, ktorá je “na prd” a zbieera sa naozaj len ak je núdza o zdravé. Na Liptove a na Orave sa komprdom alebo komprdou nazývajú dubáky, no veľmi často sa stretávame s názvom komprd pre hríby synaky, či hríby zrnitohlúbikové, ľudovo nazývané modráky. Vyzerajú krásne, pripomínajú hríby pravé, dubáky, avšak vynikajú výraznou červenou nožičkou a žltým mäsom. Pri náreze modrajú a tým odrádzajú hubárov. komprd sa najviac uchytil práve pre tento hríb.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.