Austrálski vedci zistili, že… niekoľko vynálezov, ktoré sú austrálske

Sydney Austrália

Austrália je výnimočná z hľadiska histórie, polohy, prírody… ale aj z hľadiska vedy. Dezinformátori a nadšenci nenávistnej rétoriky kolabujú pri počutí spojenia „americkí vedci zistili“, pretože existujú aj iní vedci. Podľa mnohých aj tí ruskí. My sa dnes zameriame na úplne inú krajinu. V Austrálii našli domov, alebo sa z Austrálie do sveta vypustilo niekoľko unikátnych vynálezov, ktoré pritom bežne Austrálii ani neprisudzujeme. Možno tak zaujme nasledovný výber vynálezov, ktoré by si mohli písať „Made in Australia“.

Sydney Austrália

Austrálski vedci zistili, že…

Wi-Fi technológia: Wi-Fi, ktoré dnes využíva celý svet na bezdrôtové pripojenie k internetu, bolo vyvinuté austrálskymi vedcami z CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation).

Čierna skrinka (Flight Recorder): Čiernu skrinku, ktorá zaznamenáva údaje o lete a hlasy v kokpite lietadla, vyvinul v roku 1958 Dr. David Warren z Austrálie. Vďaka nej je možné lepšie identifikovať príčiny nehôd, keďže zaznamenáva hodnoty z prístrojovej dosky, okolnosti, pohyb, udalosti na palube, aj celú komunikáciu.

Elektrický vŕtačkový motor: Arthur James Arnot získal patent na elektrickú vŕtačku v roku 1889 v Melbourne. Tento vynález uľahčil prácu v priemysle a stavebníctve po celom svete. Dovtedy existovalo vŕtanie len pomocou ručnej vŕtačky. Mnohé procesy a postupy sa odohrávali celkom ink.

Záchranný únikový system pri výstupe z lietadla: V prípade nehody lietadla, či zlyhaní technológie je možné palubu lietadla opustiť na nafukovacej šmykľavke na ktorej sa spúšťajú pasažieri bez batožiny s rukami na hrudi a v záchranných vestách. Záchranná šmýkľavka je dielom Jacka Granta zo 60-tych rokov minulého storočia. Pochádzal z Austrálie.

Načúvcí implantát: Tento revolučný sluchový implantát, ktorý pomáha ľuďom s ťažkým poškodením sluchu znovu počuť, bol vyvinutý austrálskym vedcom Graemom Clarkom v roku 1978.

Ultrazvukové skenovanie: Ultrazvuk, ktorý sa dnes bežne používa na lekárske vyšetrenia, bol vyvinutý austrálskymi vedcami v 60. rokoch 20. storočia. Bez neho by bolo ťažké získať pohľad na plod, odhadnúť pohlavie detí, nájsť príčiny zažívacích problémov a ešte mnoho iného.

Polymerová bankovka: Austrália bola prvou krajinou, ktorá zaviedla polymerové bankovky, ktoré sú odolnejšie a bezpečnejšie ako tradičné papierové bankovky. Tento koncept bol neskôr prijatý mnohými krajinami po celom svete.

Google Maps: Časť technológie, ktorá stojí za Google Maps, vyvinuli Dánsko-austrálski vývojári Lars a Jens Eilstrup Rasmussen, ktorí pracovali pre austrálsku firmu Where 2 Technologies.

Hills Hoist (rotačný sušiak na bielizeň): ikonický austrálsky vynález z roku 1945 je rotačný sušiak na bielizeň, ktorý sa dnes používa v mnohých krajinách sveta. Populárny aj v USA.

Kardiostimulátor: Moderný prenosný kardiostimulátor, ktorý pomáha regulovať srdcový rytmus, bol vyvinutý Austrálčanmi Edgarom Boothom a Markom Lidwillom v 20. rokoch 20. storočia.

Rotačný ventil: Tento typ ventilu, ktorý sa dnes bežne používa v priemyselných podnikoch, vyvinul v 60. rokoch 20. storočia austrálsky inžinier John Blatchly.

Mohlo by zaujímať tiež:
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.