ZN.SK
Pannonhalma

Arciopátstvo Pannonhalm pri Gyori kráľovstvom levandule

Veľmi zaujímavý komplex Pannonhalm tvorí benediktínske arciopátstvo nachádzajúce sa na hore Svätého Martina. Juhozápadne od Slovákmi navštevovaného Gyoru

Veľmi zaujímavý komplex Pannonhalm tvorí benediktínske arciopátstvo nachádzajúce sa na hore Svätého Martina. Juhozápadne od Slovákmi navštevovaného Gyoru, môžete naraziť na mimoriadne pekné a zachované miesto, ktoré je zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a je tiež jednou z ôsmych lokalít Maďarska v zozname vôbec. Rád benediktínov tu pôsobí už od roku 996. Má teda viac ako tisícročnú históriu.

Pannonhalma

Zameranie rádu je už od dávnej minulosti zamerané na pestovanie viniča a výrobu vína, pričom kúpiť je možné od nich naozaj vysoko kvalitné biele a červené, vrátane jedného ružového. Mnísi vo všeobecnosti nie sú známy len ako dobrí vinári, ale aj ako znalci liečivých rastlín. Pestovaniu byliniek a levandule sa pestujú ako rovnocennej oblasti a dokonca ich spracúvajú napríklad na výrobu olejov. Azda po tom všetkom ani neprekvapí, že tu kúpite aj ich vlastné cukrovinky a likéry, ktoré sa síce vyrábajú z miestnych plodín, no ich samotná výroba prebieha na iných miestach.

Pamiatky a turistický ruch

Najatraktívnejšie pamiatky miesta a komplexu viacerých veľmi dobre zachovaných budov sú románska bazilika a dolný kostol. Gotické nádvorie je priestranstvom z ktorého máte pohľad na niekoľko architektonických skvostov, hneď niekoľko navzájom pospájaných barokových a tiež klasicistických budov. Jedným z najväčších lákadiel budú nepochybne aj pôvodné staré pivnice, hoci v novom rekonštruovanom šate, ktoré doplnili aj o moderné prvky podmieňujúce turistický ruch. Nachádza sa tu v súčasnosti hotel, reštaurácia, ale aj Hosťovský dom u sv. Jakuba.

Kontakt
Adresa: 9090 Pannonhalma, Dózsa György u. 10.
Telefón: +36 96 554 210
http://pannonhalma.hu/

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu