Arciopátstvo Pannonhalm pri Gyori kráľovstvom levandule - ZN.SK

Arciopátstvo Pannonhalm pri Gyori kráľovstvom levandule

Veľmi zaujímavý komplex Pannonhalm tvorí benediktínske arciopátstvo nachádzajúce sa na hore Svätého Martina. Juhozápadne od Slovákmi navštevovaného Gyoru, môžete naraziť na mimoriadne pekné a zachované miesto, ktoré je zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a je tiež jednou z ôsmych lokalít Maďarska v zozname vôbec. Rád benediktínov tu pôsobí už od roku 996. Má teda viac ako tisícročnú históriu.

Pannonhalma

Zameranie rádu je už od dávnej minulosti zamerané na pestovanie viniča a výrobu vína, pričom kúpiť je možné od nich naozaj vysoko kvalitné biele a červené, vrátane jedného ružového. Mnísi vo všeobecnosti nie sú známy len ako dobrí vinári, ale aj ako znalci liečivých rastlín. Pestovaniu byliniek a levandule sa pestujú ako rovnocennej oblasti a dokonca ich spracúvajú napríklad na výrobu olejov. Azda po tom všetkom ani neprekvapí, že tu kúpite aj ich vlastné cukrovinky a likéry, ktoré sa síce vyrábajú z miestnych plodín, no ich samotná výroba prebieha na iných miestach.

Pamiatky a turistický ruch

Najatraktívnejšie pamiatky miesta a komplexu viacerých veľmi dobre zachovaných budov sú románska bazilika a dolný kostol. Gotické nádvorie je priestranstvom z ktorého máte pohľad na niekoľko architektonických skvostov, hneď niekoľko navzájom pospájaných barokových a tiež klasicistických budov. Jedným z najväčších lákadiel budú nepochybne aj pôvodné staré pivnice, hoci v novom rekonštruovanom šate, ktoré doplnili aj o moderné prvky podmieňujúce turistický ruch. Nachádza sa tu v súčasnosti hotel, reštaurácia, ale aj Hosťovský dom u sv. Jakuba.

Kontakt
Adresa: 9090 Pannonhalma, Dózsa György u. 10.
Telefón: +36 96 554 210
http://pannonhalma.hu/

Arciopátstvo Pannonhalm pri Gyori kráľovstvom levandule
1 (20%) 1 hlas[ov]
Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Ethereum
Ethereum, silná alternatíva bitCoinu, v decembri posilňuje

Bratislava
Voličský preukaz sa dá vybaviť emailom už len do 15. februára

Narodeniny a oslava narodenín
Narodeninová oslava v Holandsku? Gratuluje sa aj rodine oslávenca

Zavrieť