ZN.SK
metre kubické alebo štvorcové

Ako napísať metre štvorcové, kubické s číslom hore a chemické značky dole

Jedna z najčastejších peripetií, ktoré nás čakajú pri vypracovaní projektov, návrhov, plánov a domácich úloh z chémie, sú spodné a horné indexy. Malé čísla

Jedna z najčastejších peripetií, ktoré nás čakajú pri vypracovaní projektov, návrhov, plánov a domácich úloh z chémie, sú spodné a horné indexy. Dolný index je pritom pomerne častý v chémii, kedy sa skrátka ani nezaobídeme bez správneho označovania čísiel v chemických vzorcoch. Je totiž rozdiel H2O a H2O. Správne bude jednoznačne len ten prvý tvar, kým ten druhý je značkou a všeličím, len nie chemickým vzorcom, ktorý bude vyžadovať náročný učiteľ chémie. Horný index používame pri znamienkach TRADEMARK, REGISTERED, alebo pri označeniach metrov štvorcových, či kubických. Povedzme, že objednávate drevo. To sa predáva na metre kubické, no pracovať s výkresmi, výpočtami, objednávkami a nevedieť, ako vyriešiť m3 do podoby m³ je problém. Ako na to?

Ako napísať čísla cez Horný index:

Metre, či kilometre štvorcové a kubické, čiže malé čísla nad písmenom je možné použiť skopírovaním nasledujúcich slov a symbolov z metrickej sústavy:  km³ m³  z nasledovných čísiel 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9. Microsoft vyvíja dlhé roky Windows, mnoho inovácií, svetoví programátori riešia sto piatu aplikáciu pre koronavírus a dosiaľ nikto neprišiel na to, ako jednoznačne a s istotou prinášať do textových editorov horný index pomocou klávesovej skratky. Kým vo Worde funguje, v ďalších editoroch fungovať nemusí. Priamo vo Worde je finta, malá ikonka, ktorá rovno zobrazuje, aký index znamená. Postačí označiť číslicu, ktorú chcete posadiť hore a kliknúť na nasledujúcu ikonu.

metre kubické alebo štvorcové

Alebo stačí označiť slovo a stlačiť CTRL + 1  (číslo v číselníku nad TAB a písmenkom Q)

Symboly, ktoré sa priamo vytvoria už s posunom do horného indexu:

  • TRADEMARK (TM) vytvoríte pomocou ALT + 0153
  • REGISTERED TRADEMARK ® (R) vytvoríte pomocou ALT + 0174

Ako na čísla cez Dolný index:

Chémia a chemické zápisy chemických vzorcov nie sú ničím komplikovaným. Pre správny zápis potrebujete len napísať tvar v bežnej podobe s klasickými číslicami. Príkladom nech je kyselina sírová.

H2SO4

Označte si v takto napísanom slove číslo dva a stlačte kombináciu kláves CTRL + „=“. Znamienko rovná sa zníži dvojku na dolný index. To isté spravte na štvorke a získate podobu chemického vzorca rýchlo a bez nutnosti označovať, prepisovať, kopírovať a podobne.

H2SO4
(pozor, webstránky ho správne nezobrazujú, no skopírujte si spodný index, vložte do svojho wordu a zobrazí sa správne)

Ak vám z akéhokoľvek dôvodu nejde vytvárať spodný index, skúste si číslo v spodnom indexe skopírovať z nasledujúceho riadku.

príklad1 príklad2 príklad3 príklad4 príklad5 príklad6 
príklad7 príklad8 príklad9 príklad0 príkladABCEFGHIJKLMNOPRSTUVXYZ 
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu