29. júla bude na oblohe magicky silný Modrý Mesiac

29. júla bude na oblohe magicky silný Modrý Mesiac

V anglických krajinách existuje jedno prirovnanie. Znie “Raz za modrý Mesiac”, čo je ekvivalent nášho “Raz za uhorský rok”. Ide pritom o takmer rovnaký význam aj obdobie. Astronomický úkaz známy ako Modrý Mesiac je pozorovateľný jeden krát za tri roky. Naposledy sme ho mohli vidieť 31. augusta v roku 2012. Tento rok máme možnosť vidieť Modrý Mesiac už tento piatok večer a v noci. Modrý Mesiac, ako sa tento úkaz nazýva, má mnoho spoločného s pohanskou mágiou. Jeho jedinečnosť spočíva v počte splnov v jedinom mesiaci. Tento mesiac (júl) to totiž bude druhý spln.

Mesiac na oblohe

Prvý spln tento mesiac bol 2. júla, po 29 dňoch sa to tak v tomto mesiaci stihne aj po druhý krát. Druhý spln nastane v čase znamenia Vodnára. Z pohľadu mágie a povier pôjde o výnimočný okamih, chce to len dobre naplánovať želania a správne smerovať túžby. Pomenovanie Modrý Mesiac je však nutné vysvetliť. Nejde o zmenu jeho farby, tento názov nesie len preto, aby vynikla jeho vzácnosť. Modrý Mesiac v modrej farbe teda neexistuje.

29. júla bude na oblohe magicky silný Modrý Mesiac
Ohodnoť tento článok
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Zásielka z Číny
Zásielky z Číny s poštovným zadarmo, zo Slovenska pohroma

Websterovci
Animovaný večerníček z RTVS Websterovci vychádza na DVD

Black Friday
Black Friday ako sviatok nakupovania je už ľuďmi očakávaný

Zavrieť