29. júla bude na oblohe magicky silný Modrý Mesiac

29. júla bude na oblohe magicky silný Modrý Mesiac

V anglických krajinách existuje jedno prirovnanie. Znie „Raz za modrý Mesiac“, čo je ekvivalent nášho „Raz za uhorský rok“. Ide pritom o takmer rovnaký význam aj obdobie. Astronomický úkaz známy ako Blue Moon je pozorovateľný jeden krát za tri roky. Naposledy sme ho mohli vidieť 31. augusta v roku 2012. Tento rok máme možnosť vidieť ho už tento piatok večer a v noci. Modrý Mesiac, ako sa tento úkaz nazýva, má mnoho spoločného s pohanskou mágiou. Jeho jedinečnosť spočíva v počte splnov v jedinom mesiaci. Tento mesiac (júl) to totiž bude druhý spln.

Mesiac na oblohe

Modrý Mesiac, hoci nie tak celkom modrý…

Prvý spln tento mesiac bol 2. júla, po 29 dňoch sa to tak v tomto mesiaci stihne aj po druhý krát. Druhý spln nastane v čase znamenia Vodnára. Z pohľadu mágie a povier pôjde o výnimočný okamih, chce to len dobre naplánovať želania a správne smerovať túžby. Pomenovanie „Blue Moon“ je však nutné vysvetliť. Nejde o zmenu jeho farby, tento názov nesie len preto, aby vynikla jeho vzácnosť. Modrý Mesiac v modrej farbe teda neexistuje.

Raz za uhorský rok – prečo toto prirovnanie používame?

Ak sa niekedy hovorilo v našich končinách, že niečo sa deje raz za uhorský rok, ide o sarkastické, alebo aj podľa situácie trefné pomenovanie situácie, kde sa na niečo dlhšie čaká. Prípadne ide o činnosť vykonávanú každé dva roky, nie pravidelne každý rok. Ak sa nechávala pôda úhorom, čiže odpočinúť, bolo to zvyčajne na jeden rok. Počas neho sedliak pestoval na inom poli, kým to prvé odpočívalo.

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.