29. júla bude na oblohe magicky silný Modrý Mesiac

29. júla bude na oblohe magicky silný Modrý Mesiac

V anglických krajinách existuje jedno prirovnanie. Znie “Raz za modrý Mesiac”, čo je ekvivalent nášho “Raz za uhorský rok”. Ide pritom o takmer rovnaký význam aj obdobie. Astronomický úkaz známy ako Modrý Mesiac je pozorovateľný jeden krát za tri roky. Naposledy sme ho mohli vidieť 31. augusta v roku 2012. Tento rok máme možnosť vidieť Modrý Mesiac už tento piatok večer a v noci. Modrý Mesiac, ako sa tento úkaz nazýva, má mnoho spoločného s pohanskou mágiou. Jeho jedinečnosť spočíva v počte splnov v jedinom mesiaci. Tento mesiac (júl) to totiž bude druhý spln.

Mesiac na oblohe

Prvý spln tento mesiac bol 2. júla, po 29 dňoch sa to tak v tomto mesiaci stihne aj po druhý krát. Druhý spln nastane v čase znamenia Vodnára. Z pohľadu mágie a povier pôjde o výnimočný okamih, chce to len dobre naplánovať želania a správne smerovať túžby. Pomenovanie Modrý Mesiac je však nutné vysvetliť. Nejde o zmenu jeho farby, tento názov nesie len preto, aby vynikla jeho vzácnosť. Modrý Mesiac v modrej farbe teda neexistuje.

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Tráviaci trakt črevá vnútornosti
Vedecký objav dokázal prekvapivý význam slepého čreva

Klarstein Scycraper Ice 4 in 1 test recenzia
Vyskúšali sme Klarstein Skyscraper Ice domáci ochladovač vzduchu 4 v 1

Termohrnček jogurtový hollandia vyhrajte v súťaži
Súťaž: Podeľte sa o svoj príbeh a vyhrajte štýlový keramický termohrnček

Zavrieť