ZN.SK
Súdna sieň casting

Súdna sieň a casting: aké to je a ako sa stať hercom v Súdnej sieni?

Jedna z najúspešnejších televíznych šou na kanáli JOJ je nepochybne Súdna sieň. Vo viacerých prípadoch susedských, partnerských, či rodinných sporoch…

Jedna z najúspešnejších televíznych šou na kanáli JOJ je nepochybne Súdna sieň. Vo viacerých prípadoch susedských, partnerských, či rodinných sporoch sa verejnosť našla, mnoho krát určité prípady pripomínali aj verejnosti známe kauzy, alebo len súkromné problémy s ktorými nikto dosiaľ nevyšiel von.

Súdna sieň casting

foto: JOJ.sk

Súdna sieň ako program inšpirovaný pôvodnou originálnou americkou predlohou však hlavne je o herectve často neznámych tvárí, ktoré divák následne vníma oveľa vierohodnejšie pre slabšie herectvo, neopozorenú tvár, alebo aj nárečia a chyby vo výslovnosti, akým sa herci vyhýbajú. Súdna sieň je tak formát hlavne o pestrosti, keďže veľa tvárí sa v nej neopakuje.

Súdna sieň a jej castingy

Casting, inými slovami výber nových tvárí do Súdnej siene, prebieha v prípade príprav nových dielov. V poslednom čase sú vysielané skôr reprízy, ktorých je dostatok na to, aby dokázali na dlhú dobu zaplniť vysielací čas a dokázali získavať divákov pre už „pozabudnutý“ dej. O castingoch sa dá dozvedieť viac na oficiálnych stránkach v prípade ich spustenia. V súčasnosti, počas jesene 2017 však oficiálne webové stránky majú chyby, ktoré mohli autori odstrániť. Úvodná stránka láka na možnosť prihlásenia a teda bytia súčasťou tejto šou, no po kliknutí sa zobrazujú chyby.

O castingy a ich technické a organizačné zabezpečenie sa môžu starať aj agentúry. Informácie sme tak mohli nájsť aj v súvislosti s týmito Facebook stránkami, kde sa uvádza niekoľko termínov na castingy, no v súčasnosti ani jeden.  Stránky uvádzajú skôr castingy na Zlaté časy a Milujem Slovensko – formáty RTVS.

Aké je zúčastniť sa castingu

Byť na castingu do Súdnej siene je niečo celkom iné, ako v prípade rôznych reality show. Na castingu Súdnej siene je to hlavne o slušnosti, v ktorej ak prídete na rad, celkom iným spôsobom sa vás pýtajú na osobné údaje, otázky na herecké skúsenosti a záľuby. Vaša kamerová skúška môže prebiehať tak, ako skúšky doteraz. Hráte scénu, máte brániť člena rodiny, alebo vysvetliť okolnosti. Vynájsť sa a ukázať, ako viete artikulovať, prípadne gestikulovať. Režisér, ktorý sleduje herecký výkon pritom nemusí hodnotiť ani tak herectvo, ako aj mnoho iných faktorov. Napríklad vzhľad, celkové správanie, mimika tváre. Na každom človeku je niečo, čo ho môže posunúť vpred aj napriek tomu, že vo svoje herectvo nepredpokladal. Aj skúsenosti iných hovoria, že ani nedúfali pre vlastné pokazené herecké pokusy, že sa dostanú ďalej a predsa tak zavážila kombinácia charakteru a prejavu.

Chce to len odvahu, zbaviť sa trémy, no hlavne pokoj. S trémou prichádza každý, každý ju rôzne dokáže ukryť, len tá vaša je akosi viac vidieť? Žiaden strach, veď o nič nejde. Ako trémista choďte na casting s tým, že práve tréma to pokazí. Možno sa nakoniec neprejaví tak, ako ju čakáte. Castingy do reality show veľa krát, alebo takmer celkom účastníkom tykajú, lákajú viac živelné typy a exhibicionistov. Casting na Súdnu sieň bol dosiaľ vždy miernejší, pokojnejší a slušnejší. Aj láka iný typ ľudí. Preto aj prístup „crew“ voči účastníkom je miernejší a úctivejší.

Ľudia a tváre Súdnej siene

Najznámejšie tváre, ktoré reláciu tvoria sú právni zástupcovia hraní hercami aj nehercami: Jarmila Hittnerová – Frličková, Petra Palevičová, Naďa Uličná, Juraj Štubniak, Renáta Názlerová, Ivan Gontko a Radoslav Kuric. V úlohe sudcov sa nám predstavujú Janka Buršáková – Brestovská ako JUDr. Ela Melchová, Jaroslav Penc ako JUDr. Alfonz Richter a Jaroslav Mendel ako JUDr. Ernest Sadowski. Niektoré tváre sa ako herci objavujú aj v ustavične opakujúcich sa úlohách v seriáloch Rodinné prípady a im podobné.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu