ZN.SK
Tunel 29

Tunel 29 – dokumentárny vojnový román z podcastu BBC

Počas tohto krutého režimu bolo mnoho pokusov dostať sa na „druhú stranu“.Jedným z úspešných bola akcia Tunel 29.

Jedného dňa medzi východným a západným Berlínom vyrástol múr, ktorý oddelil rodiny, priateľov a všetky spôsoby komunikácie s nimi.
Počas tohto krutého režimu bolo mnoho pokusov dostať sa na „druhú stranu“.
Jedným z úspešných bola akcia Tunel 29.

Tunel 29

V podzemí domu č. 7 na Schönholzer Strasse sa končil „135 metrov dlhý tunel, vykopaný zo západného Berlína, cez ktorý sa 15. septembra 1962 29-tim ľuďom podarilo utiecť na Západ. Vykopali ho statoční muži, ktorí sa rozhodli pre tento nebezpečný spôsob, aby mohli zovrieť v náručiach svoje manželky, deti a milovaných.“

Dokumentárny román

„Ako všetky múry, aj tento mal dve strany.
Čo bolo dnu a čo vonku záviselo od toho,
na ktorej strane ste stáli.“

Tunel 29 je dokumentárny román od uznávanej autorky podcastov BBC Radio 4 Heleny Merriman. Je literatúrou faktu, ktorá sa mi však pri čítaní stala beletriou. Okrem veľkého obohatenia nových vedomostí sa mi na knihe páčila jej atmosféra veľkého strachu a ešte väčšieho odhodlania.
Kniha Tunel 29 zmenila môj pohľad na to, čo som si myslela, že o mnohých veciach viem… značne mi odkryla nové a nové informácie o konci 2.svetovej vojny, o Berlínskom múre, o špiónoch, režime vo východnom Nemecku, ale i o zrode televízneho spravodajstva.

Tunel 29- detailný výskum

Na knihe je obdivuhodné, že z nej cítiť, že autorka vykonala naozaj detailný výskum, vychádzala z overených výpovedí, presných prepisov rozhovorov a overiteľných faktov z mnohorakých zdrojov. A hlavne z osobných rozhovorov s tými, čo prežili.

Kniha iste zaujme všetkých, ktorí roky, kedy Berlínsky múr stál, zažili, ale aj mladšie generácie, aby pochopili, čo Berlínsky múr znamenal a čo spôsobil. Kniha by mala iste byť výstrahou toho, aby sa takéto veci už nediali (aj keď realita je taká, že dnes stojí podobných múrov na svete toľko, ako nikdy predtým).

Informácie o knihe Tunel 29:

  • Autor: Helena Merriman
  • Jazyk: slovenský
  • Väzba: tvrdá
  • Počet strán: 456
  • Formát: 135 x 210 mm
  • ISBN: 9788055189840
  • Rok vydania: 2023
  • Kúpite na: bux.skmartinus.sk
Mohlo by zaujímať tiež:


Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu