ZN.SK
Československý film Slovo (2021), fotografie v retro štýle 60-tych rokov

Nakrúcajú česko-slovenský film Slovo, z minulosti aktuálny aj dnes

Režisérka Beata Parkanová natáča česko-slovenskú drámu z konca 60. rokov SLOVO. V hlavných úlohách sa predstavia talentovaní českí herci Martin Finger…

Režisérka Beata Parkanová natáča česko-slovenskú drámu z konca 60. rokov SLOVO. V hlavných úlohách sa predstavia talentovaní českí herci Martin Finger (Václav, Červený kapitán, Pirko, Ja, Olga Hepnarová, trilógia Záhradníctvo) a Gabriela Mikulková (Zemský ráj to napohled). Počas augusta a septembra strávil štáb niekoľko dní pri mori v Poľsku, hlavná časť filmu vznikala na českej Vysočine a v Pardubicku. Začiatkom roka 2021 bude natáčanie pokračovať v slovenských horách, kde sa plánujú nakrúcať zasnežené zimné scény. „Banská Štiavnica a Štiavnické vrchy sú výnimočné slovenské lokácie, ktoré ešte neboli dostatočne zviditeľnené a využité vo filme“, dodáva slovenský producent filmu Maroš Hečko. Premiéra filmu v kinách je naplánovaná na jeseň 2021.

Československý film Slovo (2021), fotografie v retro štýle 60-tych rokov

Beata Parkanová ako režisérka pripravovaného filmu Slovo

Beata Parkanová je česká režisérka, scenáristka a spisovateľka, ktorá sa vo filmovom svete presadila predovšetkým svojím celovečerným debutom Chvilky. Snímka bola uvedená na Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary v roku 2018 a hlavnú úlohu si v nej zahrala Jenovéfa Boková, ktorá za svoj výkon získala Českého leva a Cenu českej filmovej kritiky. Podobne ako pri filme Chvilky, aj k svojej novej dráme Slovo si Beata Parkanová sama napísala scenár. Za kameru sa postavil skúsený slovenský kameraman Tomáš Juríček (Amnestie, Kandidát, Backstage, televízna mini séria Mária Terézia), strihačom bude Alois Fišárek (Obecná škola, Kolja, Muzika, Dôverný nepriateľ, Po strnisku bosý) a hudbu k snímke Slovo skladá Jan P. Muchow (Samotári, Jedna ruka netleská, Ženy v pokušení, Teória tigra).

Československý film Slovo (2021), fotografie v retro štýle 60-tych rokov

Film sleduje príbeh manželov Václava a Věry v rokoch 1968 a 1969. Tí si navzájom dali slovo, že budú stáť pri sebe v dobrých aj zlých časoch. Sľúbili si, že budú žiť správne, budú mať pevné postoje a neprekročia určité morálne a spoločenské hranice. Doba a okolie ich však vystavujú skúškam. Václav odmieta vstúpiť do komunistickej strany a tlak, ktorému musí čeliť po auguste 1968, ho doženie do psychiatrického ústavu. Dodržať dané slovo je pre neho stále náročnejšie.

Obidvaja sú v podstate slušní a dobrí ľudia z menšieho mesta. Ich morálne nastavenie je skúšané okolím a oni sa napriek všetkému snažia dodržať slovo, ktoré si dali navzájom, ale aj celej rodine a každý sám sebe. Myslím, že väčšie alebo menšie dilemy, či dodržať svoje slovo, alebo robiť ústupky v mene rozličných výhod či skrátka len pod tlakom, riešia ľudia stále. Film zachytáva tému, ktorá sa týka každého z nás,“ hovorí režisérka Beata Parkanová.  Slovo je preto nadčasový film, ktorý ukazuje, že človek vo všetkých obdobiach a situáciách robí rozhodnutia, ktorých dôsledky často nedokáže predvídať, a ktorý kladie otázku, podľa akých kritérií sa majú tieto rozhodnutia robiť.“ 

Herecké obsadenie

Snímka Slovo sa opiera o silné herecké výkony nielen ústrednej dvojice, ale všetkých postáv. Vo vedľajších úlohách sa predstaví Bolek Polívka, Vladimír Polívka, Jenovéfa Boková, Petra Hřebíčková, Taťána Medvecká, ako aj slovenskí herci Marek Geišberg, Ján Jackuliak či Juraj Nvota. „Chceli sme, aby aj tú najmenšiu rolu hral skvelý a skúsený herec. V tomto príbehu je každá situácia dôležitá a vďaka jednotlivým hercom získajú všetky drobné momenty na sile a realistickosti,“ hovoria jedným dychom producenti filmu Maroš Hečko z AZYL Production a Vojtěch Frič z love.Frame.

Československý film Slovo (2021), fotografie v retro štýle 60-tych rokov

Pohľad do minulosti,  na 60-te roky

Na posilnenie atmosféry sú dôležité aj dekorácie a kostýmy z konca 60. rokov. „Charakter 60. rokov je špecifický a výnimočný, o presnom koncepte vizuálu Slova sme dlho hovorili a hľadali ho. Slovo je o postavách filmu, o ich vnútorných princípoch a vnútornej integrite, vďaka ktorým potom fungujú v spoločnosti. Príbeh Slova by sme vlastne mohli vyrozprávať v akomkoľvek období. To je pre mňa a pre natáčanie zásadné. Herci a ich jemná, presná práca rezonujúca v priestore, v ktorom sa ocitajú,“ opisuje kľúčové stránky filmu Beata Parkanová, ktorá sa v prestávke počas natáčania stihla zúčastniť ako predsedníčka poroty na festivale Febiofest.

Scenár ma zaujal hneď po prvom prečítaní. Beatina drobnokresba všedných a zdanlivo nenápadných činností a prehovorov postáv, ktoré všetci poznáme z vlastných životov, ma neprestáva udivovať. V jej príbehoch sa veľké drámy odohrávajú skôr skryto a v tichosti, ale o to viac s citlivým divákom zamávajú,“ hovorí o filme jeho hlavný predstaviteľ Martin Finger. Dôraz Beaty Parkanovej na prácu s hercami ukázala aj jej predchádzajúca snímka Chvilky, ktorá získala viacero ocenení.

Československý film Slovo (2021), fotografie v retro štýle 60-tych rokov

Rodina ústrednej manželskej dvojice filmu Slovo žije v menšom meste, tvorcovia preto natáčali v Litomyšli, Třebíči alebo vo Svitavách. „V Pardubickom kraji sme netočili prvýkrát a opäť sme sa stretli s veľkou ústretovosťou a ochotou, to isté platí aj pre Vysočinu,” uvádza producent Vojtěch Frič.

Informácie o filme Slovo

Producentmi filmu Slovo sú spoločnosti BONTONFILM Studios, love.FRAME a slovenská Azyl production. Koproducentmi Česká televize a poľská Kijora. Snímku podporil Státní fond kinematografie, Pardubický kraj, Kraj Vysočina a RTVS.

Film Slovo prinesie do kín na jeseň 2021 filmová distribučná spoločnosť BONTONFILM.

  • Scenár a réžia: Beata Parkanová
  • Kamera: Tomáš Juríček
  • Masky: Andrea Štrbová
  • Kostýmy a architekt: Jan Vlček
  • Výprava: Roman Chochola
  • Zvuk: Viktor Krivosudský a Lukáš Moudrý
  • Strih: Alois Fišárek
  • Hudba: Jan P. Muchow
  • Producenti: Vojtěch Frič, Ondřej Kulhánek, Maroš Hečko a Peter Veverka
  • Distribútor: BONTONFILM
Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu