ZN.SK
Banská Štiavnica, 0 eurová bankovka, Kalvária

Najromantickejšie mesto na Slovensku má vlastnú 0 eur bankovku

V tomto roku uplynie presne 200 rokov od narodenia Maríny aj Sládkoviča. Pri tejto príležitosti mesto Banská Štiavnica v spolupráci s Bankou Lásky pripravili ďalšie…

V tomto roku uplynie presne 200 rokov od narodenia Maríny aj Sládkoviča. Pri tejto príležitosti najromantickejšie  mesto Banská Štiavnica v spolupráci s Bankou Lásky pripravili ďalšie 2 prekvapenia v rámci projektu Zaľúbená Štiavnica. Prvú oficiálnu 0-eurovú bankovku mesta Banská Štiavnica a unikátnu pozlátenú pamätnú mincu s motívom Zaľúbenej Štiavnice.

Banská Štiavnica, 0 eurová bankovka, Kalvária

Zdroj foto: Facebook.com

Najromantickejšie miesto pre zberateľov aj širokú verejnosť

Na 0-eurovej bankovke je vyobrazená najznámejšia dominanta mesta –  Kalvária,  prepojená s nádherným citátom zaľúbeného Sládkoviča.

„Sú dve fajty ľudí.

Tí, ktorí v Štiavnici doposiaľ neboli,

a takí, ktorí sa do nej zaľúbili.

Tak, ako ja do Teba, Marína.“

Andrej Sládkovič z listu Maríne, máj 1845

Autorom 0-eurovej bankovky je medzinárodne oceňovaný a zberateľsky žiadaný v oblasti známkovej tvorby, ex libris a grafiky, akademický maliar Karol Felix – žiak profesora Albína Brunovského.

Pamätná minca s motívom Zaľúbenej Štiavnice je unikátna tým, že je to prvá minca na Slovensku, ktorá kombinuje 24-karátové zlato s ručnou farebnou maľbou. „Farebné kvety na minci sú namaľované podľa autentických Maríniných kresieb, ktoré sa dochovali a sú uložené v Archíve SBM v B. Štiavnici. Kvety spolu s dvojportrétom Maríny a Sládkoviča vytvoril jeden z najznámejších slovenských ilustrátorov – Miroslav Regitko.“

Oficiálny začiatok predaja je vo štvrtok 16. júla 2020

Predaj bankoviek a pamätných mincí sa začne vo štvrtok, 16. júla 2020 o 8:00. Bankovky a mince bude možné kúpiť iba osobne v BANKE LÁSKY v Dome Maríny na Radničnom námestí 18 v Banskej Štiavnici. 0-eurová bankovka Banskej Štiavnice je vydaná v limitovanom náklade 20 000 ks.

Cena 0-eurovej bankovky je 3 eurá a cena pamätnej mince je 9 eur. Minca je dostupná v pozlátenej  aj v postriebrenej verzii. Z predaja bankoviek a mincí budú mať úžitok všetci obyvatelia aj návštevníci Banskej Štiavnice. Pretože z týchto peňazí budú financované aktivity rozvíjajúce  projekt Zaľúbená Štiavnica. Ako prvé, do konca roka 2020, zrekonštruujeme z týchto peňazí všetky lavičky v historickom centre.

Viac o projekte Zaľúbená Štiavnica

„Dnes je Banská Štiavnica známa a navštevovaná najmä vďaka bohatej banskej histórii a unikátnym technickým pamiatkam, za ktorými k nám cestujú ľudia z ďaleka. Okrem tohto kultúrneho dedičstva, zapísaného v UNESCO má však Banská Štiavnica ohromný potenciál aj ako mesto Najdlhšej ľúbostnej básne sveta. Preto sme sa rozhodli v spolupráci s Bankou Lásky vydať oficiálnu                  0-eurovú bankovku mesta s citátom, ktorým zaľúbený Sládkovič vyznáva lásku k Maríne cez lásku k našej Banskej Štiavnici“  vyhlásila primátorka mesta Banská Štiavnica Nadežda Babiaková.

„Cieľom projektu je spopularizovať Banskú Štiavnicu ako mesto Najdlhšej ľúbostnej básne sveta a dostať ju tak  na celosvetovú mapu najzaľúbenejších miest. Do spoločnosti takých pútnických miest lásky, akými sú Paríž či Verona,“ hovorí iniciátor projektu a spoluzakladateľ Banky Lásky Igor Brossmann.

„Nadchla nás myšlienka otvoriť novú celosvetovo atraktívnu komunikačnú líniu Banskej Štiavnice. Veríme, že romantická téma Najdlhšej ľúbostnej básne sveta dokáže do celého regiónu prilákať ľudí z celého sveta a pomôže ekonomicky pozdvihnúť celý štiavnický región.“ dopĺňa Iveta Ňiňajová z Krajskej organizácie cestovného ruchu – Banskobystrický kraj Turizmus.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu