ZN.SK
pláž grecko

Najkrajšie luxusné európske pláže na dosah ruky

Kréta má nádherné pláže a krásne čisté more. Na niektorých miestach je voda dokonca tak priezračná, že môžete vidieť až do hĺbky…

Snívate o tom, že by ste navštívili jednu z tých exotických krajín, ktorá sa môže pochváliť luxusne bielym pieskom v blízkosti priezračného a príjemne teplého mora, no letenka a celá dovolenka pre vás znamenajú prísť o celoživotné úspory? Potom tu je niekoľko inšpirácií na luxusné európske pláže s nádherným pieskom, morom a prostredím, ktoré si zamilujete.

pláž grecko
Ak túžite po skutočne pôsobivom zážitku z letnej dovolenky, pre ktorej absolvovanie nemusíte precestovať polovicu sveta, je načase objaviť poklady a krásy, ktoré vám ponúka Európa. Budete prekvapení, koľko európskych pláží bez problémov konkuruje Dubaju a iným podobným exotickým miestam a právom sa radí na zoznam luxusných cestovateľských perál.

Najväčší grécky ostrov Kréta

Kréta, najväčší z gréckych ostrovov, je ohromujúcou kombináciou histórie, kultúry a prírodného bohatstva. Zvýraznený svojimi nádhernými plážami a pôsobivými horskými panorámami, je tento čarokrásny kút sveta dokonalým magnetom pre cestovateľov z celého sveta. Má nádherné pláže a krásne čisté more. Na niektorých miestach je voda dokonca tak priezračná, že môžete vidieť až do hĺbky 40 metrov a pozorovať tak nádherný podmorský svet.

Grécko sa tiež radí k najslnečnejším európskym krajinám sveta, pretože má viac ako 250 slnečných dní v roku, takže dovolenku v príjemne teplom počasí a pri vode si môžete užívať aj bez celodenného, únavného letu lietadlom.

Okrem svojho pôvabného pobrežia sa však počas príjemnej last minute dovolenky na Kréte môžete tešiť aj z množstva historických pamiatok, ako sú paláce z minojskej doby, staroveké mestečká a kláštory, ktoré svedčia o bohatých dejinách a kultúre ostrova. Mimochodom, ak ste o tom ešte nepočuli, práve minojská civilizácia z Kréty patrila k prvým gramotným Európanom, ktorí používali svoje písmo aj jazyk.

pláž grecko

Kréta je tiež domovom jedinečnej gastronómie, ktorá zahŕňa čerstvé morské plody, bylinné špeciality a tradičné grécke jedlá, čo z nej robí skutočný raj pre gurmánov. Kréťania patria tiež k jedným z najväčších milovníkov olivového oleja, ktorý má inak protizápalové vlastnosti a obsahuje množstvo mononasýtených tukov a antioxidantov. Nájdete tu dokonca jeden z najstarších olivových stromov s priemerom koruny viac ako 12 m, ktorého vek sa odhaduje na viac ako 4000 rokov. Čo vás však asi najviac zaujíma, sú určite pláže vhodné na komfortný relax pri mori.

Pláž Elafonisi a prírodná atrakcia v podobe Lagúny Balos

Všetky pláže na ostrove Kréta sú nádherné, ale tie nachádzajúce sa na ostrove Elafonisi sú naozaj výnimočné. Ležia na juhozápade Kréty a sú oddelené od pobrežia veľmi plytkou lagúnou, ktorá je široká až 200 metrov. Vody okolo ostrova Elafonisi sú krištáľovo čisté a piesok je biely s jemným ružovým odtieňom, takže sa skutočne budete cítiť, ako keby ste navštívili exotickú krajinu. Zaujímavé je, že spomínaný ružový odtieň pláže nie je zapríčinený špecifickým druhom piesku, ale drobnými rozdrvenými červenými mušľami jednobunkových mikroorganizmov Foraminifera.

pláž grecko

Celodenný lodný výlet na pirátsky ostrov a vyhľadávanú pláž s rovnomenným názvom je ďalším klenotom Kréty. Na ostrove Imeri Gramvousa máte príležitosť preskúmať benátsku pevnosť zo 16. storočia a odfotiť si rozprávkovú lagúnu Balos, preslávenú krištáľovou vodou, v ktorej sa mimochodom kúpala aj princezná Diana s princom Charlesom.

Cyprus

Svojou jedinečnou kombináciou pôvabných pláží, pohorí a tradičných dediniek láka turistov z celého sveta aj svetoznámy ostrov Cyprus. Tento poklad stredozemného mora je známy svojimi priezračnými vodami, jemnými piesočnatými plážami a bohatým podmorským životom, čo ho robí ideálnym miestom na oddych a vychutnávanie si slnečného počasia.

Pre tých, ktorí nechcú na Cyprus dovolenke „strácať“ čas iba vylihovaním na pláži, je tu bohatá ponuka histórie a kultúry, s množstvom pamiatok a archeologických lokalít. Medzi tie najvýznamnejšie patria rímske mozaiky, byzantské kostoly a staré osady. Mozaiky v regióne Kato Paphos na Cypre, sú považované za jedny z najlepších na svete a slúžia ako hodnotný a krásny záznam každodenného života grécko-Rímskych obyvateľov, ako aj legiend o bohoch, bohyniach a hrdinoch.

Ak ste už niekedy navštívili a zamilovali si Turecko, Cyprus vám ulahodí aj svojimi chuťami, pretože je známy svojou unikátnou kuchyňou, ktorá kombinuje vplyvy tej gréckej, tureckej a stredomorskej, čo robí jedlá tohto ostrova neodolateľne chutnými. Rozhodne by ste však nemali vynechať ani návštevu najkrajších pláži tohto ostrova.

Pláž Nissi

Keď sa spomenie ostrov Cyprus a pláže, mnohí si vybavia zátoku Nissi, pretože práve táto časť ostrova je zaradená medzi najkrajšie pláže sveta. S karibsky jemným bielym pieskom a tyrkysovým morom vytvára jedinečnú scenériu, doplnenú skalnatým ostrovčekom, ktorý je s pevninou spojený tenkým pásom piesku, čo pôsobí v obklopení priezračného mora mimoriadne luxusne. Pláž Nissi a jej okolie sú tiež ideálnym miestom na šnorchlovanie. V jej blízkosti sa nachádza aj svetoznáme letovisko Ayia Napa, ktoré je právom považované za „cyperskú Ibizu“.

Modrá lagúna

Na západnej strane Cypru, neďaleko spomínaného mesta Pafos, sa nachádza Blue Lagoon. Táto izolovaná oblasť je súčasťou Národného parku polostrova Akamas a je chránená. Je to ideálne miesto na šnorchlovanie, pričom okolo skalnatých útesov je možné v priezračne modrej vode pozorovať množstvo rýb a korytnačiek.

Ak teda hľadáte pláže a prostredie na dovolenku, ktoré je svojím charakterom podobné vzdialenej, ale drahej exotike, Kréta a Cyprus sú ideálne destinácie, ktoré by ste mohli tento rok zaradiť do svojho cestovného itinerára. Ako ste sa mali možnosť presvedčiť, príležitostí na aktívny aj pasívny relax je v týchto regiónoch naozaj veľa.

Zdroj obrázkov: Serenity-H / feelthedrone / Pawel Kazmierczak – Shutterstock.com

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu