Gastro inšpirácie z knihy The Luxury Collection: Global Epicurean

Gastro inšpirácie z knihy The Luxury Collection: Global Epicurean

Vo svete kníh sa čoraz viac dostávame k luxusným publikáciám, ktoré sa aj vo svete tešia veľkej obľube v kaviarňach, výstavných sieňach, či na miestach, kde dokážu ľudia oceniť obsah a luxusnejšie vyhotovenie.

Global Epicurean luxusná kniha recepty gastronómia

Kniha The Luxury Collection: Global Epicurean je jednou z tých, ktorá sa zrejme nedočká slovenského prekladu, ale aj v jej originálnej anglickej verzii vie čitateľa zaujať práve tým, čo v sebe mieša a čo vo výsledku vytvára.

The Luxury Collection: Global Epicurean

Kniha The Luxury Collection: Global Epicurean je formátom o niečo menšia ako A4 s obsahom rozmiestneným na 208 stranách, hoci celkový dojem pôsobí, že je ich oveľa viac. Možno je to kvalitný papier a množstvo fotografií, ktoré vypĺňajú  jej obsah. Pevná obálka tvorená niekoľkými gastronomickými vychytávkami z rôznych kútov sveta prezrádza, čo nájdete vo vnútri.

Recepty, aj keď nie hocijaké. Slávne hotely, významné a oceňované reštaurácie, luxusné podniky a miesta známe aj z filmov, či z osobných rebríčkov známych osobností pre ich časté návštevy a vyberaný vkus.

Global Epicurean luxusná kniha recepty gastronómia

Šéfkuchári z celého sveta, alebo priamo konkrétne miesta bez konkrétneho majstra umenia chutí a vôní, prezentujú svoje špeciality s uvedením miesta, odkiaľ pochádzajú. Aj niektoré slovenské miesta a nám vzdialenosťou blízke sa ocitli medzi receptami.

Trochu luxusnejšia kuchárska kniha

Hoci kniha je naozaj kuchárskou knihou, nepôjde o takú knihu, ktorú si bežne človek doma prelistuje, aby zistil, čo bude variť. Luxusné jedlá, často tvorené surovinami vysokej kvality a málo dostupné síce môžu do určitej miery inšpirovať výzorom, či prípravou, vo výsledku však možno nie v bežnej domácnosti aj výslednou chuťou. Využívajú sa naozaj občas netradičné suroviny, kombinujú sa s kvalitným vínom, či inými nápojmi. Keďže ide o svetovú kuchyňu, objavujú sa tu aj morské plody.

Celkovo sa stretávate s prípravou nápojov, predjedál, dezertov, hlavných chodov aj polievok. Vždy zo surovín, ktoré sú pre danú hotelovú reštauráciu blízke a lokálne. Reálne si tak viete z knihy zostaviť celé viac chodové menu.

Global Epicurean luxusná kniha recepty gastronómia

Ideálnou je kniha pre prevádzky luxusných reštaurácií ako inšpirácia pre kuchyňu, alebo ako súčasť interiéru s možnosťou prelistovania si knihy. Napríklad v prípadoch, kedy klientela samotná čaká od podniku viac ako len príjemné prostredie a kvalitné jedlo. Kniha má na dotyk pevné a graficky veľmi pekné vyhotovenie. Kvalitné fotografie dopĺňajú každý jeden recept a tak nie je možnosť, aby ste pripravovali niečo, čo nevidíte. Až potom ochutnáte.

Keď podniky vyzradia svoje know how

V profesionálnych reštauráciách, ktoré si dávajú záležať na zložení a výsledku môže byť kniha výborným zdrojom, ako sa dostať k ťažiskovým receptom iných podnikov z celého sveta. Iné spôsoby a zdroje takéhoto know how nám nie sú známe. Aj preto je nepochybne kniha zaujímavá hlavne pre profesionálnych kulinárov a gastro zariadenia. Už len treba počítať s tým, že na preloženie niektorých slovíčok možno predsa len bude nutný u niekoho slovník.

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.