V letných dňoch, keď sa teplota vzduchu vyšplhá nad 30˚C, je auto či izba s klímou veľmi vítané. Klimatizácia je čoraz viac žiadaným technologickým doplnkom do domácnosti. Väčšina zákazníkov, ktorí siahnu po klimatizácii ani netušia nič o zásadách teplotných rozdielov a o problémoch, ktoré si môžu hravo spôsobiť. Pre náš organizmus je zaťažujúce aj striedanie nízkych a vysokých teplôt.
Ako predísť zdravotným problémom pri používaní klimatizácie
Správna teplota v miestnosti by mala byť 21-22˚C. V horúcich dňoch, keď teplota vzduchu vonku prevyšuje 30˚c je ideálne, ak bude teplota v miestnosti iba o 5-7˚C menej.
Pričasté prechádzanie medzi rôznymi izbami môže privodiť nášmu organizmu teplotný šok.
Najhoršie to vnímajú malé deti. Teplotu vzduchu, ale vníma každý jedinec ináč.
Nájdu sa aj tí ľudia, ktorí znášajú náhle zmeny teplôt horšie ako malé deti. Deťom môže klimatizácia spôsobiť zdravotné problémy, keďže ich organizmus je ešte oslabený. Najčastejším zdravotným problémom u detí v lete sú potničky.
Napriek tomu, že sú klimatizované miestnosti veľmi príjemné, ale len na chvíľku.
Príčinou, prečo nám klimatizácie škodia je fakt, že ich nevieme správne používať a práve toto je tým dôvodom prečo vznikajú zdravotné problémy ako je:
Starovekí Rimania vymysleli ako sa schladiť počas horúcich dní. Vodu z akvaduktu viedli cez steny a týmto spôsobom chladili budovy. Podobný spôsob používali aj Starovekí Peržania, ktorí budovy chránili ʺchytačmi vetrovʺ.
Chytače vetrov boli vysoké veže, ktoré usmerňovali vietor cez nádrž s vodou, aby sa ochladil. Následne bol namierený na domy obyvateľov. Súčasnú klimatizáciu vynašiel až v roku 1902 Willis Havidland Carrier.
Pripravila Katarína
0 komentárov