ZN.SK
kofola

Aké majú národné limonády a nápoje v rôznych krajinách sveta?

Ani netreba veľmi predstavovať, ktoré dve najznámejšie značky kolových nápojov pochádzajú z Ameriky. Viete, ktoré limonády sú v iných krajinách ich národné?

Viacero krajín sveta má svoju národnú limonádu. Stali sa náhradou, či reakciou na prevažne americké dovozové sýtené limonády, alebo vychádzali z vlastných tradícií. Ani netreba veľmi predstavovať, ktoré dve najznámejšie značky kolových nápojov pochádzajú z Ameriky a ich vzájomný súboj formoval situáciu a vôbec aj dva tábory konzumentov vo svete. Ak hovoríme o nápojoch typických pre USA, spomenieme si na Coca Colu, Pepsi, 7up, Dr. Pepper, Fantu, Mirindu, Sprite, Schweps a ešte niekoľko ďalších. Poznáme ich, pretože sa dovážajú aj k nám. Poznáte však národné limonády aj niektorých iných krajín?

Česká republika: Kofola

Tu ani nemôžeme streliť vedľa. Kofola je tak trochu národným nápojom aj Slovenska, hoci sa u nás nevyrába a máme svoje vínne limonády. Keď však Kofolu miluješ a za jej pendrekovou príchuťou sa ideš potrhať, bude pre teba top. Mimo Česka a Slovenska je to však nedostatkový tovar. Mnohí Slováci Kofolu pašujú rodine a známym do zahraničia. Aj my ju vždy nosíme priateľom do Turecka.

kofola

Rakúsko: Almdudler

Charakteristické červeno zdobené fľaše, alebo plechovky, ponúkajú nápoj podobný Kofole, no má viac pivovú farbu. Sladký perlivý nápoj sa vyrába už takmer 60 rokov a jeho popularita je v krajine dostatočne silná. Nemení ani svoj vzhľad, ktorý sa drží charakteristického písma a tradičných folklórnych kresieb pod Alpami. Majú ho aj vo variante radler.

Almdudler

Škótsko: Irn-Bru

Táto limonáda je nezmar. V Škótsku je na prvom mieste tvrdý alkohol, no hneď potom je v zozname Irn-Bru. Celkovo najobľúbenejší nápoj v krajine je ukážkou toho, ako národ drží spolu a v popularite na trón nevpustia žiadneho zahraničného prisťahovalca. Je dokonca tak úspešná, že ju ponúkanú v reštauráciách rýchleho občerstvenia zahraničných značiek, ktoré zásadne ponúkajú Coca Colu. V Škótsku museli ustúpiť. Irn-Bru vedie a sprevádzajú ju miestami bizarné slogany, či reklamy. Vyrába sa z citrusových plodov s farbou podobnou na Fantu.

Irn Bru

Austrália: Bundaberg Ginger Beer

Pre Austráliu je typická zázvorová limonáda, je vlastne zázvorovým pivom. Pôvodne alkoholický nápoj z Anglicka sa aj vo svojej domovine, aj v Austrálii transformoval na hlavne nealkoholický nápoj a potom aj na variant alkoholický. Bundaberg vznikol v roku 1960 a ich nealkoholické pivo je azda najpopulárnejším nealkoholickým nápojom v celej krajine. Etiketa v starom dizajne s kengurou je hneď jasná. Odkiaľ by inak bola, ak nie z Austrálie.

Ginger Beer

Brazília: Guarana Antarctica

Bobule Guarana je využívané v medicíne, pri potravinových doplnkoch, k jeho používaniu pričuchla aj kofola, no najvýraznejšie sa spája s nápojom guaraná antartica. Svetlá a osviežujúca pripomína jablkové alebo hroznové šťavy. V rodnej Brazílií je mimoriadne populárna a jej výrobcovia sa ju snažia výrazne tlačiť výborným marketingom. Najlepšie tam, kde sú ľudia a najväčší zápal. Čiže na zábavách, festivaloch a športových podujatiach. Jej konkurenciou je Coca Cola, no má niečo, čo Coca Cola nemá. Nápis Made in Brasil.

Guarana

Peru: Inca Kola

V Peru tento nápoj uvidíte všade. Je mimoriadne obľúbený a ak ste sa náhodou nedali nalákať jeho farbou, ktorá pripomína roztečený WC čistič, prekonajte sa a ochutnajte. Síce je sladká, no vďačí tomu aj s farbou rastline verbena citrónová. Výrobca pôvodom z Anglicka začal limonádu vyrábať už pred viac ako 80 rokmi a pri jej presadzovaní v krajine použil mnoho kultúrnych symbolov, čím bol nápoj všetkým blízky a ľahko zapamätateľný. Dnes je jednou z najúspešnejších značiek a v oblasti gastronómie nevyhnutná súčasť národných zvyklostí.

Inca Kola

Jamajka: Ting

Grapefruitový nápoj Ting by bol teraz 40 rokov starý pán, ktorý získava na svojej mimoriadnej popularite na domácom ostrove a na ďalších okolitých ostrovoch. V závere minulého storočia ho však kúpilo Pepsi a tak sa z len lokálneho nápoja stal trochu známejší nápoj, ktorý sa dostáva aj do ďalších kútov Ameriky. Každý však vie, že pochádza z Ameriky a je tak rozšírený, že ho dostanete v plechovkách, fľašiach, v automatoch, baroch hotelov, či na stanici. Skrátka všade.

Ting

Čína: Wahaha Nutri-express

V súčasnosti je v Číne azda najpopulárnejším nealkoholickým nápojom mimo dovozový vplyv limonáda Wahaha Nutri-express. Ako už názov napovedá, ide o jedného z bohatého zástupu moderných a zdravých potravín, ktoré dnes formujú snahu o zdravý štýl. Ide o riedky mliečny nápoj bez výraznej chuti s ovocím.
Wahaha

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu