ZN.SK
Llieky a liečivá

Potraviny, ktoré môžu zničiť alebo ovplyvniť účinky liekov

Pri liečbe pomocou liekov neraz zabúdame na fakt, že ich účinky a silu môžu ovplyvniť niektoré bežne dostupné potraviny. Ktoré ovplyvnia liek

Poznáte to, v novom roku prichádza aj obdobie chrípky a rôznych chorôb, kde sme nútení vyhľadať odbornú pomoc a tým dostaneme aj lieky určené na naše vyzdravenie. Avšak mali by sme vedieť , ktoré lieky by sme nemali kombinovať s potravinami aby bol účinok 100%ný. Účinky totiž určité potraviny zvyšujú, ale skôr znižujú. Niektoré zdanlivo bežné a neškodné potraviny totiž môžu zásadne meniť správanie liekov v ľudskom tele, nehovoriac o alkohole, ktorý v kombinácií s mnohými liekmi dokáže vyvolať aj vážne komplikácie.

Llieky a liečivá

Banány a účinky s liekmi na krvný tlak

Banány nepochybne patria medzi obľúbené ovocie, no tým, že obsahujú veľa draslíka by mohli ovplyvniť účinok liekov, ktoré na svoj krvný tlak beriete.

Limetky a lieky na kašeľ

Obzvlášť opatrní by sme mali byť, ak užívame lieky proti kašľu, ktoré obsahujú látku dextrometorfán. Účinky tohto lieku a niektorých citrusových plodov môže viesť k vedľajším účinkom ako halucinácie či ospalosť. Citrusové plody totiž môžu pôsobenie tohto lieku znásobiť a do tela sa dostane viac látky, ako je potrebné.

Mlieko a mliečne výrobky

Mlieko a mliečne výrobky, ako napríklad syry, jogurty a smotanové výrobky obsahujú vápnik. Ten môže zreagovať s viacerými liečivami v prípade, že sa užijú v rovnakom čase. Vzniknú tak nerozpustné komplexy, ktoré znemožnia vstrebanie liečiva a teda aj jeho účinok v organizme. Ide najmä o niektoré antibiotiká. Mliečne výrobky nie je potrebné zo stravy vylúčiť úplne – stačí, ak sa medzi užitím lieku a konzumáciou dodrží aspoň dvojhodinový odstup.

Pozor si treba dať tiež pri užívaní horčíka, či železa, ktoré majú rovnaký účinok ako vápnik. V prípade, že užívate lieky proti páleniu záhy – antacidá, taktiež platí odporučenie o dvojhodinovom odstupe od užitia iných liekov. Pre účinky jednotlivých liečiv.

mlieko

Grep je ovocie plné vitamínov, ale…

Najmä v zimnom období ho vyhľadávame ako zdroj vitamínu C. Jeho konzumácia však nie je vhodná pre každého.
Liečivá, ktoré užívame, sa väčšinou metabolizujú v pečeni, kde sa menia na chemické zlúčeniny. Tie vie telo vylúčiť prostredníctvom moču. Proces metabolizácie prebieha viacerými spôsobmi. Najvýznamnejší je metabolizmus prostredníctvom takzvaného cytochrómu P-450 a jeho formy CYP3A4. Je to enzým, ktorý rozkladá viaceré liečivá a umožňuje tým ich vyplavenie z tela.

Grep je charakteristický tým, že dokáže aktivitu tohto enzýmu znížiť. Následne dochádza k pomalšiemu rozkladu liečiva a jeho neželanému nahromadeniu v tele. To môže spôsobiť predávkovanie a vyššie riziko nežiaducich účinkov.

Kto by sa mal mať na pozore? V prvom rade pacienti užívajúci lieky na zníženie cholesterolu (simvastatín, atorvastatín) alebo na zníženie krvného tlaku (nitrendipín, felodipín, lacidipín). Ak užívate lieky s týmito účinnými látkami, konzumáciu grepu je vhodné nahradiť pomarančmi alebo inými citrusmi.

pivo chľast a alkohol

Lieky a alkoholické nápoje

Pri užívaní niektorých liečiv nie je vhodné konzumovať alkohol, dokonca ani s časovým odstupom. Ide najmä o lieky na upokojenie – alkohol zvyšuje ich tlmivý účinok a tiež nežiaduce účinky. Taktiež je vhodné vyhnúť sa súčasnej konzumácii alkoholu počas užívania antibiotík.

Alkohol vo všeobecnosti nie je dobrým „spoločníkom“ pri užívaní liekov. Opatrnosť je vhodná aj pri užívaní liekov po konzumácii alkoholu. Je všeobecne rozšírené užitie liekov proti bolesti (najmä s obsahom ibuprofenu alebo paracetamolu) po konzumácii alkoholu. Treba však počítať s tým, že po večernej konzumácii alkoholu môže byť jeho hladina v krvi vyššia ešte aj ráno.

Pripravila Dominika Budová

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu