ZN.SK
kirgizsko

Zaujímavosti o Kirgizsku, krajine vlašského orecha

Počuli ste už o krajine zvanej Kirgizsko? Kirgizsko alebo Kirgizská republika je krajina v Strednej Ázii, obklopená vysokými pohoriami s vrcholmi pokrytými ľadom. Susedí s Kazachstanom, Uzbekistanom, Tadžikistanom a Čínou. Má úžasné hory, jazerá a ľadovce, napriek tomu je takmer nedotknuté turizmom. Ľudia v krajne žijú pokojným životom a nevyužívajú príliš výdobytky techniky a hlavne v menších osadách dodržiavajú tradície.

kirgizsko

Podnebie

Keďže sa takmer celá krajina nachádza v horskej oblasti, podnebie je pomerne chladné a priemerná ročná teplota je cca 20 stupňov. Najlepšie počasie je v lete a po zvyšok roka je zamračené a miestami prší resp. sneží.

Orechový les

V Kirgizsku sa nachádza najvyšší vrch pohoria Ťanšan s nadmorskou výškou 7 439 metrov. Lesy pokrývajú len štyri percentá rozlohy krajiny. Preto je zaujímavé, že práve v Kirgizsku sa nachádza jeden z najväčších divorastúcich orechových lesov na svete.

Pohostinnosť obyvateľstva

Typickými vlastnosťami obyvateľov Kirgizska sú pohostinnosť a úctivé správanie. Bežné je starším osobám vykať a ponúknuť im miesto na sedenie vo verejnej doprave, ako aj najvýznamnejšie miesto pri stole. V rodinách sú zvyčajne tri alebo aj viac detí. Najmladší syn obyčajne zostáva s rodičmi aj po svadbe, a keď zostarnú, stará sa o nich. Dievčatá už od detstva získavajú praktické zručnosti, aby sa z nich stali dobré gazdinky. Ako dospievajúce sa už vedia postarať o domácnosť. Kirgizské nevesty dostávajú veno. To môže pozostávať z posteľnej bielizne, oblečenia a ručne vyrobeného koberca. Ženích zaplatí za nevestu peniazmi a dobytkom.

Všade samá azbuka

Kirgizsko je typická post-sovietska krajina, s dôrazom na slove „sovietska“, lebo tu nájdete málo toho, čo je „post“. Výhodou je, že tu našinci, ktorí sa museli za komunistického režimu povinne učiť rusky, ľahko dohovoria, lebo ruština je druhým oficiálnym jazykom a nápisy v azbuke sú všade.

Mlieko ako národný nápoj

Chovajú poľnohospodárske zvieratá hlavne ovce, kozy, hovädzí dobytok a na umelo zavlažovaných poliach pestujú bavlník, tabak, cukrovú repu a obilniny. V Kirgizskej kuchyni prevládajú rezance, ktoré miestni pripravujú na miliónov spôsobov napr. so zeleninou, mäsom (konským a jahňacím). Národný nápoj je kvasené mlieko kobýl.

Zabíjanie ovce alebo koňa tradíciou

Pri oslavách a pohreboch je zvykom zabiť ovcu alebo koňa. Mäso sa rozdelí na časti a každá časť pripadne určitému človeku. Jednotlivé porcie sa rozdeľujú podľa veku a postavenia. Základom tejto tradície je opäť úcta. Neskôr sa servíruje národné jedlo, takzvaný bešbarmak, ktoré sa je rukami.

Mailuu-Suu, zdevastovaná rádioaktívna krajina

Z čias Sovietskeho zväzu v krajine zostala zničená a rádioaktívna obrovská plocha pri meste Mailuu-Suu. S miestom sa viažu aj ekologické katastrofy. V minulosti utajovaní lokalita slúžila ako zdroj ťažby uránu, ktorý ďalej využíval zbrojársky priemysel a atómové elektrárne Sovietskeho zväzu. Výsledok? Státisíce kubíkov rádioaktívnej hlušiny, ktorá je časovanou bombou.

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu