ZN.SK
photo cédrovej mazdy RX8

Najrýchlejšie elektrické auto z dreva na svete prekvapí

Viete, ako vyzerá najrýchlejšie elektrické auto z dreva na svete? Ako kmeň stromu, na ktorý napojili kolesá a podvozok z Mazdy RX-8.

Jeden z najčerstvejších zápisov do Guinessovej knihy rekordov patrí najrýchlejšiemu elektrickému vozidlu z dreva na svete. Čuduj sa svete, najrýchlejšie plne elektrické vozidlo nie je typickým autom, ktoré by ste čakali, nablýskaným tátošom, ale kusom poriadneho dreva na kolesách. Hoci to znie bláznivo, asi ste najskôr klikni na fotografiu a až potom sa dostali na tento článok. máte tak jasno v tom, čo máme na mysli. Americká televízna hviezdička Bryan Reid postavil s priateľom zo strednej Geralomd Overtonom auto, ktoré z pôvodnej Mazdy RX-8 nemá na prvý pohľad už nič spoločné. Zostala len náprava, kotúčové brzdy, rám, diferenciál, odpruženie. Karosériu tvorí poriadne starý kús cédrového kmeňa.

photo cédrovej mazdy RX8

Pôvodne celý plán vytvoriť drevené elektrické vozidlo nebol ani tak vtip, ako pokus. Očakával, že to bude ľahké a hotové raz dva. Po dvoch rokoch bolo jasné, že raz dva, určite nie a ani tri, štyri, päť… Dôvodom, prečo si ako základ vybrali práve RX-8 bolo niekoľko vlastností odpruženia a brzdný systém. Pôvodne dokonca nemalo ísť ani tak o rekordmana. Auto nakoniec skončí v aukcii a získané peniaze Reid investuje do ďalšieho rozvoja svojho podnikania s autami.

  • Podľa autora konceptu vytiahne 225 km/h, avšak pre meranie Guinessovej knihy postačilo prekonať 90 km/h na štvrť míle.

Foto: Cedar Rocket EV Log Car, Autor: Bryan Reid

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu