ZN.SK
Rollei Actioncam 420

Recenzia: kamera Rollei Actioncam 420 s rozsahom 4K a 170°

Akčná kamera, čiže kamera schopná vydržať náročné podmienky športu, či záchranárskych zásahov, musí veľa zvládnuť a mnoho dokázať….

Akčná kamera, čiže kamera schopná vydržať náročné podmienky športu, či záchranárskych zásahov, musí veľa zvládnuť a mnoho dokázať. Pred pár rokmi bola synonymom akčnej kamery značka GoPro a neskôr séria GoPro HERO. GoPro však nie je jediným výrobcom, hoci vďaka sile maretingu ho tak ešte mnohí vnímajú. Nedávno sme si predstavili mnoho alternatív, dnes si podrobnejšie predstavíme Rollei Actioncam 420, ktorý pochádza od nemeckého výrobcu Rollei, v poslednom čase neustále zviditeľňovaný ponukou akčných kamier už za dvojciferné sumy. Základné modely so základnými vlastnosťami však prekonáva model Actioncam 420, ktorý sa pýši hlavnými ťahákmi ako rozsah 4K, WIFI a pár ďalších plusov.

Rollei Actioncam 420

Prvé dojmy a unpacking
Priznám sa, nenakrúcal som video, hoci som si niekoľko krát povedal, že tak spravím. Balenie sa skladá podobne ako pri niektorých iných kamerách, z pevnej tvrdej škatule a s priehľadnou kupolou, akousi vystúpenou vitrínou v ktorej je na pevnej spone zakotvená kamera vo vodotesnom kryte a na vedľajšom stojace je „hodinkový“ typ diaľkového ovládania. Celé balenie pôsobí masívne, pevne bez lability obsahu či balenia, čo by kazilo dojem. Po odňatí vrchnej plexisklovej časti sa dostanete ku kamere na silnej spone a šrobovacím uťahovaním. Vrch je viečkom ku škatuli. Vo vnútri sa nachádza hrubý manuál, kábel USB pre spojenie kamery s PC, ale tiež potešujúca výbava. Veľmi poteší druhá batéria. Náhradná batéria sa zíde, takže nájsť niečo také v balíčku je skrátka skvelé. Vo vrecúšku sa nachádza niekoľko spon a úchytov. Presnejšie dve nalepovacie pevné M3 držiaky pre surf, možno auto a palubnú dosku, pre niekoho použiteľné pre skateboard či snowboard. Skôr ale poteší spona pre prilbu a šrobovací úchyt. Poteší ďalšia vec. Všetky spony, úchyty s troma jazýčkami v dvoch a spojenia s originál GoPro dielmi sedí aj na Rollei, hoci po pravde sedí ešte na 5 ďalších značiek. Tým sa dá kúpiť jedno mechanické príslušenstvo v širšom výbere.

Oficiálna ochutnávka na videu:

Dojmy z kamery
Kamera je dodávaná už nabitá na ukážkové možnosti zapnutia v predajni, čiže aj sami si môžete vyskúšať nejaké prvé zábery. Karta formátu microSD nie je súčasťou balenia. Na prvý pohľad po zapnutí vytvára dojem, že dokáže len nakrúcať. Celý prístroj má len 4 tlačidlá, tak ako s nimi vôbec dokázať ovládať viacfunkčnú kameru? Tlačidlá fungujú na dve fázy. Alebo skôr spôsoby. Krátke stlačenie má iný význam ako dlhé stlačenie. To sa dozviete buď zo skúseností, z manuálu, alebo náhodou. Nebuďte teda sklamaní. Fotoaparát si z prístroja spravíte stlačením predného tlačidla krátko. Menu s výberom kvality a rozmerov videa zas vyberiete po stlačení šípky hore na 3 sekundy. Kým prvý dojem trochu sklame, že dokážete len nakrúcať, ďalšie dojmy odhalia, že je všetko inak. Nakrúcať, fotografovať a ešte k tomu vo viacerých režimoch.

Chystáme sa už čoskoro kameru otestovať v akcii.

 

Podľa nastavení je možné vyberať medzi formátmi videa:
4K s 10 fps, 1440P s 30 fps, 1080P s 60 fps, 1080P s 30 fps, 720P s 120 fps, 720p s 60 fps, 1080P s 50 fps a 25 fps, 720 s fps 50 aj s polovičným fps a na záver 640×480 s 240 fps. Snímky robí s 12 megapixelmi. Celkový uhol dosahuje číslo 170°, čo znamená že v prípade filmovania z rohu miestnosti ju máte kompletne celú v zábere a chýba len krátka časť steny na okraji. Taktiež tento uhol možno nazvať aj rybím okom, ako sa označujú šošovky s takýmto rozsahom. Rybie oko mierne deformuje obraz a tak stĺpy a stromy na okrajoch záberu menia tvar. Na každej kamere. Efekt rybieho oka je dokonca pre viacerých umelecky založených ľudí vítaný. Mňa osobne teší, niektoré zábery vyzerajú zaujímavo, najmä sa však do fotografie zmestí veľmi veľký priestor. Niektoré z režimov ponúkajú lepšie schopnosti v nahrávaní v tme. Napríklad toto video, ktoré bolo na Youtube nahraté za pár sekúnd vzhľadom na krátku nahrávku aj menšiu kvalitu:

Nočná ukážka počas chôdze z centra Bratislavy:

Vzhľad
Kamera je veľmi príjemná na dotyk. Jej vonkajšia konštrukcia je totiž tvorená z plastu, ktorý svojou matnosťou pripomína pogumovaný povrch rôznych zariadení. Na spodu sa nachádza šrobovací závit, čím je možné kameru upevniť na klasický statív a aj malý statív k počítaču, ak chcete Rollei použiť ako webkameru. Pri pohľade na predok je vidieť v pravom hornom rohu výraznú šošovku rybieho oka vypuklenú vpred, aby dokázala poňať široký uhol. Pod šošovkou objektívu je tlačidlo a svetelná ledka signalizujúca WIFI. Tlačidlo má aj funkciu prepínania VIDEO/FOTO. Na pravo sa z hora nachádzajú dve tlačidlá, smerové šípky hore a dole. Pod nimi sa nachádza port pre MicroHDMI a pripojenie cez USB. Na opačnej strane sa nachádza len port pre vkladanie TF kariet, v našich končinách sa im hovorí MicroSD. Z hora je výrazným tlačidlom hlavné tlačidlo, oranžovej farby. Ním sa kamera zapína, a tvorí funkciu OK tlačidla pre menu.

Vodotesný obal je dostatočne tesný, po vložení kamery dnu sa nepohybuje ani pri veľkej snahe máchať obalom zo strany na stranu. Pri objektíve má širšiu plochu, aby zachoval dohľad vypuklého rybieho oka na kamere samotnej. Vodotesný obal je podobný na ten z GoPro, no nie identický. Celkovo sa na ňom nachádzajú 4 zatesnené tlačidlá a horná pevná spona, ktorá uzatvára obal. Jeho otváranie potrebuje pevnú ruku a silu. Ale čo by ste pre svoju kameru pre zaistenie dobrého tesnenia pred ponorom neurobili, že?

Práca s Rollei Actioncam 420
Jeseň je ideálnym časom na testovanie zariadení, ak sa nachádzate v krásnom prostredí jesennej prírody, listov, opadavých stromov… lenže nie všetky také miesta máte po ruke, keď slnko svieti pár hodín. Preto mi azda odpustíte nie ideálne zábery. V prípade svetla si kamera veľmi dobre poradí so všetkými farbami. Proti svetlu sa jej darí stále dobrá kvalita, miestami tvorí slnečný prstenec na fotografiách dookola fotografie. Menšia kvalita záznamu je už v tme. Nemá nočnú víziu, samozrejme, ani nečakám, že si poradí s tmou. Nočná ulica však nie je ideálnou scénou pre nakrúcanie. Je tak jasné, že ide o kameru určenú do akcie, pre šport a potápanie. To je jej určenie.
Fotografovanie snímkov má vlastné nastavenia. Po prejdení to režimu fotografovania podržíte šípku hore na pár sekúnd a objaví sa možnosť nastavenia megapixelov na snímkach, zapnutie uvádzania dátumu a času na fotografiách a samozrejme nechýba ani možnosť dávkových fotografií. Namiesto jednej sa tak odfotografuje hneď niekoľko. Zaujímavosťou je, že zadané nastavenia sa zachovajú aj po vypnutí. Preto ak máte svoj zámer, čiže svoje potreby a nastavenia, nemusíte si ich znova nastavovať po vypnutí a zapnutí kamery.

Plusy kamery:

 • Lacnejšia než GoPro a nové varianty
 • Schopná konkurovať hlavnému vyššie spomenutému konkurentovi
 • 4K a ďalšie rozsahy. Veľkosť videa si skrátka viete nastaviť podľa potreby, ale aj podľa kapacity svojej pamäťovej karty. K tomu sa viaže aj možnosť spomaleného videa.
 • Pripojíte k PC a máte z nej webovú kameru bez žiadnych komplikovaných inštalácií. Skrátka ak vám v počítači chýba, stačí dlhší USB káblik, alebo predlžovačku na ten, ktorý máte štandardne s kamerou dodávaný. Je dlhý len asi pol metra, čiže od desktopu to stačiť nebude. No ako webkamera je pripravená kamera veľmi rýchlo. Windows detekuje, do tohto režimu sa spúšťa po zapojení kábla a výberu možnosti PCCAM.
 • Veľmi ľahká, príjemná na dotyk z matného plastu
 • WIFI možnosť pripojenia zariadenia, smartphone a pod.
 • Diaľkové ovládanie na ruke so svetelnou signalizáciou a dvoma dobre citlivými tlačidlami, pri ktorých nebudete prichádzať o nervy.
 • Pomerne dobré vlastnosti nahrávania pri niektorých režimoch a fps aj v tme pri rôznom pohyblivom svetle.
 • Fotografovanie počas nakrúcania videa
 • Obsah balenia a sada spon, úchytov a náhradná batéria.
 • Na kamere sa nachádza LCD displej, väčší než na mnohých konkurenčných kamerách.

Mínusy:

 • Nie celkom jasné nahrávanie spomaleného videa
 • Rozsahy a nastavenie kvality môžu byť pre začiatok trochu komplikovanejšie. Návrat z nastavení do nahrávateľného režimu si žiada opäť stlačiť dlho šípku hore.
 • Verte tomu či nie, nenachádzam iné mínusy. Ide o športovú kameru, má byť malá, ľahká, odolná proti mrazu, vode, nárazom a otrasom. Má mať svoje funkcie a tie Rollei má.

Rollei
Rollei má na to, aby sme značku brali ako výrobcu akčných kamier. Dobrých kamier. Od akčnej kamery potrebujete, aby ju nepoškodila voda, pád, prach, hlina, špina, nečistoty. Vo vodotesnom obale vydrží viacero vplyvov, otrasy zvládne aj bez neho. Kamera sedí so sponami na prilby motorkárov, cyklistov, dá sa pripojiť aj o bicykel, kde otrasy sú v hojnejšej miere, než na prilbe, keďže ľudské telo odpružuje. Je pekná, ľahká, praktická, zvláda viacero režimov. Robí sériové a dávkové snímky. Pôsobí príjemne, príjemným dojmom. Teší jej rozsah a kvalita záznamu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu