ZN.SK
Akčné kamery

Akčná kamera a jej využitie: čo má dobrá kamera vedieť?

Akčné kamery, tie drobné kamery na prilbách lyžiarov, snowboardistov, parašutistov, na surfoch surferov aj bežných turistov, sú kamery určené do terénu…

Akčná kamera, respektíve kamery, tie drobné kamery na prilbách lyžiarov, snowboardistov, parašutistov, na surfoch surferov aj bežných turistov, sú kamery určené do terénu. Nebudete s nimi nakrúcať svadbu, aj keď aj to dnes nie je nič výnimočné. Nakrúcanie je dnes súčasťou života, sociálnych sietí, ale tiež zážitkov samotných. Tak prečo si nenakrúcať výnimočné momenty, alebo momenty, ako dôkazový materiál?

Akčné kamery

Športové zážitky si želajú byť zaznamenané

Skok padákom človek zažije bežne len raz. Skok na lane tiež. Niet sa čomu diviť, že chceme tieto momenty mať zaznamenané. Skôr vám ich však na tieto kamery zaznamená niekto iný, pretože vám zaznamenať skok padákom niektoré agentúry ani nedovolia. Nadšený surfer chce mať zachytenú dobrú vlnu, no nezabúdajme ani na tie zážitky, ktoré nie sú tak žiadané. Nehody, zranenia a prekvapenia. Následne si chcete pozrieť detaily trasy. Trh si žiadal kamery, ktoré sú použiteľné pri neobvyklých zážitkoch, pri lezení po skalách, zoskokoch, kamery pre záznam cesty na bicykloch či motorkách a tak výrobcovia priniesli modely, ktoré zvládajú niekoľko vlastností.

Akčná kamera by mala zvládať:

  1. UHOL, je mimoriadne dôležitý. Niektoré kamery nemajú displej a ak zle smerujete, nemusíte mať vpredu nič zachytené z toho, čo by ste tam chceli. Väčšiu pravdepodobnosť, že sa celé okolie s okolitými podmienkami na zázname objaví, je v prípade väčších uhlov. Na trhu sú kamery s uhlom väčším ako 160°.
  2. ODOLNOSŤ, je tiež veľmi dôležitá. Ak zletíte z bicykla aj s kamerou a musíte ju ako už nepoužiteľnú zbierať v 6 kusoch na 12 metroch, ťažko ide o odolnú kameru. Odolnosť je pritom zhruba to, čo garantuje výrobca. Odolnosť proti otrasom nie je to isté ako odolnosť proti pádu, ktorá je udávaná v metroch. Odolnosť proti mrazu je dobrá vlastnosť pre tie kamery, ktoré chcete používať na svahoch.
  3. VÝBAVA, u kamery je to podstatná vec najmä z dôvodov, či ju dokážete niečím pripojiť a upevniť, uchytiť a zaistiť, je pritom jedno na akom zariadení. Docieliť, aby mala dobré podmienky na záznam je dôležité. Nie každý nosí teleskopickú tyč. Kúpiť nie vodotesnú kameru a nemať vodotesný kryt, to tiež nie je výhra, ak plánujete šnorchlovať v Červenom mori a uvažujete nad kamerou. Ak máte kameru s čím upevniť na prilbu, máte vyhraté. Kamera bez príslušenstva a možnosti upevnenia nie je ideálna voľba.
  4. FORMÁTY A KVALITA, hrajú prím. Musia. Nakrúcať dôležité video a zážitky na kamere, ktoré dosiahne pomer 600×450 s 25 fps je niečo príšerné. Keď už, siahnite aspoň 1080p s 30fps. Alebo ešte lepšie rovno po 4K, čo je rozlíšenie pre Ultra HD. Používa ho napríklad GoPro HERO 4+ alebo Rollei Actioncam 420. Pre nakrúcanie skrátka potrebujete mať aj kvalitu. Tá pritom nie je samozrejmá.
  5. OVLÁDANIE, má svoje miesto. Ak nie je dobre vyriešené, bude vás práca s kamerou stáť nervy. Možno až neprimerané nervy. Vedieť, čím sa nakrúca a fotografuje, je dôležité. Sú kamery, kde rozoznáte nakrúcanie podľa svetielok LED. Sú kamery, ktoré majú jednoduché tlačidlá a zreteľné funkcie. Kamery s displejom dávajú dostatočné informácie o tom, že kamera nakrúca, alebo nie. Diaľkové ovládania na kamery sú pridanou hodnotou. Ak je kamera na prilbe, je ťažšie k nej pristupovať rukou a šmátrať po tlačidle. Spomínaný Rollei Actioncam 420 má napríklad toto ovládanie riešené cez tlačidlá, ale keď je kamera mimo ruky, na pár metrov má dosah aj ovládanie z náramku hodinkového typu.
  6. KOMUNIKÁCIA A PRÍSTUP, možno to vyznie banálne. Ak však kamera dokáže komunikovať s počítačom alebo mobilom, dokážete ju spojiť s káblom, blutooth alebo wifi, je to bezproblémov. Šialený výrobok spoločnosti Mercury, ktorý ukladal fotografie do internej pamäte a ak sa pri kopírovaní veľkého súboru do počítača stala chyba, súbor sa zmazal z kamery aj z počítača, je odstrašujúcim príkladom toho, ako nemá vyzerať komunikácia medzi počítačom a zariadením. To podujatie na tejto kamere zaznamenané vám žiaľ už nikto nevráti a všetci spoliehajúci sa ľudia vás potom majú za poriadneho nemotorného blbca. Prístup k dátam, ktoré na kamere sú, je mimoriadne dôležitý. Najčastejšie však dobrá kamera nakrúca na microSD karty. Čiže aj keby kábel zlyhal, azda adaptér pre SD kartu zaistí fungovanie, či drobná čítačka už prečíta čo má.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu