ZN.SK
Sendvich Subway

Subway a jeho história – dajte si sendvič podľa seba

Fred si od Dr. Bucka požičal 1000 dolárov a v auguste 1965 spoločne otvorili podnik s názvom „Pete ‚s Super Submarines“. To sú počiatky značky Subway.

V roku 1965 v meste Bridgeport v štáte Connecticut v USA sa ambiciózny 17 ročný stredoškolák Fred De Luca pokúšal nájsť spôsob, ako si zarobiť peniaze na zaplatenie školného na vysokej škole. Jeho rodinný priateľ Dr. Peter Buck mu navrhol, aby si otvoril občerstvenie sa sendvičmi a zo zisku financoval svoje štúdium. Fred si od Dr. Bucka požičal 1000 dolárov a v auguste 1965 spoločne otvorili podnik s názvom „Pete ‚s Super Submarines“.

Sendvich Subway

Prvý rok predstavoval pre oboch podnikateľov veľkú výzvu a najmä veľa práce. V ďalšom roku si otvorili druhú prevádzku a popri tom si uvedomili, že propagácia a dobrá reklama sú dôležité pri úspechu v podnikaní. Názov reštaurácie Pete ‚s Super Submarines neskôr skrátili na SUBWAY a predstavili známe výrazne žlté logo. Obaja si čoskoro osvojili správne riadenie podniku, a tiež si uvedomovali dôležitosť poskytovať zákazníkom skvele pripravený, kvalitný produkt a perfektný zákaznícky servis a zároveň držali prevádzkové náklady na nízkej úrovni.

Stanovili si cieľ, že počas 10 rokov otvoria 32 nových reštaurácií. Keďže v roku 1974 vlastnili a prevádzkovali už 16 reštaurácií v Connecticute, rozhodli sa svoj koncept ponúknuť záujemcom, ktorí by chceli prevádzkovať reštauráciu. Vďaka prepracovanosti svojho konceptu neotvorili plánovaných 32 reštaurácií, ale viac ako 40000 reštaurácií po celom svete, ktoré sú prevádzkované na základe franchisingovej licencie, čím sa stal najväčším franchisingovým reťazcom na svete predávajúcim sendviče. Okrem osvedčeného konceptu a nízkych vstupných nákladov je značka pravidelne hodnotená ako najlepšia franchisa podľa samotných franchisantov.

Subway history

Pripravila Maťa

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu