ZN.SK
Písmo písacieho stroja

Font písacieho stroja: kde si stiahnete písmo ako z novín?

Nech už pripravujete grafiku, falšujete staré novinové články, alebo vám ide o dizajn pre svadobné oznámenie, vzhľad písma z písacieho stroja je stále cool.

Nech už pripravujete grafiku, falšujete staré novinové články, alebo vám ide o dizajn pre svadobné oznámenie v starom štýle, vzhľad písma z písacieho stroja je skrátka originál a každý má jasno, že buď ten klasický stolový písací stroj, alebo kedysi stroje v tlačiarňach denníkov, môžu za slová ním zaznamenané. Neexistuje pritom jeden štandardizovaný font, alebo ak chcete písmo. Pretože hneď niekoľko výrobcov písacích strojov vytváralo vlastné písmo.

Písmo písacieho stroja

Ako nainštalovať nové písmo do počítača?
Na to, aby ste mohli nový font používať, potrebujete aplikácie pracujúce s textom. Grafické aplikácie, textové editory, niektoré iné aplikácie používajúce na zobrazenie fonty vo vašom počítači taktiež. Nie každým napíšete naše špeciálne znaky, kým si ich sami nenakreslíte, nenamapujete a opäť nevložíte do počítača. Niečo také je pre laika veľmi komplikované, preto zostaňme v rovine únosnosti. Ak už sťahujete písmo, vždy ho rozbaľte a až súbory ako TTF bez textových a obrázkových sprievodných súborov nakopírujte do zložky C:/Windows/Fonts. Novšie Windows systémy však po otvorení fontu zobrazia tlačidlo „Inštalovať“ a tak je v takom prípade inštalácia ešte jednoduchšia.

Ktoré písma sa podobajú na písací stroj?

Skúste pozrieť niektoré z týchto, či sú to tie pravé pre vás. Myslite na to, že na komerčné použitie väčšina z nich nie je vhodná. Na vlastné súkromné je to niečo iné. V prípade záujmu o použitie do grafiky a reklamy obchodu, či do loga je nevyhnutné vyhľadať autora a vyžiadať si postup, úhradu práv… ale na Slovensku niečo také zostáva stále vzácnym postupom.

Poplatok už aj za osobné použitie:

Font so zásadným znečistením papiera (špinavá páska)

Bezplatný font aj pre komerčné použitie:

Zaujať môže aj tento font, ktorý je bezplatný pre akékoľvek použitie. Nezobrazuje však nulu a jednotku, znaky ale vytvoríte pomocou malého L a veľkého O.

* poznámka: po otvorení odkazu by sa vám malo priamo zobraziť aj niekoľko slovenských znakov v prípade, že ich font zobrazuje. Ak konkrétne písmo nepodporuje slovenské znaky, zobrazí sa vám len text „SLOVENSK“  a nič viac.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu