ZN.SK
Austrálska bankovka 50 dolárov, ktorej návrh sa používa od roku 1995

Austrálska 50 dolárová bankovka má chybu, celkom banálnu

Austrália vydala nové 50 dolárové bankovky. Vynikajú unikátnymi vlatsnosťami proti falšovateľom, priehľadnou časťou a mnohými ochrannými prvkami.

Austrália vydala nové 50 dolárové bankovky. Vynikajú unikátnymi vlastnosťami proti falšovateľom, priehľadnou časťou a mnohými ochrannými prvkami. Pri veľkej snahe o dokonalosť sa však niekoľko týždňov po vydaní podarilo jednému pozornému oku nájsť pravopisnú chybu. Nie je to chyba priamo na texte, ktorá by znamenala zámenu hodnoty, či problém pre podpísaného funkcionára. Chyba je súčasťou textového pozadia a je skôr nedostatkom na strane grafického podkladu. Napriek tomu chybička vyvolala poprask. Bankovka v hodnote 50 dolárov bola vytlačená v 46 miliónoch exemplároch, než si chybu všimli. Novšie bankovky v ďalšej emisii už budú bez chyby. Kde sa vlastne tá chyba nachádza?

Austrálska bankovka 50 dolárov, ktorej návrh sa používa od roku 1995

Foto: Austrálska bankovka 50 dolárov, ktorej návrh sa používa od roku 1995. Jej nová verzia obsahuje drobné textové pozadie so spomínanou chybou.  Zdroj: https://banknotes.rba.gov.au

Pravopisná chyba, ktorú si vlastne ani nevšimnete

Pravopisnú chybu si na prvý pohľad nikto nevšimne. Ide totiž len o jeden z mnohých textov na pozadí, kde v slove „responsibility“ čo v preklade znamená zodpovednosť, chýba jedno i. Výsledok je tak „responsibilty“. Bankovka je samozrejme platná. Zberateľov však určite poteší fakt, že vláda vydá všetky ďalšie bankovky s rokom 2019 už správne. To zvyšuje hodnotu pre prípadné zberateľské chúťky v rámci tejto chybnej emisie. Ak sa totiž na trhu bude objavovať správna bankovka a aj tá chybná s rokom 2019 súčasne, v UNC stave bude cennejšia práve tá chybná.

Bankovka obsahuje podobizeň prvej ženy v austrálskom parlamente, Edith Cowanovej.

Tejto téme je blízkych niekoľko ďalších našich článkov. Odporúčame si prečítať aj iný prípad omylu, konkrétne na minci v Chile. Ale tiež informácie o tom, že zbieranie peňazí môže mať zmysel a môže byť zaujímavou investičnou príležitosťou. Zaujímavé môže byť aj čítanie o histórii peňazí.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu