Pracovný pohovor: ako sa spýtať na výšku platu?

Pracovný pohovor a hľadanie práce

Jedna z najťažších otázok na pracovnom pohovore je vždy tá najdôležitejšia. Výška platu je vec, ktorá zaujíma každého jedného zamestnanca a uchádzača o zamestnanie ako jedno z najdôležitejších kritérií. Spoznať prácu a považovať ju za prácu snov môže byť síce pekné, no ak sa bijete o pozíciu, kde vám nakoniec ponúknu 500 EUR v hrubom s očakávaniami aspoň 800 EUR, potom je naozaj chybou, že ste sa na to nespýtali hneď na začiatku.

Pracovník, zamestnanie a práca s drevom

Otázka: aká je výška platu? má dva pohľady

Pohľad uchádzača o zamestnanie je táto otázka často považovaná za trúfalú. Niekedy nevďačnú. Uchádzači sa boja spýtať, pretože to považujú za možno drzé, alebo sa skôr boja, že ich zvedavosť bude chápaná zo strany zamestnávateľa nesprávne ako dožadovanie sa peňazí skôr, než niečo dokázal samotný uchádzač. Pokiaľ sme si každý niečo už preskákali, tento pocit sme mali mnohí. Je pravdou, že niektorí zástupcovia spoločností s nie príliš profesionálnym vystupovaním môžu naozaj otázku uchádzača na výšku platu skôr, ako sa sám spýta, prijať negatívne, ale v područí takéhoto zamestnávateľa možno aj iné podmienky nebudú celkom ideálne. Túto otázku je totiž nutné chápať ako nevyhnutnosť.

Pohľad zamestnávateľa by mal byť vždy o tom, že táto otázka a jej odpoveď je možnosťou vedieť o očakávaniach uchádzača. Ak samotný zamestnávateľ už vie, čo si môže dovoliť. Na pozíciu s platom 800 EUR vie usadiť zamestnanca niekedy aj s vyššími nárokmi, ak jeho kvalita môže priniesť lepší efekt. Je však nakoniec iné prijímať zamestnanca s nárokom oveľa vyšším na platovo ohodnotené miesto slabšie, ak sa má dozvedieť výšku platu až v druhom kole, prípadne priamo pri nástupe. Preto nie je vôbec na škodu spýtať sa na výšku platu na ponúkanej pozícii. Ale ako to spraviť čo najlepšie?

Pracovný pohovor a pýtajte sa na výšku platu

Ako sa spýtať na výšku platu?

Existuje viacero zaručených spôsobov, ako sa spýtať na výšku platu v ponúkanej pozícií, respektíve navrhnúť vlastnú predstavu o plate. Tou najlepšou odpoveďou, pokiaľ máte skúsenosti z predošlého zamestnania, nepreháňať sumy a spomenúť jednoduchú frázu. Uvažovať a počítať zhruba rovnakým platom, ako ste mali, alebo máte v predošlom zamestnaní, s jeho konkrétnou výškou, pričom pokiaľ to možnosti novej spoločnosti dovolia a schopnosti zamestnanca (vás) ukážu, by ste sa radi posunuli časom aj vyššie. Odpoveď a návrh v takejto podobe nemôže žiadneho zástupcu zamestnávateľa odrovnať ako prípady, ktoré sú žiaľ na Slovensku stále bežné aj v roku 2017.

Ako určite nespomínať očakávaný plat v zamestnaní:

Reálne prípady a opodstatnenia nárokov na plat pri pracovnom pohovore v rokoch 2015 a 2017 na nemenovanej pozícií v niekoľkých spoločnostiach v Bratislave:

  • Požiadavka konkrétneho platu v čistom, a nižšie „ani na krok, lebo hypotéka sa sama nezaplatí“
  • Požiadavka konkrétneho platu so slovami „nerada by som hladovala“
  • Požiadavka s vymenúvaním toho, čo všetko musí daný uchádzač mesačne platiť.
  • Požiadavka s vymenúvaním exekúcií a súdnych siahnutí na mzdu
  • Požiadavka s citáciou „Pod tisku nejdem, poznám svoje kvality“
  • Požiadavka platu s tým, že uchádzač je naozaj náročný a že si potrpí na kvalitu v každom smere
  • Požiadavka vyššieho platu odôvodnená tým, že zamestnávateľ nemá vyhovujúce benefity, alebo neponúka zľavy na prípadné pobyty.

Sú frázy, ktoré do pracovného pohovoru nepatria. Najmä ak prebiehajú profesionálne a posledná otázka ich zakončí vetou niektorou z tých hore. Azda netreba dodávať, že ani jeden z uchádzačov, ktorý splodil niektorú z odpovedí v odrážkach, prácu nezískal.

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.