ZN.SK
Banská Bystrica a múzeum SNP, 0 eurová suvenírová bankovka máj 2023

Múzeum SNP bude mať presne po 5 rokoch novú 0 eur bankovku

Presne po piatich rokoch od 8. mája 2018 sa dočká Múzeum SNP v Banskej Bystrici nového vydania 0 eurovej bankovky. Tá prvá bola začiatkom…

Pred piatimi rokmi šlo o veľkú udalosť. Vyšla prvá 0 eurová suvenírová bankovka na Slovensku a spájala sa práve s Múzeom Slovenského národného povstania a vojenskou technikou, ktorá je v jeho okolí vystavená. Bankovka, ktorá odštartovala mániu a záujem zberateľov tohto fenoménu, patrí dodnes medzi najžiadanejšie na Slovensku. Pred piatimi rokmi si na ňu vystáli rad stovky Slovákov a mnohí do Banskej Bystrice merali neplánovanú cestu ešte 8. mája 2018. Neskôr mali svoje vydania aj iné pamiatky v meste. Nie je preto náhodou, že v tento deň vychádza v Banskej Bystrici s vyobrazením Múzea SNP ďalšie vydanie. Presne po piatich rokoch budú môcť zberatelia, záujemcovia, ale najmä turisti, ktorí kvôli bankovke Banskú Bystricu a múzeum navštívia, zakúpiť nové vydanie.

Banská Bystrica a múzeum SNP, 0 eurová suvenírová bankovka máj 2023
foto: Vyobrazenie nového vydania 0 eurovej suvenírovej bankovky, 2023

Po piatich rokoch od štartu slovenskej 0 eur série

Tentoraz je na suvenírovej 0 eurovej bankovke zachytená samotná charakteristická budova Múzea SNP – Pamätník Slovenského národného povstania. Presne na piate výročie, dňa 8.5. 2023, bude spustený predaj tejto bankovky práve v budove múzea v náklade 5 000 kusov, podobne ako tomu bolo pri prvej bankovke. Cena jednej bude 3 eurá. Zaujímavosťou bude toto vydanie predovšetkým pre tých, ktorí mali možnosť byť súčasťou prvého predaja. Medzičasom sa medzi zberateľov zaradili aj mnohí noví objavitelia 0 eurových bankoviek a nepochybne záujemcov o Banskú Bystricu a Múzeum SNP, čo je spojenie rezonujúce dodnes.

Múzem SNP ako Pamätník SNP

Výstavba pamätníka začala v roku 1964 a trvala 5 rokov. Prvý slávnostný výkop stavebných prác podľa architektonického návrhu Dušana Kuzmu zahájil Alexander Dubček. V roku 1969 získala Banská Bystrica novú dominantu, ktorá je dnes známa po celom svete. Múzeum SNP sa stal obľúbeným motívom pohľadníc, známok ale aj reprezentačných fotografií mesta v srdci Slovenska. Na mieste, kde dnes stojí Pamätník SNP, bolo v minulosti niekoľko domov a záhrad, ktoré museli byť pre výstavbu asanované.

V súčasnosti je pamätník sídlom rovnomenného múzea so stálou expozíciou s názvom „Slovensko v protifašistickom hnutí odporu Európy v rokoch 1939 – 1945“, ktorá bola sprístupnená 27. augusta 2004. V porovnaní s predchádzajúcimi expozíciami múzea, ide o tematicky, obsahovo a materiálovo najrozsiahlejšiu expozíciu. Expozície múzea sa naposledy rozšírili o Multimediálnu výstavu SNP 1944, ktorá prezentuje historické udalosti a reálie SNP prostredníctvom multimediálnych prvkov, zážitkových filmových sekvencií a vybraných zbierkových predmetov. zdroj: fb.com

0 eurová bankovka ako koncept podpory turizmu

0 eurové suvenírové bankovky vznikli vo Francúzsku ako koncept na podporu turizmu. Na kvalitnom papieri a s ochrannými prvkami podobnými na skutočné platidlá, tieto bankovky obsahujú nezameniteľnú hodnotu 0, hoci hodnotu predsa len majú. Je to predovšetkým zberateľská hodnota, ktorá výrazne odlišuje v zberateľskom svete hodnotu jednotlivých bankoviek. Keďže ich predaj prebieha zväčša len na jedinom mieste na mape, je nutné na dané miesto vyraziť. Práve tu je možné vidieť efekt na cestovný ruch. Vyraziť na niektoré miesta môže byť jednoduchšie pre rôzne spektrum ľudí prichádzajúcich z rôznych smerov. Viac takýchto bankoviek v pokladniach múzeí, hradov, zámkov, kaštieľov, alebo historických centier miest znamená viac takýchto príležitostí a plánovaní ciest turistov a návštevníkov, ktorí by možno na dané miesto inak nemali dôvod vyraziť a cestu plánovať.

Koncept reálne na cestovný ruch pôsobí. Ak už smerujeme za bankovkou s podobizňou Levoča do historického centra mesta, samozrejme, že si mesto obzrieme. Dáme si kávu, obed v miestnej reštaurácii, alebo navštívime kľúčové múzeá mesta. Podobne, ako je tomu s mnohými inými mestami. Kam ako turisti zavítame, ak vieme, že v ponuke miestnej informačnej kancelárie alebo pokladne atrakcie nájdeme viac ako len lístky. Napríklad ďalšiu 0 eurovú bankovku do zbierky. Mimoriadne obľúbený zberateľský artikel v západnej Európe má dlhoročnú tradíciu. V pokladni na Eiffelovu vežu si stále môžete kúpiť bankovku s hodnotou 0, a sériovým číslom pokojne už cez 20 000 a stále bude o ňu záujem. Pre mimoeurópskych turistov je to zaujímavosť sama o sebe. Motivácia navštíviť aj iné miesta a možno aj iné krajiny. Múzeum SNP a jeho bankovka napríklad navždy zostane dôležitým symbolom a začiatkom celej mánie u nás.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu