ZN.SK
Zuby a umývanie zubov

4 tipy na jednoduché a účinné bielenie zubov

Biely žiarivý úsmev je snom mnohých ľudí. Problémom však je, že aj tá najlepšia starostlivosť o zuby ich belosť nezaručí. Ako teda bojovať proti nepríjemnému zažltnutiu?

Biely žiarivý úsmev je snom mnohých ľudí. Problémom však je, že aj tá najlepšia starostlivosť o zuby ich belosť nezaručí. Ako teda bojovať proti nepríjemnému zažltnutiu? Vyskúšajte tieto 4 jednoduché, no pritom účinné tipy, ktoré zuby vybielia. A to dokonca aj v pohodlí domova.

Zuby a umývanie zubov

Prečo zuby žltnú?

Na to, aby ste sa mohli zbaviť zažltnutých zubov musíte pochopiť, prečo vlastne žltnú. Dôvodov je niekoľko. Najčastejšie však za to môžu:

  • tmavé nápoje ako káva, zelený a čierny čaj či kola
  • ovocie s výraznou farbou ako napríklad čučoriedky alebo černice
  • fajčenie
  • užívanie liekov

Podľa zoznamu môžete vidieť, že zažltnutie je často spôsobené konzumovanými potravinami. Pri najbližšom nákupe sa vyhnite tmavým nápojom a nielen tým. Namiesto čučoriedok zvoľte napríklad maliny.

Teraz, keď už viete, čo spôsobuje nepríjemnú žltú farbu, môžete proti nej bojovať. Vyskúšajte jeden z týchto 4 tipov.

Aktívne uhlie

Ak ste sa o bielenie zubov niekedy zaujímali, s aktívnym uhlím ste sa pravdepodobne stretli. Je to zložka, ktorá sa často pridáva do prostriedkov na bielenie. Dôvod? Má skvelé leštiace účinky. Po dlhšom a pravidelnom používaní vie dokonca sklovinu aj vybieliť.

Aktívne uhlie samé o sebe drahé nie je. Za 200 gramov zaplatíte približne 3 – 5 €. Nájsť ho viete v prášku alebo v tuhých tabletách. Na zubnú kefku stačí naniesť malé množstvo a zuby čistiť aspoň 2 minúty. Následne ústa poriadne vypláchnite a chrup prejdite čistou kefkou. Zbavíte sa všetkých čiernych pozostatkov. Pre čo najlepšie účinky používajte aktívne uhlie pravidelne dvakrát do dňa.

Zuby a umývanie zubov

Kokosový olej

Kokosový olej je posledné roky veľmi populárny. Má široké použitie nielen v kuchyni, ale aj v kozmetike. Obsahuje mastné kyseliny, ktoré bojujú skvelo proti rôznym zubným problémom. Ak ho doma nemáte, kúpiť ho môžete teraz aj v bežnom supermarkete a teda nemusíte chodiť do špecializovaných obchodov so zdravou výživou. Napríklad v sietí predajní Kaufland ho nájdete v klasickej verzii bez príchute kokosu, alebo dokonca aj v BIO verzii. Okrem varenia a pečenia tak môžete kokosový olej použiť aj na bielenie zubov.

Olej má skvelé účinky sám o sebe. Stačí ho teda aplikovať na zubnú kefku a následne zuby čistiť.

Ešte lepšie výsledky však dosiahnete, ak si z neho spravíte pastu. Stačí, aby ste kokosový olej zohriali a ešte tekutý zmiešali so sódou. Premiešajte a vytvorte masu podobajúcu sa zubnej paste.

Sóda bikarbóna

Druhým, veľmi častým spôsobom, akým si dnes ľudia bielia zuby, je sóda bikarbóna. Jej skvelé účinky na bielenie zubov podporujú aj mnohí zubári. Sóda bikarbóna je dokonca lacnejšia ako aktívne uhlie a taktiež je omnoho dostupnejšia.

Použitie je následne veľmi jednoduché. Stačí ju zmiešať so zubnou pastou a následne zuby umývať minimálne 2 minúty. Výsledky by sa mali objaviť po veľmi krátkom čase. Dôležitá je však pravidelnosť v bielení.

Tip

Niektorí ľudia si zuby bielia jablkovým octom. Snažte sa mu však vyhýbať. Ocot zuby zmäkčuje a narúša sklovinu.

Bieliace prostriedky

Poslednou možnosťou sú bieliace prostriedky ako zubné pasty, pásiky alebo gély. Väčšinou ide o drahšie výrobky. Na druhej strane, často poskytujú viditeľné a veľmi dobré účinky.

Pri výbere je potrebné sledovať najmä skúsenosti zákazníkov. Niektoré produkty totižto belosť sľubujú, no nie vždy ju naozaj zaručia.

Bielenie nie je navždy

Ešte pred samotným bielením je dôležité uvedomiť si, že výsledok nezostane navždy. Vo väčšine prípadov vydržia biele zuby niekoľko mesiacov, maximálne rok. Následne je potrebné znova ich bieliť.

Zhrnutie

Bielenie zubov je dnes možné mnohými spôsobmi. Je len na vás, akú možnosť si vyberiete. Myslite však na to, že belosť zubov sa odvíja najmä od vašich návykov. Vyhýbajte sa tmavým potravinám a nápojom. Zuby sa vám za to odvďačia pekným vzhľadom.

Zdroj obrázkov: Josep Suria, Ollyy / Shutterstock.com

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu