Veľká Noc v Austrálii: namiesto zajacov majú bandikuta Bilbyho

Veľká Noc v Austrálii: namiesto zajacov majú bandikuta Bilbyho

Veľkonočné tradície sú v rôznych miestach sveta od tých našich odlišné. Symbolika jari sa však spája s mnohými, napríklad aj tými na opačnej strane zemegule. Kým všade vo svete sa spájajú s vajíčkami a zajacmi, v Austrálii sa skôr ako so zajacmi stretnete s bandikutom. Bandikut je vačkovec, ktorý má dlhé uši a na zajaca je len podobný. V skutočnosti je však austrálskym variantom zajacov, ktorý je oveľa milší, oveľa „austrálsky“ a najmä nie tak škodný ako zajace. Zajace totiž príliš v láske nemajú.

Austrálsky veľkonočný Bilby

foto: https://www.emuridge.com.au

Veľkonočný Bilby

Zajace sa totiž v krajine už dávnejšie premnožili a skôr sa spájajú s problémami pri spásaní úrody. Ak farmárom chýba oplotenie – na veľkých priestranstvách potom vystavujú svoju úrodu zajacom ako samoobsluha návštevníkom s lepkavými prstami. Bandicut má však oveľa lepšiu reputáciu a práve jeho spojitosť s Veľkou Nocou je tiež príležitosť si pripomenúť fakt, že je ohrozeným živočíchom, ktorého si každý rok pripomínajú podobne, ako aj potrebu jeho ochrany. Bilby každý rok prináša deťom čokoládové vajíčka aj na okolitých ostrovoch, nie len v Austrálii.

Bilby youtube

foto: youtube zverejnený nižšie

Bandikut (Macrotis lagotis)

Vačkovec, ktorý len vzdialene pripomína zajaca, je pre Austráliu symbolom. V minulosti pritom najmenší kontinent obývali dva druhy tohto tvora. Ten menší utrpel príchodom európskych kolonizátorov a vyhynul ešte v polovici minulého storočia. Ten väčší dožíva, no je ohrozeným druhom, ktorý sa pokúšajú chrániť. Jeho šanca na záchranu je tak trochu ukrytá práve vo Veľkej Noci a pripomienke jeho hrozivého pomalého miznutia z voľnej prírody. Najmä po požiaroch v pustých oblastiach, ktoré mu boli domovom, je možné očakávať výrazný úbytok i tak dosť vzácnej populácie.

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.