ZN.SK
cynizmus

Kto je cynik a čím sa cynické správanie prejavuje?

Cynizmus je výrazná vzbura, ktorú môže vyvolať vzdorujúce postavenie alebo životné sklamanie vo fungovaní sociálnych mechanizmov.

Povedal vám už niekto, že ste cynik? Viete v čom spočíva význam slova? Cynizmus je vyjadrený vedome demonštratívnym ignorovaním etických hodnôt. Cynik je človek, ktorý vo svojom správaní otvorene a bez problémov zanedbáva sociálne a morálne štandardy. Pomenovanie pochádza z gréčtiny a v minulosti vyjadrovalo filozofický smer, ktorého stúpenci pohŕdali spoločenskými konvenciami a inštitúciami, čo znamenalo napríklad oddelenie od štátu, spoločnosti, rodiny a náboženských zásad. Zaujímavé je, že negramotnosť a zlé správanie boli chápané ako požehnanie.

cynizmus

Opovrhovanie pravidlami

Cynizmus je výrazná vzbura, ktorú môže vyvolať vzdorujúce postavenie alebo životné sklamanie vo fungovaní sociálnych mechanizmov. Cynizmus sa často prejavuje, keď jednotlivec nemá čo stratiť a cíti beztrestnosť. Jednoducho povedané: cynik má častokrát bezohľadné, hrubé, bezcitné správanie, bezcitný výsmech, vyzývavé opovrhovanie všeobecne prijatými pravidlami mravnosti a duchovnými hodnotami.

Cynik už pri narodení?

Človek sa cynikom nemôže narodiť, stáva sa ním vplyvom rôznych životných udalostí. Deti sa rodia bez cynizmu. Keď sa však prvýkrát stretnú s vážnym problémom, začnú sa brániť a snažia sa preukázať, že im nikto v ničom nezabráni. Cynizmus je charakteristickejší pre dospievanie, keď je reakciou na premenu osobnosti jedinca. S pomocou cynizmu sa veľa teenagerov snaží „brániť“ seba samého pred svetom. V priebehu času však cynizmus ako reakcia súvisiaca s vekom u niektorých adolescentov zmizne, zatiaľ čo iní zostávajú cynikmi po celý život. Prirodzene, žiadny človek nie je cynikom v čistej forme, ale ak človek preukazuje cynické postoje opakovane a dlhodobo, možno ho cynikom označiť. Manifestácie cynizmu môžu byť rôzne: od bezohľadných statusov na Facebooku, až po šírenie pesimistických nálad v spoločnosti a pod.

Sarkazmus nie je cynizmus

Mnoho ľudí si tieto dve slová pletie alebo ich význam zamieňa. Ako sme už vyššie spomínali, cynizmus je myslenie, alebo postoj, kedy človek pohŕda morálnymi zásadami zatiaľ čo sarkazmus je v podstate irónia ktorá je vystupňovaná až k výsmešnosti, uštipačnosti alebo nenávistnému správaniu. Je najvyšším stupňom irónie a často je sprevádzaný cynickým správaním.

,,Cynizmus je umenie vidieť veci také aké sú, nie také, ale by mali byť“. (Oscar Wilde)

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu