Kto je cynik a čím sa cynické správanie prejavuje? - Zaujímavé novinky ZN.SK

Kto je cynik a čím sa cynické správanie prejavuje?

Povedal vám už niekto, že ste cynik? Viete v čom spočíva význam slova? Cynizmus je vyjadrený vedome demonštratívnym ignorovaním etických hodnôt. Cynik je človek, ktorý vo svojom správaní otvorene a bez problémov zanedbáva sociálne a morálne štandardy. Pomenovanie pochádza z gréčtiny a v minulosti vyjadrovalo filozofický smer, ktorého stúpenci pohŕdali spoločenskými konvenciami a inštitúciami, čo znamenalo napríklad oddelenie od štátu, spoločnosti, rodiny a náboženských zásad. Zaujímavé je, že negramotnosť a zlé správanie boli chápané ako požehnanie.

cynizmus

Opovrhovanie pravidlami

Cynizmus je výrazná vzbura, ktorú môže vyvolať vzdorujúce postavenie alebo životné sklamanie vo fungovaní sociálnych mechanizmov. Cynizmus sa často prejavuje, keď jednotlivec nemá čo stratiť a cíti beztrestnosť. Jednoducho povedané: cynik má častokrát bezohľadné, hrubé, bezcitné správanie, bezcitný výsmech, vyzývavé opovrhovanie všeobecne prijatými pravidlami mravnosti a duchovnými hodnotami.

Cynik už pri narodení?

Človek sa cynikom nemôže narodiť, stáva sa ním vplyvom rôznych životných udalostí. Deti sa rodia bez cynizmu. Keď sa však prvýkrát stretnú s vážnym problémom, začnú sa brániť a snažia sa preukázať, že im nikto v ničom nezabráni. Cynizmus je charakteristickejší pre dospievanie, keď je reakciou na premenu osobnosti jedinca. S pomocou cynizmu sa veľa teenagerov snaží “brániť” seba samého pred svetom. V priebehu času však cynizmus ako reakcia súvisiaca s vekom u niektorých adolescentov zmizne, zatiaľ čo iní zostávajú cynikmi po celý život. Prirodzene, žiadny človek nie je cynikom v čistej forme, ale ak človek preukazuje cynické postoje opakovane a dlhodobo, možno ho cynikom označiť. Manifestácie cynizmu môžu byť rôzne: od bezohľadných statusov na Facebooku, až po šírenie pesimistických nálad v spoločnosti a pod.

Sarkazmus nie je cynizmus

Mnoho ľudí si tieto dve slová pletie alebo ich význam zamieňa. Ako sme už vyššie spomínali, cynizmus je myslenie, alebo postoj, kedy človek pohŕda morálnymi zásadami zatiaľ čo sarkazmus je v podstate irónia ktorá je vystupňovaná až k výsmešnosti, uštipačnosti alebo nenávistnému správaniu. Je najvyšším stupňom irónie a často je sprevádzaný cynickým správaním.

,,Cynizmus je umenie vidieť veci také aké sú, nie také, ale by mali byť“. (Oscar Wilde)


Lucia
Lucia Som študentkou marketingovej komunikácie, písanie ma bavilo už od mala. Rada cestujem, čítam knihy, milujem zábavu a dobré jedlo.
Viac:
Vysokék Tatry, Hrebienok a 0 eurová suvenírová bankovka
Hrebienok vo Vysokých Tatrách 20. 11. získa svoju 0 eur bankovku

Smršť
Spustili predpredaj mysterióznej novinky Jozefa Kariku s názvom Smršť

Diaľnica
Diaľničná známka 2018: jej cena sa nezmenila, pripomenie sa sama

Zavrieť