ZN.SK
Utah a zarybňovanie pstruhmi z lietadla

Lietajúce ryby… v Utahu zarybňujú odľahlé jazera s lietadlom

V americkom štáte Utah spustili zaujímavý projekt zarybňovania odľahlých jazier. V divočine, kam je ťažké dostať sa autom, zarybňujú letecky…

V americkom štáte Utah spustili zaujímavý projekt zarybňovania odľahlých jazier. V divočine, kam je ťažké dostať sa vozidlami a aj zarybnenie takýchto končín je pre dlhú trasu pre ryby stresujúce, vyriešili naozaj výnimočne. Ryby zhadzujú z lietadla. Titulky novín po celom svete tak baví informácia, že nad Utahom poletujú lietajúce ryby.

Utah a zarybňovanie pstruhmi z lietadla

Ryby padajúce z oblohy… z lietadla

Odľahlé jazera v utahskej prírode, je z času na čas nutné dorybniť a pomôcť tak prírode. Spôsob, akým by niečo také docielili, sa však nerealizuje ľahko. Najmä ak by mal byť tým tradičným po zemi. Preto prišli s nápadom zarybniť rozsahle odľahlé vodné plochy pomocou lietadla. Trup malých lietadiel naplnený vodou s mladými rybami je prispôsobený pre tento projekt. V zadnej spodnej časti trupu sa nad jazerom otvorí uzáver a voda sa spolu s malými rybkami dostane von. Ryby sú tak malé, že im pád na vodnú hladinu zväčša neublíži. O to viac, ak majú šťastie a padajú spolu s vodou. Odhaduje sa, že 95% rýb prežije takýto pád pri svojej veľkosti bez ujmy.

Utah a zarybňovanie pstruhmi z lietadla

  • Zarybňujú 200 jazier
  • Všetko počas júla 2021
  • Jedno lietadlo môže previezť až 35 000 rybiek

Rybky sú veľké len niekoľko centimetrov. Ide zväčša o pstruha dúhového, pstruha potočného, tigrovaného, taktiež lososom podobného príbuzného – sivoňa arktického a ďalšie druhy obľúbené pre rybolov. Jazerá v ktorých neprebieha prirodzená reprodukcia sú zarybňované pod kontrolou úradov.

Ak zarybňujú letecky, je to efektívnejšie

V USA sa zarybňuje vo väčšom od 50tych rokov minulého storočia. Jav, ktorý býva v niektorých prípadoch nevyhnutný aj pre činnosť človeka, prispieva k rovnováhe, ale tiež k atraktivite pre turistov – turistický ruch spojený s rybolovom – a ďalší kolobeh udržateľnosti. Zarybňovanie pomocou lietadiel sa ukázalo ako oveľa rýchlejšie, efektívnejšie, dokonca lacnejšie. Stovky litrov vody s rybami prenesú lietadlá priamo nad vodné plochy v horách a aj pre ryby, nieto ešte pre samotných pracovníkov, je tento spôsob menej stresujúci. Zároveň ide o kuriozitu na ktorú sa svet môže pozerať s úsmevom na tvári. Ryby však nie sú lietajúce. Teda aspoň nie dobrovoľne.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu