Lietajúce ryby... v Utahu zarybňujú odľahlé jazera s lietadlom

Lietajúce ryby… v Utahu zarybňujú odľahlé jazera s lietadlom

V americkom štáte Utah spustili zaujímavý projekt zarybňovania odľahlých jazier. V divočine, kam je ťažké dostať sa vozidlami a aj zarybnenie takýchto končín je pre dlhú trasu pre ryby stresujúce, vyriešili naozaj výnimočne. Ryby zhadzujú z lietadla. Titulky novín po celom svete tak baví informácia, že nad Utahom poletujú lietajúce ryby.

Utah a zarybňovanie pstruhmi z lietadla

Ryby padajúce z oblohy… z lietadla

Odľahlé jazera v utahskej prírode, je z času na čas nutné dorybniť a pomôcť tak prírode. Spôsob, akým by niečo také docielili, sa však nerealizuje ľahko. Najmä ak by mal byť tým tradičným po zemi. Preto prišli s nápadom zarybniť rozsahle odľahlé vodné plochy pomocou lietadla. Trup malých lietadiel naplnený vodou s mladými rybami je prispôsobený pre tento projekt. V zadnej spodnej časti trupu sa nad jazerom otvorí uzáver a voda sa spolu s malými rybkami dostane von. Ryby sú tak malé, že im pád na vodnú hladinu zväčša neublíži. O to viac, ak majú šťastie a padajú spolu s vodou. Odhaduje sa, že 95% rýb prežije takýto pád pri svojej veľkosti bez ujmy.

Utah a zarybňovanie pstruhmi z lietadla

  • Zarybňujú 200 jazier
  • Všetko počas júla 2021
  • Jedno lietadlo môže previezť až 35 000 rybiek

Rybky sú veľké len niekoľko centimetrov. Ide zväčša o pstruha dúhového, pstruha potočného, tigrovaného, taktiež lososom podobného príbuzného – sivoňa arktického a ďalšie druhy obľúbené pre rybolov. Jazerá v ktorých neprebieha prirodzená reprodukcia sú zarybňované pod kontrolou úradov.

Ak zarybňujú letecky, je to efektívnejšie

V USA sa zarybňuje vo väčšom od 50tych rokov minulého storočia. Jav, ktorý býva v niektorých prípadoch nevyhnutný aj pre činnosť človeka, prispieva k rovnováhe, ale tiež k atraktivite pre turistov – turistický ruch spojený s rybolovom – a ďalší kolobeh udržateľnosti. Zarybňovanie pomocou lietadiel sa ukázalo ako oveľa rýchlejšie, efektívnejšie, dokonca lacnejšie. Stovky litrov vody s rybami prenesú lietadlá priamo nad vodné plochy v horách a aj pre ryby, nieto ešte pre samotných pracovníkov, je tento spôsob menej stresujúci. Zároveň ide o kuriozitu na ktorú sa svet môže pozerať s úsmevom na tvári. Ryby však nie sú lietajúce. Teda aspoň nie dobrovoľne.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.