Skvelá alternatíva k populárnej túre vo Vysokých Tatrách

Skvelá alternatíva k populárnej túre vo Vysokých Tatrách

Vysoké Tatry, to je množstvo krásnych turistických trás, ale aj množstvo turistov. Nie každému však vyhovuje ak na túre každú chvíľu stretáva iných ľudí. V takej populárnej turistickej destinácii stretu s inými ľuďmi nikdy úplne nezabránite, ale ak namiesto niektorej z tých najpopulárnejších túr skúsite zvoliť typovo podobnú alternatívu, dokážete počet ľudí, ktorých budete stretať, o niečo zmenšiť.

vodopády

Bystrá lávka

Ak si chcete prejsť dve tatranské doliny počas jednej túry a dopriať si trochu adrenalínu v podobe prechodu cez sedlo pomocou použitia fixných reťazí, prvá voľba väčšinou pripadá na Priečne sedlo. Prechod cez Priečne sedlo patrí medzi najkrajšie túry v Tatrách a preto aj medzi tie najobľúbenejšie. Ak však chcete menej ľudí na reťaziach a oželiete možnosť občerstviť sa po ceste v horských chatách, o pár dolín západnejšie nájdete Bystrú lávku, ktorá spája Mlynickú a Furkotskú dolinu.

Mlynická dolina

Túra začína (a končí) na Štrbskom plese. Je to celodenná túra, ktorá vám „poľahky“ zaberie viac ako šesť hodín, ale stojí to zato. Prvou zastávkou potom ako vyrazíte po žltej značke zo Štrbského Plesa, je Vodopád Skok. S výškou takmer 30 metrov patrí medzi najvyššie a najkrajšie tatranské vodopády a nebudeme ďaleko od pravdy ak povieme, že je ten najznámejší.

Reťazami zabezpečeným výstupom okolo Skoku sa dostanete nad vodopád, odkiaľ sa vám naskytne krásny pohľad dole do doliny. Ak ste sa nasýtili výhľadu (prípadne pribaleného občerstvenia), môžete pokračovať Mlynickou dolinou. Ako ďaleko ste od Bystrej lávky vám napovie čoraz ťažší terén a Capie pleso, od ktorého začína tá práva vysokohorská turistika.

Posledný úsek je zaistený fixnými reťazami. Ako motivácia poslúži fakt, že po prekonaní Bystrej lávky bude túra už len ľahšia.

Furkotská dolina

Na opačnej strane čakajú dve Wahlenbergove plesá. Najskôr Vyšné a o kúsok ďalej Nižné Wahlenbergovo pleso. Čaká vás už len príjemný zostup Furkotskou dolinou, ktorou sa dostanete zhruba do polovice červenej trasy medzi Štrbským a Jamským plesom. Posledný úsek tak tvorí pohodová prechádzka po červenej značke, ktorá vás dovedie tam, kde ste túru začali, na Štrbské Pleso.

Bonus pre náročnejších

Kúsok za polovicou Furkotskej doliny natrafíte na rázcestie, na ktorom môžete odbočiť na modrou značkou označenú trasu. Tá vás po krátkom stúpaní dovedie na Chatu pod Soliskom. Tu sa môžete občerstviť a pokračovať po modrej až k Štrbskému plesu. Ak vás už premáha únava, tento záver si môžete uľahčiť využitím lanovky. Ak naopak máte chuť zdolať ešte jeden vrchol a nevadí vám si túru o zhruba hodinu a pol predĺžiť, môžete predtým ako začnete z Chaty pod Soliskom zostupovať, „vybehnúť“ na vrch Predné Solisko.

Zdroj obrázka: Autor: jiri.sulcek / Shutterstock.com

 


Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.