ZN.SK
Káva a šálka

Najstaršia fungujúca kaviareň nedávno oslávila 300 rokov

Asi nikoho neprekvapí, že najstaršia doteraz fungujúca kaviareň na svete sa nachádza v „domovine“ espressa, v Taliansku. Konkrétne v…

Asi nikoho neprekvapí, že najstaršia doteraz fungujúca kaviareň na svete sa nachádza v „domovine“ espressa, v Taliansku. Konkrétne v obľúbených Benátkach. Volá sa Caffè Florian a aj keď pandemické opatrenia robia vrásky na čele aj talianskym podnikom a jubileum tak kaviareň nemohla patrične osláviť, fakt, že funguje už tri celé storočia, je jednoducho úchvatný.

Káva a šálka

Vitajte „u Floriana“

Samozrejme, kaviarne existovali aj predtým, ale žiadnu staršiu medzi dodnes fungujúcimi nenájdete. Svoje dvere prvýkrát otvorila 29. decembra 1720. Vtedy ešte pod názvom Alla Venezia Trionfante, ale rýchlo sa stala známou ako Caffè Florian, podľa krstného mena svojho zakladateľa, Floriana Francesconiho.

Vtedy to boli len dve jednoducho zariadené miestnosti, ale rýchlo sa stala miestom, kde chodievali významné osobnosti svojej doby. Aj keď nám to dnes príde nepredstaviteľné, bola jednou z prvých kaviarní (ak nie úplne prvou), do ktorej mali vstup povolený aj ženy. Každému tak musí byť jasné, prečo jednou z tých významných osobností, ktorá trávila čas v tejto kaviarni, bol Giacomo Casanova. Bolo to jednoducho ideálne miesto pre jeho nikdy nekončiacu výpravu za ženskou spoločnosťou.

V roku 1750, tridsať rokov od svojho vzniku, sa kaviareň rozšírila o ďalšie dve miestnosti. V 19. storočí sa „u Floriana“ stretávala skupinka benátskych vlastencov, ktorá zohrala dôležitú úlohu počas revolúcie v roku 1848, po ktorej sa Benátky na krátku dobu (17 mesiacov) stali nezávislé od vtedajšej rakúskej nadvlády.

Ďalšie rozšírenia kaviarne prebehli koncom 19. storočia a zatiaľ posledné v roku 1920.

Aj doma vieme ako nato

Za skvelou kávou však nemusíte chodiť ďaleko. Dávno neplatí, že v domácich podnikoch po objednaní kávy dostanete maximálne tak „pravého“ slovenského turka do skla. Množstvo kaviarní na Slovensku ponúka výberové kávy, ktoré zároveň dokážu pripraviť tak, aby ste neprišli o ich chuť.

Rovnako nejedna slovenská pražiareň kávy už získala ocenenia na prestížnych zahraničných súťažiach. Toto všetko dokazuje, že aj na Slovensku vieme pripraviť lahodnú kávu, ktorá nebude len pohárom horkej hnedej tekutiny.

Zdroj obrázka: Autor: otello-stpdc / Shutterstock.com

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu