Stručná história šperkov: od mušlí až po najdrahšie kovy

Stručná história šperkov: od mušlí až po najdrahšie kovy

Zamysleli ste sa niekedy pri pohľade na svoju zbierku šperkov, ako asi vyzerali typické šperky v minulosti? Z akých materiálov sa vyrábali? A kto všetko ich nosil?

šperky

Od mušlí po zlato

Pravdepodobne najstaršími nálezmi predmetov, ktoré slúžili ako ozdoby, sú prevŕtané mušle. Podľa nálezov z doby bronzovej boli v tomto období populárne hlavne náhrdelníky, ktoré sa okrem spomínaných mušlí vyrábali aj zo zvieracích zubov, hlinených a neskôr rôznofarebných sklenených korálikov.

Relatívne skoro sa pri výrobe šperkov prešlo na drahé kovy. Množstvo zlatých šperkov, ale napríklad aj zlatých nádob, pochádza z 1. tisícročia pred našim letopočtom z rôznych kútov sveta, z Egypta, Perzie, Grécka, Talianska, Španielska,… Vieme si tak utvoriť obraz nielen o druhoch šperkov z tej doby, ale aj o bohatstve ich vlastníkov.

Od rodinného bohatstva po bižutériu

Na základe dobových portrétov vieme, že čo sa Európy týka, veľký rozmach šperkov nastal na prelome neskorého stredoveku a renesancie. Stále to však bola záležitosť hlavne zámožných ľudí, ktorí si šperky posúvali z generácie na generáciu a tvorili tak rodinné bohatstvo. V tej dobe sa taktiež výrazne zdokonalilo brúsenie drahých kameňov.

Dalo by sa povedať, že v 19. storočí bola remeselná výroba šperkov na vrchole. Zároveň však prišla konkurencia v podobe strojovej výroby, z ktorej vzišla lacná bižutéria. Tú si mohlo dovoliť oveľa viac ľudí a tak sa aj zvyk zdobiť svoj zovňajšok nejakým šperkom podstatne rozšíril.

A kam šperky odkladať?

Ruka v ruke so šperkami išla aj potreba niekde ich uskladňovať. V minulosti, keď zabezpečenie príbytkov prakticky neexistovalo, sa šperkovnice skôr používali na bezpečné uschovanie šperkov a nie na ochranu pred ich opotrebovaním. Postupom času, keď sa samotné obydlia začali viac zabezpečovať, bezpečnostná funkcia šperkovníc išla do úzadia a v súčasnosti by ste na bežných šperkovniciach márne hľadali zámok alebo inú formu zabezpečenia. To skôr narazíte na hraciu šperkovnicu, ktorá po otvorení hrá nejakú melódiu.

Podobne ako šperky aj šperkovnice sa v minulosti dali nájsť len v domoch tých najmajetnejších ľudí. Nielenže si každý nemohol dovoliť vlastniť nejaký šperk, ešte o to menej bolo ľudí, ktorí ich mali toľko, že vôbec potrebovali riešiť otázku ich uskladnenia. Až po priemyselnej revolúcii sa spolu so šperkami dostali aj šperkovnice do bežných domácností.

A tak ako takmer každá žena dnes vlastní nejaké šperky, vlastní rovnako aj šperkovnicu, kde si môže tieto svoje poklady odkladať.

Zdroj obrázka: Autor: rossella / Shutterstock.com


Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.