ZN.SK
Pripojenie

Doba bezkáblová a moduly pre GSM, GPS, Wifi, či 5G pripojenie

Kým v histórii ľudstva je nám známa doba ľadová či kamenná, obdobne by sme vo svete informačných technológií mohli historické epochy…

Kým v histórii ľudstva je nám známa doba ľadová či kamenná, obdobne by sme vo svete informačných technológií mohli historické epochy rozdeliť na dobu „káblovú“ a „bezkáblovú“. V tej druhej spomenutej sa v súčasnosti nachádzame. Vývoj bezdrôtovej komunikácie neúprosne napreduje. Je preto vhodné sa na chvíľu zastaviť a predstaviť si jednotlivé bezdrôtové pripojenia, ktoré používame často tak automaticky, že nám uniká ich podstata a účel.

Pripojenie

Od SMS-kovania k „četovaniu“

Možno doteraz sme si jednotlivé technológie, ktoré denne používame na prenos dát či komunikáciu, nijako zvlášť neštudovali. Ako prvú možno spomenúť technológiu, ktorá sa objavila na začiatku posledného desaťročia pred miléniom a nahradila analógové mobilné siete 1G. Je to sieť GSM alebo sieť druhej generácie, a preto sa nazýva aj 2G. Je určená najmä na volanie, ale rovnako podporuje aj posielanie SMS správ.

Zdanlivo prekonané GSM moduly sa však vďaka možnostiam dlhého dosahu používajú stále v priemysle. GSM modul možno použiť napríklad na sledovanie vozidiel, riadenie svetelných semaforov. Pomocou tejto technológie sa taktiež dajú sledovať aj zvieratá alebo diaľkovo ovládať vstupné brány.

Bezdrôtové technológie v bežnom živote

Ďalšia bezdrôtová technológia, s ktorou brázdime diaľnice, prekonávame horské štíty či bežecké limity, je technológia GPS. Globálny lokalizačný systém je najpoužívanejším satelitným navigačným systémom na svete. Poloha jednotlivých objektov sa určuje na základe konkrétnej pozície voči satelitom, ktoré sa nachádzajú na obežnej dráhe. Aby sme však mohli získavať potrebné dáta z mobilných telefónov či automobilov, je k tomu potrebný GPS modul.

Podobne znejúca, ale vo funkciách rozdielna, je bezdrôtová technológia GPRS. Podľa odborníkov predstavuje krok medzi GSM a mobilnými telefónmi tretej generácie, teda 3G. Laicky povedané GPS využíva na svoje funkcie satelitné systémy a GPRS stožiare. To však pre vysvetlenie GPRS modulov určite nestačí. Ich funkcionalita spočíva najmä v tom, že zabezpečujú rýchlejšie prenosy dát ako to bolo pri GSM sieťach, ktoré sa využívali najmä na telefónne hovory.

Videokonferencie cez telefón

Pozeranie videí, posielanie rýchlych správ, teda „četovanie“, či posielanie emailov na mobilnom telefóne. Toto všetko priniesla technológia tretej generácie, a s tým spojených 3G modulov, ktorá uzrela svetlo sveta v roku 2001 a na Slovensko sa dostala o štyri roky neskôr.

Netrvalo dlho a na trh prišla technológia 4G, ktorej výhody využívame dodnes. To, čo sa dnes zdá samozrejmosťou, napríklad videokonferencia prostredníctvom mobilného telefónu, je jednou z vymožeností práve siete 4G, ktorá je so 4G modulmi nápomocná pri potrebe vyšších prenosových rýchlostí.

Sieťou budúcnosti je technológia 5G, ktorá pre komerčných užívateľov sľubuje ešte rýchlejšie sťahovanie hudby či kvalitnejšie videá. Už dnes sú k dispozícii 5G moduly, využiteľné v priemyselných notebookoch, podnikových smerovačoch, či domových bránach.

Doba bezkáblová by svoj primát nemala nebyť WiFi siete. Túto bezdrôtovú komunikáciu s nízkou spotrebou možno nájsť dnes takmer v každej domácnosti a informáciu o jej spomalení získame často od tých najmenších členov domácnosti pripojených na internet. Za samotným pripojením a získaním potrebného signálu stoja WiFi moduly, ktoré sú umiestnené v mobilných telefónoch, v počítačoch či v aute.

A čo takto spárovanie zariadení prostredníctvom technológie Bluetooth? Táto bezdrôtová komunikácia prostredníctvom Bluetooth modulu bola navrhnutá za účelom náhrady káblového prepojenia medzi mobilnými telefónmi, počítačmi a komunikačnými zariadeniami, ktorých maximálna vzdialenosť je desať metrov. Svoje pomenovanie nesie po dánskom kráľovi, ktorý pomocou diplomacie zažehnal nejeden vojenský spor.

Viac informácií nájdete na sos.sk.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu