Posielanie balíkov kuriérom je jednoduché, aj výhodnejšie ako pošta

Posielanie balíkov kuriérom je jednoduché, aj výhodnejšie ako pošta

Pandémia a obmedzenia pohybu, či dlhé rady na pošte nás vycvičili o niečo viac, než by to bolo za iných okolností. Aj v našom prípade si všímame, že zmena správania, fungovania redakcie, alebo len osobné fungovanie prinieslo mnoho zmien. Na poštách sú dlhé rady, rôzne obmedzenia a ak nemôžeme cestovať medzi okresmi, skôr pošleme balík. Obchody, ktoré sú online dokážu prežiť. Tie, ktoré nestihli tento prechod, alebo ho nedokázali, môžu výrazne trpieť. Najviac, ak nie sú vo vlastných priestoroch a musia uhrádzať nájom. Zmenilo sa mnohé. Kuriérske spoločnosti majú vyšší nápor, no zároveň sa dokázali veľmi dobre prispôsobiť, čo sledujeme najmä na obchodoch, odkiaľ pravidelne nakupujeme.

Čo sa v článku dozviete?

  • Stále nie bežné je posielanie kuriérom aj pre súkromné osoby. Aké to má výhody
  • Cenovo zaujímavejšie posielanie balíčkov z odberných miest
  • Niekoľko jednoduchých krokov, no je nutné mať doma tlačiareň

Posielanie balíkov aj pre súkromné osoby cez kuriéra

Tento článok sa môže najskôr zdať ako reklama na kuriérske spoločnosti. V skutočnosti je skôr upriamením pozornosti na možnosť, ktorú stále nevyužíva mnoho ľudí napriek tomu, že z jej spoznania majú dobrý pocit a jej využitie má mnoho výhod. Pri svojom fungovaní, inzertnom predaji cez občiansku inzerciu, alebo pri posielaní vecí po rodine do rôznych kútov Slovenska, sme opakovane využili službu poslania balíka kuriérom. Skombinovali sme si skúsenosti cez troch kuriérov. Bez toho, aby nám ktokoľvek z prepravcov platil, alebo poskytol výhody, tak môžeme zhodnotiť, aké výhody má posielanie balíkov cez kuriéra a na čo sa môžete pripraviť. Ako príklad si v tomto prípade vezmeme jedného z väčších kuriérov, ktorý cenovo vychádza výrazne výhodnejšie a keďže ho využívame najčastejšie, tiež sme si istejší v postupoch.

Balíček a doručenie kuriérom, pošta a kuriér

Stručne: na čo sa pripravte ak chcete poslať balík kuriérom?

Balík, ktorý chcete vy sami ako nefirma, súkromná osoba, poslať kamkoľvek na Slovensko, nepotrebuje žiaden špagát a prakticky môžete prevážať čokoľvek, čo sa prevážať môže, nie je živé a nie je abnormálne ťažké, či veľké. Stručne povedané, rozumný balík nie je drahá záležitosť. V prípade DPD kuriéra, podobne ako u niektorých ďalších, máte možnosti dve. SPôsob odovzdania balíka aj celý formulár sa dá vybrať na:  https://www.dpdmojkurier.sk

  1. Kuriér príde vyzdvihnúť váš balíček presne tak, ako keby doniesol nejakú zásielku z online obchodu. Príde až k Vám, len s tým rozdielom, že mu niečo nakladáte.
  2. Balíček zanesiete na niektoré miesto vo vašom okolí. V Bratislave je takýchto miest viacero. V menších mestách menej. Sú to kaviarne, butiky, rôzne obchody. Tie môžu fungovať len vďaka tejto službe. Vo formulári prepravcu sa dá nájsť konkrétne miesto na mape, následne sa viete po vyhľadaní miesta spojiť a veriť, či je otvorené.

Platí: balíček, ktorý prinesiete na podacie miesto, stojí menej, ako keď príde kuriér po balíček k vám domov. Sú však balíky, ktorých váha môže byť viac ako 10 kilogramov, nemáte auto a aj cena vyššieho doručovacieho poplatku je stále záchranou.

Postup oštítkovania

Zabalený balík si nevyžaduje žiadne zásadné úpravy. Poistite ho obaľovacím materiálom, ktorý neznečistí žiadne iné zásielky. Na viditeľné miesto je nutné nalepiť štítok, ktorý vám príde emailom. Tento štítok si doma vytlačíte a buď na pevný podklad, kartón, alebo priamo na škatuľu nalepíte tak, aby QR kód a čiarový kód neboli nijakým spôsobom prekryté. Priesvitnou čistou lepiacou páskou je možné takýto kód čiastočne prelepiť. Iným materiálom ale znemožníte načítanie zásielky. Buď príde kuriér k vám, alebo doručovacie poplatky platíte priamo na podacom mieste. Cena doručenia pri viac ako 20 skúsenostiach za posledný rok nám v prípade DPD opakovane pomohla.

Balíček a doručenie, pošta a kuriér

Na vytlačenie štítku, ktorý sa zobrazí priamo na webe, ako aj príde emailom, je samozrejme nutná tlačiareň. Bez tohto štítku to nejde. Možnosťou je, že na odberné miesto viete zatelefonovať a spýtať sa, či Vám dokážu štítok pripraviť. Keďže nie sú povinní a nemusia, je dobré rovno ponúknuť všimné. Ak má kuriér a zásielka cez neho v rámci bežnej rýchlosti kuriérskeho doručenia riešiť dôležité záležitosti, sú drobné investície nič. Najmä ak je prevádzka uzatvorená pre pandemické opatrenia, prežíva s ťažkosťami a otvorená je výhradne len vďaka spolupráci s kuriérom.

Príklad odoslaného balíčka:

Kým v predvianočnom čase roku 2020 bola súčasťou zadávacieho formulára aj časť venovaná rozmerom zásielok, posledné dni nám túto možnosť už neponúkajú. Prepravca DPD, ktorý je v tomto článku príkladom, si  aktuálne vystačí s váhou. Tým uľahčil situáciu tým, ktorí rozmery hádajú , ak nedokážu nájsť meter, či pravítko. Balíček vážte doma a pre istotu počítajte s určitou rezervou, aby nakoniec nespadal do inej kategórie (podľa váhy.) Príklad u nás najčastejšieho balíčka je váha od 4 kg do 10 kg v kartónovej škatuli. Cena doručenia po dodaní do kaviarne neďaleko domu – 4, 20 centov. Cena a spoľahlivosť doručenia takéhoto balíka je bezkonkrenčná. Balíček do 3 kg stojí 3,6 EUR a do 20 kg stojí 7,8 EUR. V porovnaní so Slovenskou poštou je toto doručenie lacnejšie. Miest je viac a najmä dlhé rady vo vinotékach, kaviarňach, hodinárstvach a pod nehrozia.

Vyzdvihnutie balíčka priamo na adrese kuriérom a odoslanie kamkoľvek v SR stojí 8,54 eur pri váhe do 3 kg, 9,8 eur pri váhe do 5 kg, 11,09 EUR pri váhe do 10 kg a 13,69 EUR pri váhe do 20 kg. Máme radi Slovenskú poštu, jej elektronické rozhranie na posta.sk aj možnosť úhrady vopred. Sú však prípady, kedy objem a váha zásielky je vyššia. Náklady chceme minimálne a najmä doručenie čo najrýchlejšie.

Redakčný článok vychádza z vlastnej iniciatívy, aj ako spôsob poďakovania za niekoľko vážnych riešení situácie, v ktorých doručenie kuriérom s celou svojou jednoduchosťou zohralo svoju dôležitosť.

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.