ZN.SK
zuby a ich sklovina

Časť tela, ktorá si dokáže poradiť s miliónmi baktérií

Každé ráno sa takmer všetci na ne vo svojom zrkadle pozeráme a venujeme im svoju pravidelnú starostlivosť a pritom o nich ani zďaleka všetko

Každé ráno sa takmer všetci na ne vo svojom zrkadle pozeráme a venujeme im svoju pravidelnú starostlivosť a pritom o nich ani zďaleka všetko nevieme. Každodenné čistenie ústnej dutiny kefkou a zubnou pastou napomáha jej dobrému zdraviu, no zároveň uniká  našej pozornosti množstvo ďalších zaujímavých faktov, ktoré by ste mali o svojich zuboch vedieť.

zuby a ich sklovina

Zoznámte sa s niekoľkými dôležitými a zábavnými faktami o vašich zuboch.

Ústna dutina je priestor, v ktorom žije niekoľko miliónov baktérií

Okolie, v ktorom žijeme, je plné nebezpečných baktérií a vírusov, ktoré naše citlivé telo ohrozujú. Vstupnou bránou je najmä ústna dutina, ktorá musí tomuto náporu odolávať. Ak k tomu pridáme baktérie z jedla, v ústnej dutine môžeme mať milióny nebezpečných a neželaných hostí. Podľa odborníkov je to dokonca viac ako 6 miliónov baktérií a ich 700 druhov, z ktorých niektoré sú škodlivé viac, iné vôbec a naopak aj prospešné.

A práve to je obrovská nálož, s ktorou sa musia ako prvé vyrovnať naše zuby. Ústa, kde je vykonávaná pravidelná zubná hygiena dokáže našťastie túto bakteriálnu záťaž udržať na optimálnej úrovni a pomáha optimalizovať imunitný systém tela.

Zdravé zuby nie sú umelo biele

Mnohí si o zuboch myslia, že tie najzdravšie sú čisto biele. Z časti je to však trend, ktorý nám priniesla doba a jej predstava o dokonalom človeku. Dobrý zubár vám určite potvrdí, že zdravé zuby nie sú čisto biele, ale prirodzene sivobiele. Dokonca samotná farba dentínu, čo je vrstva pod zubnou sklovinou, je väčšinou prirodzene žltá.

Ak sa tento odtieň odzrkadlí aj na vašich zuboch, znamená to, že spomínaná žltá vrstva dentínu je z nejakého dôvodu odhalená. V konečnom dôsledku to môže predstavovať aj závažnejší problém, pre ktorého riešenie sa je vždy najlepšie objednať k zubárovi. Samozrejme, dostupné je aj jednoduché bielenie zubov. Tu si však treba dať pozor na jeho správny výber, aby nebolo erodovanie zubnej skloviny ešte väčšie a možno trvalé.

Na účinné bielenie zubov existuje množstvo bezpečných a účinných spôsobov, pred výberom sa však ale vždy radšej poraďte s odborným lekárom.

Najťažšia časť ľudského tela

Často sa mnohí z nás pri vážení uspokojujeme tým, že vyššia váha je dôvodom ťažkých kostí. Vedeli ste však, že jedna z najťažších častí ľudského tela nie sú iba kosti, ale aj zuby? Zaujímavé.

Z logického dôvodu je zubná sklovina tvrdá ako kameň. Veď denne musí čeliť mnohým nástrahám a záťaži. Dala by sa dokonca prirovnať k brneniu, ktoré chráni pred spomínanými baktériami aj možným mechanickým poškodením. Aj preto je zubná sklovina najtvrdšou minerálnou látkou v našom tele, dokonca ešte tvrdšou a teda aj ťažšou ako kosti. Avšak, aj keď je tak tvrdá a odolná, treba sa o ňu pravidelne starať, pretože vplyvom mnohých kyselín a látok z potravy, ako aj čistiacich zložiek, dokáže erodovať, poškodiť sa a miznúť.

Dve sady na jeden život

Napriek tomu, že sú zuby pevné, tvrdé a ťažké, netreba ich stav podceňovať. Dôvodom je fakt, že na rozdiel od spomínaných kostí nemajú schopnosť sa samé opraviť a zregenerovať. Najvrchnejšia časť zubnej skloviny nepatrí k živému tkanivu, takže nemá možnosť svoj pôvodný stav obnoviť. V podstate tak za svoj život dostaneme len dve šance alebo sady zubov. Prevencia je preto pre zdravé detské aj dospelé zuby základ, na ktorý si treba urobiť návyk!

Zuby by sme na základe týchto informácií mohli prirovnať aj k veľkému ľadovcu, z ktorého vidíme len časť. Tá druhá a nášmu zraku neznáma sa nachádza (zhruba dve tretiny) pod ďasnami, čo znamená, že mnohé problémy alebo náznaky blížiaceho sa kazu nevidíme. Návšteva zubára, ktorý vám urobí raz za rok röntgen zubov a ich kompletnú prehliadku i hygienu, je preto nesmierne dôležitá.

Zdroj obrázka:MarcinK3333/Shutterstock

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu