ZN.SK
auto a športové auto

Ako využiť testovaciu jazdu naplno? Neostávajte v meste

Pri kúpe auta, či už ojazdeného alebo nového, je dôležitá testovacia jazda. Umožní vám posúdiť, či vozidlo zodpovedá vašim požiadavkám.

Pri kúpe auta, či už ojazdeného alebo nového, je dôležitá testovacia jazda. Umožní vám posúdiť, či vozidlo zodpovedá vašim požiadavkám. Niektorí predajcovia ponúkajú vozidlá len na hodinu. Vy pohľadajte takého, ktorý ponúka možnosť zobrať auto na dlhšie trasy alebo dokonca dvojdňový výlet. Pri nových autách si nevšímajte len technologické vylepšenia a voňavý interiér nového vozidla, ale zamerajte sa aj na praktické aspekty vozidla. Ako sa nenechať uchlácholiť novinkami, ale prakticky otestovať aj nové auto?

auto a športové auto

Zdroj: pexels.com/ Torsen Dettlaff

Porovnávajte viacero typov vozidiel

Hovorí sa, že autá majú osobnosť. Ak chcete nájsť to, ktoré sa najviac bude hodiť k tej vašej, preberajte. Na jeden deň si naplánujte viacero testovacích jázd na iných typoch predvádzacích vozidiel a nebojte sa obmieňať aj výrobcov. Ak aj máte parametre, ktoré pri svojom novom vozidle neviete oželieť, tak značka, ktorá nakoniec splní vaše želania, nie je dôležitá.

Jazdy, ktoré absolvujete v jeden deň, budete môcť jednoduchšie porovnať. Pocity, ktoré vo vás auto zanechalo, by mohli byť po čase skreslené. Užitočné je zapísať si svoje postrehy po jazde.

Máte vysnívaný typ vozidla, tak prečo testovať iné? Ak je vaším vyvoleným SUV, mali by ste si vyskúšať aj jazdu na mestskom variante tohto vozidla. Spratnejšia verzia so všetkými pôvodnými výhodami sa vám bude pozdávať, najmä ak žijete v meste. Preto by ste tam mali zobrať aj predvádzacie vozidlo a zistiť, ako komfortne sa budete cítiť pri jazde pomedzi bytovky alebo užšie zákutia mesta.

Nezanedbávajte pohodlie pri jazde

Previezli ste sa po trase, ktorú vám ukázal predajca a ste spokojní? Polhodinová cesta po meste možno nepovie všetko, čo by mala. Auto zoberte na poľnú cestu a skúste si aj spomaľovače na sídlisku. Ak vám budú „drkotať“ zuby, vedzte, že dlhé trasy si na tomto vozidle užívať nebudete.

Dobre by ste sa mali cítiť nielen pri jazde, ale aj pri vystupovaní a nastupovaní. S problémom by sa mohli stretnúť najmä tí vyšší z vás. Preto to skúste hneď niekoľkokrát. Ak ste vysokí, nastavte si sedadlo a volant. Cítite sa komfortne? Pri šoférovaní skúste, či dočiahnete na všetky tlačidlá a ako jednoducho viete ovládať funkcie auta. Všímajte si, ako dobre vidíte na rôzne kontrolky. Pri autách, ktoré majú parkovacieho asistenta, skúste, ako sa vám s ním bude parkovať. Supermoderný model auta, ktorý nebudete vedieť naplno využiť, vám zbytočne ukrojí z rozpočtu.

auto a športové auto

Zdroj: pexels.com/ Yurii Hlei

A čo pri elektromobile?

Všetko vyššie spomenuté môžete otestovať aj pri elektromobile. Tu je dôležitá hlavne príprava pred jazdou a výber správneho vozidla. Ak to bude vaša prvá skúsenosť s elektro autom, zamerajte sa hlavne na dojazd. Naštudujte si výdrž batérie a porovnajte ju so svojimi bežnými trasami. Rátajte pritom s degradáciou batérie. Nechcete predsa za niekoľko rokov dôjsť len do pol cesty.

Pri samotnej jazde sa snažte ísť čo najprirodzenejšie a nedbať na to, že sa zmenil pohon auta. Ak bežne veziete veľké náklady alebo pasažierov, zoberte ich so sebou na testovaciu jazdu a rátajte so skráteným dojazdom.

Výdrž novej batérie overte zapnutím všetkého elektrického príslušenstva a asistentov, ktorí sa v aute nachádzajú. Pri elektromobiloch zvážte testovaciu jazdu v zime. V tomto ročnom období sa batéria vybíja rýchlejšie a jej kapacita takisto klesá, aj keď auto stojí v mrazoch. Dohodnite si preto zapožičanie na dva dni a zistite, koľko kapacity auto stratí počas noci vplyvom mrazov. Zároveň lepšie otestujete vykurovacie systémy a reálny dojazd auta pri podmienkach, ktoré na výkon vplývajú najviac.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu