ZN.SK
Fiskars sekery

6 dôvodov, prečo sú sekery Fiskars najlepšie sekery

Viete podľa čoho spoznáte najlepšie sekery na slovenskom trhu? Nepochybne podľa kvality, váhy, materiálu, značky, záruky a možno aj prevedenia po celkovej vizuálnej stránke.

Zľavy na wellness pobyty

Po rozbíjaní starej strechy a vyrúbaní troch starých čerešní sme si dovolili zhodnotiť, ktoré nástroje zrýchlili spracovanie starého a aj surového dreva z rozkonárených stromov najrýchlejšie. Sekery lacnejších variantov z bežnej ponuky dnes už zaniknutého Baumaxu boli osvedčenou klasikou, avšak po porovnaní s prácou so sekerami Fiskars, je možné badať niekoľko zásadných prvkov a predností. Je to hlavne spokojnosť a snaha ohodnotiť adekvátne kvalitu spracovania, ktorá spôsobila záujem o túto značku. Po porovnaní sekier piatich rôznych výrobcov, pričom traja sa k svojmu výrobku nijako nehlásia značkou, či rytinou v hlave, vieme vystihnúť aj dôvod, prečo sú Fiskars považované za najlepšie sekery v ponukách našich predajcov. V európskych hodnoteniach domácich sekier sa totiž dlhodobo držia hlavne tri značky a to Fiskars, Husquarna, Estwing. Na Slovensku ak sa pýtate na kvalitnú sekeru, každý skúsený vám odpovie Fiskars. Značka funguje od roku 1649 čo je vôbec výnimočné, kedy sa venovala kováčskej výrobe a pokračuje dodnes.

Fiskars sekery

1. Ľahká a presná

S Fiskarsou je jednoduchá práca. Je ľahká, hlavica letí presne tam, kde švihá ruka. Pri sekaní sa „nepľance“ ako by ľudia hovorovo povedali a poteší aj tvarovanie hlavice, ktoré má za následok rozseknutie a ihneď aj oddelenie dreva. Väčšie káľačky majú viditeľné oddeľovacie tvarovanie. Menšie sekery sú skôr hladšie na jemnejšie sekanie, rovné oddeľovanie bez potreby takej trieštivej a oddeľovacej sily. .

2. Výrobca má jasno v tom, na čo sekera slúži

Pri Fiskars je jasné, že výrobca presne vie, na čo má sekera slúžiť a podľa toho tvaruje hlavicu, podľa toho tvaruje porisko a aj jeho dĺžku. Nejde o jeden druh meniaci svoju veľkosť aj vrátane poriska. Veľké sekery majú hlavicu inak tvarovanú na oddeľovanie dreva, ako napríklad káľačka X25, ktorá dokonca svojou ľahkou váhou ani nepripomína káľačku. Pri menších až najmenších sa počíta s tým, že plnia univerzálnu funkciu a tak sú hladšie, pričom zachovávajú svoju ostrosť. Menšie sekery majú iné rozdelenie poriska a najmenšia X5 má napríklad porisko z celkom iného plastu a hladkého vyhotovenia než vyšší rad.

3. Majú vlastné prenosné ochranné objímky

Sekeru už kúpite a pokojne môžete ponechať v plastovej pevnej objímke, ktoré slúži na prenášanie, ale aj ochranu sekery. Poistka, vďaka ktorej je možné neskôr sekeru aj vybrať a opäť zaistiť, sa dá prepnúť na veľkých sekerách s ťažkosťou, na menších je to o niečo ľahšie. Dieťa, ak nevie ako, by nemalo vedieť sekeru odistiť. Objímka zaisťuje čepeľ natoľko, že sa k nej nedostane ani malé dieťa s malými prstami a ani pes, prípadne silou ani dospelí. Aj túto oblasť sme boli testovať v teréne a sekeru dostalo do ruky 5 ročné hyperaktívne dieťa. Bez následkov.

4. Porisko

Porisko je vytvárané zo špeciálneho plastu vystuženého sklenenými vláknami, ktorý sa mi podarilo poškodiť až druhou sekerou Fiskars a aj to len vytvorením rýh, ktoré sú tak spomienkou malého pokusu. Vo vnútri je duté, avšak mimoriadne pevné. Je totiž na kovovej hlavici naliate. Ak vám nevyhovuje objímka umožňujúca zavesenie, porisko má dierku na zavesenie, či upevnenie na lanku, prípadne v teréne počas práci na háčik. Úplný koniec je tvarovaný tak, aby sekera nemohla za žiadnych okolností vyletieť z rúk. Testovanie na lúke s rozsahom 15 metrov a pokuse o švih s vyletením sekery z rúk s uvoľnenou rukou priniesol výsledok 5 zaseknutí sekery v ruke s pritlačeným malíčkom o koniec vystúpenej rúčky. Samozrejme, priveľmi „mľandravá“ ruka sekeru pustiť dokáže hravo.

5. Značka

Dobrá sekera má dobrú značku. Fiskars je značkou, ktorej už ani netreba robiť veľkú reklamu. Pochádza z Fínska, pre nás krajiny neznámeho jazyka, krajiny Nokie, snehu a skupiny The Rasmus, či švédčiny ako druhého štátneho jazyka. V každom prípade aj krajiny, kde sa stále vo veľkom kúri drevom, spracúva sa drevo viacerými spôsobmi a práca so sekerou je tam priam až súčasťou miestnej kultúry.

6. Pri Fiskars je to kvalita a záruka

Kvalita sekery sa na internete veľmi nepreberá. Každá slúži na sekanie a to sa aj plní. Ako náhle má používateľ možnosť porovnávať, samozrejme vie, ktorú sekeru uprednostní. Fiskars pri kúpení novej sekery v objímke schováva aj kartónový roztvoriteľný papier. Oproti iným sekerám (mimo tých najlepšie hodnotených) sa snaží dať zákazníkovi viac, než len nálepku s EAN kódom a cenou. Papier neprináša nič prínosné, viacjazyčný názov a určenie sekery. Ale predsa len praktické informácie ako napríklad odporúčané brúsenie, ďalšie výrobky v rade, odporúčaná hrúbka materiálu na sekanie, pri ktorom naozaj vidieť dobrú prácu sekery, zároveň slúži tento kartón ako meter, čo už je len drobnosť na záver. Najviac musí tešiť zásadný fakt, ktorý vôbec nie je bežný vo svete náradia a vôbec vo svete kupovateľných výrobkov. Sekera Fiskars sa zdá byť celoživotným partnerom, ak ho darujete dôchodcovi, tak určite. Pýši sa totiž 25 ročnou zárukou. Toto číslo som doteraz na žiadnom náradí nevidel.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu