ZN.SK
Nožnice a plastová rúčka

Prvé nožnice s plastovou rúčkou vyrobil Fiskars, oranžové omylom

Prvé nožnice s plastovou rúčkou vyrobil fínsky Fiskars. Vznikli ikonicky známe oranžové nožnice. Vedeli ste, že táto farba bola vybraná len vďaka omylu?

Vedeli ste, že do roku 1967 neexistovali nožnice s plastovou rúčkou? Fínske železiarne Fiskars priniesli viacero revolúcií a od roku 1649 zásobujú Fínsko a zvyšok sveta miliónmi výrobkov. Medzi nimi aj nožnice, ktoré pred niekoľkými desaťročiami prinútili Fiskars postaviť samostatnú továreň na nožnice v USA. Nožnice sú skrátka potrebné v každej domácnosti, v každej dielni, aj záhrade. Hoci ich vo Fínsku určite nevymysleli, keďže ide o vynález pomerne starý, predsa len majú jedno prvenstvo.

Nožnice a plastová rúčka

Plastová rúčka bola dovtedy niečo nevídané

Aj dnes máme mnohí doma nožnice, ktoré sú celokovové. Chladné, ťažké, ale pevné a isté nožnice. Fínsky Fiskars sa stal známy vďaka plastovej rúčke na nožniciach, ktorú bolo možné oveľa lepšie tvarovať a najmä lacnejšie vyrábať. Ruky tak neboli odkázané na chladnú oceľ a v rukách nebol až tak ťažký nástroj. Plastová rúčka priniesla niekoľko výhod a aj preto si veľmi rýchlo našli svojich používateľov. Zaujímavé však je, ako vznikala. V roku 1967 sa uvažovalo o začatí výroby plastových rúčok v čiernej, červenej a zelenej farbe.

Vďaka náhode vznikla ikonická farba rúčky

Počas toho, ako šli prototypy do výroby, strojník pri stroji mal v zásobníku oranžovú farbu a tak vyrobil omylom oranžovú plastovú rúčku, čo si všimol až po vychladnutí. Následne vyrobil aj zvyšné farebné odtiene. Čo náhoda nechcela, práve tieto oranžové sa nakoniec páčili oveľa viac než ostatné. Získali 7 hlasov z deviatich. Oranžová rúčka sa za krátko stala nový symbol značky aj nožníc ako takých. Ešte niekoľko rokov si Fiskars držal oranžovú farbu ako jediný, no po čase aj ďalší výrobcovia chceli využiť pomerne zaužívané spojenie farby a materiálu a tak začali vyrábať aj oni oranžové nožnice. Dnes je táto farba pomerne bežná a využíva ju aj čínska produkcia. Hoci symbolika kvality už v dnešnej dobe nie je tak zviazaná s dizajnom a farebným odtieňom rúčky, oranžová má stále niečo do seba.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu