ZN.SK
Kniha Nikto sa neskryje

Obsah knihy, výťah, či výcuc z knižného deja skôr ako kniha samotná

Fenomén modernej doby je skrátiť čas a námahu. Uľahčujeme si všetko, ba dokonca až na toľko, že niektorí z nás chodíme na virtuálne cintoríny namiesto skutočného cintorína osobne

Fenomén modernej doby je skrátiť čas a námahu. Uľahčujeme si všetko, ba dokonca až na toľko, že niektorí z nás chodíme na virtuálne cintoríny namiesto skutočného cintorína osobne, alebo si niekto nekúpi psa len preto, že ho bude potrebné venčiť. Už na základnej škole je vidieť trend zľahčovania čítania a prípravy na „slovinu“. V dobe, kedy je všade internetové pripojenie a portálov s referátmi je hneď niekoľko, predsa nemôžeme očakávať, že miera poctivého čítania školákov bude na vysokej úrovni. Najnápadnejšie sú prípady, kedy má rovnaký obsah referátu polovica triedy a vznikne konflikt, kto má výsadné právo považovať ho za svoj. Žiaci jednej triedy však nepočítajú s tým, že aj učiteľ môže mať pripojenie a už v inej triede mohol počúvať rovnaký referát už 10x počas posledných piatich rokov. Je ťažké písať výťah ku knihe, ktorá je povinná a nevybral si ju čitateľ sám. Aj preto tá nechuť.

Deti sa dostávajú na internet

Úloha priniesť do školy výťah, či nejako zoštylizovaný výcuc z knihy, je pomerne bežnou. Sám ako krátkodobý učiteľ viem, že na to treba viac času. Nasmerovať deti do knižnice školskej, či mestskej a očakávať, že sa im to podarí prečítať. Aj rodičia cítia krivdu, keď dieťa dostane za úlohu niečo viac ako je na trase ŠKOLA => BYDLISKO => ŠKOLA dostupné. Deti s rodičmi, či bez nich, zvládnu pripojenie. Málokedy však zvládnu aj orientáciu a spôsob, ako si obsah obstarať. Nekvalitné recenzie a výťahy na webe skrátia prácu. Skracuje si tým to, čím by si malo každé dieťa prejsť. Skutočným čítaním a chápaním deja. Výcuc nikdy za žiadnych okolností nenahradí knihu, nech je akokoľvek dobrá a nech je zároveň akokoľvek zlá. Zhodnotiť, aká kniha je, musí čitateľ. Ak sa ale dostala do povinného čítania, alebo do vlastného čitateľského denníka, pre nejaký úspech sa tak stať muselo. Stiahnutý výcuc často krát nemá žiadnu hodnotu. Ako náhle mimo neho prídu otázky vyučujúceho, žiak nedokáže reagovať a veľmi rýchlo prezradí pôvod hárku papiera. O to viac, ak zabudne dole v rohu cestu k originálu na http://www.referaty… A pod. Pri sťahovaní výťahov z kníh z internetu dnes už ťažko môžeme považovať za dobrý zdroj všetky tie portály. Plnili ich a využívali aj dnešní učitelia v dobe vlastnej školskej dochádzky. Veľa starých a nekvalitných článkov nemá výpovednú hodnotu a ak sa pripočíta fakt, že každý jeden neflákajúci sa učiteľ následne na knihu aj pýta… Čítajte.

Fantómov referát aj dnes

Pre nečitateľov, ktorí sa zbavia školskej úlohy stiahnutím práce z internetu, nachystali v minulosti recesisti fantómové referáty. Nastražené aj dnes po niekoľkých rokoch čakajú na svoje obete v bezplatných službách poskytujúcich hotové práce a výcuci. Najznámejší portál Referaty.sk obsahuje od roku 2001 niekoľko zámerne chybne napísaných referátov tak, aby odhalili pred učiteľom sťahovača, alebo ho aspoň pobavili. Pri ich zostavovaní sa ich autori náramne bavili. Písaním výmyslov a šialeností totiž dali niektorým menej zaujímavým témam grády. Kým ešte pred pár rokmi sa dali spoznať, dnes už ani my v celej spleti kvalitatívne podradných textov netušíme, ktoré to sú a o ktorých javoch a dielach sa dozviete celkom nečakané fakty a detaily. Riskovať so stiahnutými materiálmi sa skrátka nie vždy oplatí.

Prečo obsah?

Spojenie „obsah knihy“ je mimoriadne obľúbené, hoci samo o sebe je veľmi nepresné a v tejto spojitosti by sa ani nemalo používať. Používajú ho najčastejšie deti, ktoré vyhľadávajú na internete odpovede na otázky ohľadom knihy, no nechcú si knihu samotnú prečítať. Medzi takýmito používateľmi internetu sú špekulanti píšuci do obchodov, či dokonca samotným autorom a žiadajú si hotový obsah, či výcuc. Žiadajú si to v rôznej podobe priamo od zdroja. „Obsah knihy“ je pritom vyhľadávaným pojmom aj u nás. Vidíme, čo ľudí privádza na naše stránky v spojitosti s našimi knižnými článkami.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu