Teleferik Alanya: nová lanovka od Kleopatrinej pláže na hrad - Zaujímavé novinky ZN.SK

Teleferik Alanya: nová lanovka od Kleopatrinej pláže na hrad

Turecké letovisko Alanya má novú atrakciu. Je ňou lanovka, ktorá vás vyvezie až po miestny majestátny seldžucký hrad. Skrátiť si ňou tak viete namáhavé šliapanie do kopca, alebo výjazd bežným autobusom. Lanovkou sa totiž návštevníkom naskytne unikátny pohľad na okolitú prírodu, rozrastajúcu sa Alanyiu, mohutné kopce v pozadí, ale hlavne na pobrežie a šíre more po pravej strane. Lanovka je pohodlná a nakoniec ani nie veľmi drahá. Môže byť pritom súčasťou vášho poznávania Alanye, najmä preto, že jej štartovacia stanica sa nachádza hneď pri Historickom múzeu a jaskyni Damlataš.

Lanovka teleferik Alanya

Lanovka v Alanyi pri Kleopatrinej pláži

Každý návštevník Alanye v určitom momente spozná najznámejšie miesto Alanye. Kleopatrina pláž je známa pieskovým povrchom a faktom, že ide o mestskú pláž. Nepatrí tak žiadnemu hotelu, ako je to v prípadoch rezortov. Nad ňou sa na skalnatom výbežku vstupujúcom do mora, vyníma veľká seldžucká pevnosť, ktorá aj v týchto chvíľach je stále pôsobiskom archeológov obnovujúcich stále viac a viac z hradu pre jeho návštevníkov. V blízkosti Kleopatrinej pláže a miestneho parku s oddychovou zónou je štartovacia stanica lanoviek, ktoré sú tvorené sériou kabín. Do nich sa dá vstúpiť hladko aj s kočíkom.

Lanovka teleferik Alanya

Vďaka systému spomalenia je nastupovanie aj vystupovanie pohodlné. Jazda samotná je veľmi hladká, pokojná a tichá. Ponúkne pohľad a úchvatný výhľad na obrovské mesto Alanya, rozprestierajúce sa naozaj kam až oko dovidí. Najmä pohľad na Kleopatrinu pláž je lepší už len z hradu samotného.

Cena lanovky: 18 TL

Cieľová stanica: Hrad (Kale)

Miestny hrad bol doteraz zväčša cieľom peších turistov. Na vysokej skale, neprístupnej len tak ľahko, v horúcej páľave po skalnatom teréne plnom možných iných nástrach by ste to mali ťažké. Lanovka je tak výborná atrakcia, ktorá poteší všetkých, čo chcú zažiť viac a tešiť sa nie len z výhľadu.

Lanovka Teleferik Alanya

V prípade vozičkárov a kočíkov však len do chvíle, než dorazia do cieľovej stanice. Zostáva prekonať niekoľko lavičiek s bezpečným zábradlím. Avšak nie sú priechodné pre kočík. Dvíhať kočík a brať ho na ruky môže byť namáhavé. Prekonať totiž musíte ešte približne 200 metrov k spodným hradbám a pri nich prejsť na kamennú terasu, ktorá opäť nie je priechodné pre kočíky. Ideálne je preto zobrať pre dieťa vak na nosenie. Kto nemá záujem navštíviť priamo areál hradu, stále s amôže kochať výhľadom a obzrieť si Keykubátovu aj Kleopatrinu pláž, obe na rôznych stranách skalnatého výbežku.

Vstup na hrad: 15 TL

Turecko je oprávnene jedno z najobľúbenejších dovolenkových miest Slovákov. Môže za to pomer kvality a ceny. O Turecku a jeho prednostiach v rámci dovoleniek sme už písali. O Turecku sa môžete dozvedieť viac aj prostredníctvom stránok Turecko.us, venovaných len tejto krajine.

Fotografie pripravil magazín ZN.SK počas septembra 2017.

4.7/5 - (3 votes)

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.