ZN.SK
meškanie menštruácie

Príčiny meškania menštruácie: čo ju môže zdržať a ovplyvniť?

V čase dospievania vplyvom ženských hormónov dostaneme menštruáciu. Problém nastane ak sme ju mali pravidelnú. Čo môže byť príčina meškania menštruácie.

Poznáme ju všetky ženy. Bez toho či chceme alebo nechceme mať v budúcnosti dieťa v čase dospievania vplyvom ženských hormónov dostaneme menštruáciu. Dĺžka cyklu , čiže doba od začiatku jedného krvácania do začiatku krvácania ďalšieho, je najčastejšie 28 dní. Trvanie je individuálne, v priemere je to 3-5 dní v mesiaci.
Čo ak bola doteraz pravidelná a zrazu mešká?

meškanie menštruácie

Nie vždy je to tehotenstvom

Ak nastane situácia meškania menštruácie každej žene hneď napadne myšlienka tehotenstva. Nie vždy je potrebné robiť paniku. Po použití tehotenského testu s výsledkom negatívny bude problém niekde inde. Najviac návštev gynekologickej ambulancie je práve z tohto dôvodu.

Prečo vznikne porucha a meškanie menštruácie?

Menštruácia je riadená mnohými činiteľmi ako je mozgová kôra, hypotalamus, vonkajšie a vnútorné prostredie. Narušením jedného z nich dochádza taktiež k poruchám menštruačného cyklu. Dôvodov meškania môže byť viacero.

  1. Zmena hmotnosti – prílišné rýchle schudnutie, ale aj pribratie na váhe. Na oboje môže ženské telo zareagovať dočasnou stratou menštruácie, pretože nadváha spôsobí hormonálnu nerovnováhu – tukové tkanivo produkuje zvýšené množstvo estrogénu, ktorý ovplyvňuje menštruačný cyklus. V druhom chýba telu telesný tuk, hladina estrogénu je taká nízka, že telo prestáva ovulovať (vypúšťať vajíčka z vaječníkov), čo vedie k vynechaniu alebo aj úplnému zastaveniu menštruačného cyklu. Vyvážená strava je preto pre pravidelnú menštruáciu veľmi podstatná.
  2. Stres – patrí k najčastejším príčinám omeškanej menštruácie. Na našej psychike sa vie podpísať úzkosťou či inými psychickými problémami. A aj vynechaním menštruácie. Keď sme v strese, hladina hormónov v našom tele klesá, čo u ženy môže narušiť ovuláciu a následne aj menštruačný cyklus – tento stav sa nazýva sekundárna amenorea. Jedinou cestou je minimalizovať stres alebo ájsť efektívne spôsoby na jeho zvládnutie. To pomôže nastaviť cyklus späť do normálu.
  3. Choroba – stáva sa to najmä vtedy, ak je telo oslabené bacilami či vírusmi v čase, kedy by mala prísť ovulácia. Choroba môže spôsobiť jej oddialenie a tým pádom aj meškanie menštruácie.

Cvičenie či problémy so štítnou zľazou

  1. Extrémne cvičenie – vynechanie menštruácie sa môže objaviť aj pri excesívnom cvičení. Je to pomerne bežné u žien, ktoré cvičia veľa a sú extrémne chudé. Alebo u žien, ktoré zrazu začali veľa cvičiť s cieľom schudnúť. Keď človek cvičí, hladina tuku v tele klesá. A keďže menštruačný cyklus závisí práve od hladiny tuku v ženskom tele, jeho pokles má výrazný vplyv na nepravidelnosť menštruácie.
  2. Hormonálna antikoncepcia – väčšina antikoncepčných tabletiek obsahuje kombináciu estrogénu a progestínu. Tieto látky zabraňujú otehotneniu tak, že bránia vaječníkom uvoľniť vajíčka. Začiatok užívania HAK alebo jeho ukončenie môže ovplyvniť menštruačný cyklus. U veľkého počtu žien odborníci zaregistrovali nepravidelnosť alebo vynechanie menštruácie v priebehu prvých 6 mesiacov po vysadení antikoncepcie.
  3. Štítna žľaza – hrá významnú rolu v našom metabolizme, pravidelným uvoľňovaním hormónov do krvi pomáha regulovať mnohé telesné funkcie. Ťažkosti so štítnou žľazou bývajú prepojené s ovulačnou dysfunkciou.
  4. Cestovanie, zmena denného režimu – stačí napr. zmena zamestnania, ktorá vyžaduje skoršie vstávanie, viac pohybu, zmenu dĺžky pracovného času. To môže spôsobiť narušenie fungovania nášho tela. Reakciou môže byť aj vynechanie menštruácie, čo by sa však po prispôsobení sa novým podmienkam malo vyriešiť. Podobné je to pri cestovaní, najmä na väčšie vzdialenosti, či cez rôzne časové pásma.

Celková hormonálna nerovnováha

Tá vzniká pri vynechaní ovulácie a zmenách v hladine testosterónu, estrogénu a progesterónu. Identifikuje sa aj z takých príznakov, ako je rast chlpov na tvári a hrudi, ťažkosti s chudnutím a potenciálne aj problémy spojené s plodnosťou. Medzi ďalšie symptómy hormonálnej nerovnováhy patria zmeny nálad, bolesti hlavy, nervozita, podráždenosť, vaginálna suchosť, silná menštruácia, objavenie fibrocýst na prsiach, pokles chuti na sex a pod.

Pri každom dlhom meškaní menštruácie je potrebné okamžite navštíviť svojho gynekológa, ten spraví potrebné vyšetrenia, zistí príčinu a nastaví správnu liečbu. Gynekologické problémy netreba nikdy zanedbávať, môžu sa prejaviť v budúcnosti.

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu