ZN.SK
Štrbské pleso

Slovenské miesta, kde sa nakrúcali slávne filmy a radi sa tým aj pochvália

Filmy na nakrúcanie potrebujú kulisy, alebo originálne priestory. Takých máme dosť, ale nie každé miesto sa aj priznáva, že poslúžilo filmu.

Zľavy na wellness pobyty

Miest, ktoré sa na mape Slovenska pochvália tým, že sa objavili vo filme, máme niekoľko. Nakrúcali sa u nás mnohé filmy slovenské, aj zahraničné. Dokonca niekoľko hollywoodskych počinov. No nie všade sa o tom dozviete. Kniha Filmové miesta nás síce sprevádza po všetkých možných miestach, ktoré sa vo filme objavili, ale ktoré miesta na Slovensku propagujú fakt, že sa objavili vo filmoch aj bez tejto knihy? Na ktoré miesta zavítali televízne a filmové štáby, aby nám priniesli príbeh so známym miestom v pozadí? Na ktoré miesta by sme museli zavítať, aby sme si mohli všimnúť filmovú spojitosť? Kde si film cenia a vyslovene ho uvádzajú na tabuliach?

Štrbské pleso

Sabinov a Obchod na korze

Nie je na Slovensku miesto, ktoré by sa výraznejšie spájalo na film, ako Sabinov. Spája sa s našim najvýznamnejším filmom, o ktorom počuli aj najväčšie hviezdy Hollywoodu a svojho času o ňom písali všetci, čo sa zaujímali o filmového Oscara. Obchod na Korze s Jozefom Kronerom a Idou Kaminskou v hlavných úlohách priniesol slovenskému filmu výrazný míľnik a dosiaľ neprekonaný úspech. Film nakrúcali v Sabinove, hoci dej sa odohráva v Humennom, vzhľadom na knižnú predlohu. V Sabinove vznikol aj filmový obchod s gombíkmi, no v súčasnosti už nestojí a vystavali mu repliku o kúsok ďalej. Nič podobné na Slovensku neuvidíme. Sabinov sa nebál spojiť svoje hlavné centrum s jediným filmom a výborne sa mu darí prilákať turistov.

Vo filme sa objavilo nemálo Sabinovčanov a Drieničanov v úlohe komparzu a dodnes je nakrúcanie veľkou udalosťou pre Sabinov, aj miestny turizmus.

Filmy a miesta vo Vysokých Tatrách

Každý skúsený horský sprievodca, ktorý prichádza s horolezcami do Vysokých Tatier, veľmi dobre pozná filmársky žľab. Aj konkrétne sedlo, na ktorom dnes zostali len torzá pôvodnej konštrukcie filmovej chaty z Orlieho pierka a Medenej veže. Slávne filmy z prostredia Tatier o pašerákoch chatároch sa neraz uvádzajú na rôznych materiáloch z Vysokých Tatier. Na Vysoké Tatry ako miesto nakrúcania indiánskeho westernu s Gojkom Mitičom – Náčelník veľký had, upozorňuje aj nález filmárskej rekvizity. Jedna z filmových sekier totiž vo filme jednému z hercov spadla do vody Štrbského plesa. No vo filme predstavovalo jazero v novom svete – Amerike.

Sekera Gojka Mitiča, Štrbské pleso 2018, lesy TANAPu

Fotografia sekery z filmu Veľký Had, zdroj a článok

V hoteli Fis, ako aj na blízkom okolí Štrbského plesa, nakrúcali Orlie pierko, ale najmä nezabudnuteľnú Majku z Gurunu. Všetci ju poznáme pod týmto názvom, aj keď sa seriál volal Spadla z oblakov. Nakrúcalo sa v okolí pred hotelom, v prírodných exteriéroch, ale v rámci hotela napríklad v hotelovej hale, v bare, v reštaurácii a v ďalších priestoroch. Ak prídete do hotela, upozorní vás na túto spojitosť samostatná miestnosť pri recepcii s vystavenými pripomienkami nakrúcania.

Vo Vysokých Tatrách ešte zostaneme. Tatranská Lomnica, hotel Morava ** a tiež Lomnický štít budú nezabudnuteľnými miestami nakrúcania filmu Anděl na Horách. Ide o budovateľský film, v ktorom je výrazne cítiť tvrdý režim, ale taktiež vidieť mnoho symbolov. Rekreácie ROH, súdruhov, kolektívnu zábavu, „rekreaci“. Na prítomnosť filmárov a prepojenie na film upozorňuje nástenka a niekoľko upomienkových predmetov a zmienok v samotnom hoteli Morava.

V Bratislave napríklad… Fontána lásky pre Zuzanu

Filmových miest v Bratislave by sme mali mať viac. No také, ktoré vyslovene upozorňujú na to, že sa tam niečo nakrúcalo, čuduj sa svete, veľa nie je. Dôležitým je miesto známe predovšetkým pre Ružinovčanov. Od ulice Kupeckého od Záhradníckej ľahko vojdete do uzatvoreného dvora, kde stojí Fontána lásky. Rekvizita zo slávneho filmu Fontána pre Zuzanu 1. Objavuje sa však aj v dvojke, ktorá v skutočnosti len ťaží z názvu, no reálne neprináša nič z lásky a sveta mládeže, ako pri jednotke.

Kysuce

Sedím na konári a je mi dobre je slávnym filmom Juraja Jakubiska, odohrávajúci sa po vojne. Príbeh úzko súvisí s tým, že vojna skončila, naštrbené sú vzťahy, ešte všade pretrváva strach a zdanlivo pokojný život dvoch chlapov naruší židovské dievča, ktoré sa vrátilo z koncentračného tábora. Film sa nakrúcal v Riečnici, zatopenej obci pri Novej Bystrici, ktorá padla za obeť vodnej nádrži zásobujúcej vodou Žilinský kraj. Ak zavítate do miestnej prírody, na jednom kopci hneď vedľa mocnej lipy a menšieho stromu, stojí ceduľa upozorňujúca na to, že lipy sú prírodnou pamiatkou. Zároveň ceduľa upozorňuje na to, že sa objavili v spomínanom Jakubiskovom filme.

Dom, ktorý sa vo filme objavil, už dávno zbúrali. Ostali len stromy, ako dôležitá spomienka a prírodná pamiatka.

Zábiedovo na Orave

Dedinka Zábiedovo na Orave si pripomína nakrúcanie Rysavej jalovice s Jozefom Kronerom. V miestnom malom kostolíku sa svojho času dala nájsť propagačná brožúrka, ktorá vyslovene upozorňovala na to, že sa nachádzate na filmovom mieste.

Zábiedovo, Hamričky, kaplnka

foto: článok o Zábiedove

Malatiná na Orave

Orava je unikátny región. Nebude to totiž jediný a ani posledný raz, čo sa spája s hrdým miestom na nakrúcanie. Na Orave totiž stojí Pajta v katastri obce Malatiná, v smere na Veľké Borové. Aj tu nájdete ceduľu, ktorá vám o prístrešku pre ovce povie viac aj v súvislosti s filmom. Prezradí, že sa stala významnou kulisou pre filmy Perinbaba, Sokoliar Tomáš a v novodobej histórii aj pre film Jozef Mak.

Oravský hrad ako stvorený pre filmy a scény

Oravský hrad je unikátny príklad miesta, ktoré sa pýši na filmové zmienky jeho interiérov a exteriérov v rozprávkach, hororoch a filmoch. Priamo na hrade nájdete miestnosť, ktorá vás prevedie mimoriadne bohatou históriou hradu aj po stránke prítomnosti filmových štábov. Už najstarší filmový horor, Upír Nosferatu z roku 1922 sa nakrúcal práve tu. Slávna rozprávka Kráľ drozdia brada, Láska na vlásku, Adam Šangala, Sokoliar Tomáš, ale tiež posledné sfilmovanie Draculu. Filmy sú tu skrátka podrobne odprezentované. Ak sem príde návštevník, ktorý prijíma všetky roky a dáta vlažne, pri zmienkach o filmoch sa nepochybne prebudí.

Oravský zámok

Osturňa

Do Tatier sa však musíme vrátiť ešte raz. Podtatranská Osturňa je známa ako dedinka, v ktorom sa nakrúcal film Noční jazdci. Upozorňuje na to drevená tabuľka na dome, ktorý sa vo filme aj objavil.

Háj

Pre ďalšiu, jednu z mála spomienok na Slovensku, kde sa neboja priznávať k filmu a otvorene sa k nemu hlásia, je tá v Háji. Obec Háj pri Zádielskej doline sa stala miestom nakrúcania slávneho akčného filmu Za nepriateľskou líniou z roku 2001. Presne ten veľký anjel, ktorý sa vo filme opakovane objavuje, dnes stojí v obci pri cintoríne ako pamiatka na nakrúcanie a aj ako dôležitá atrakcia pre fanúšikov filmu. Informačná ceduľa priamo pri anjelovi dáva jasnú informáciu všetkým návštevníkom, že majú pred sebou známe filmové miesto a známu rekvizitu.

Ešte je mnoho miest, ktoré nijakým spôsobom neprezentujú, že sú zaujímavé aj po stránke filmovej histórie. Mnohé miesta si neuvedomujú, že filmové spojitosti a filmové výhľady sú vo svete vyhľadávanou atrakciou. Že takto môžu prilákať iné spektrum, alebo ešte viac návštevníkov, ktorí nemusia smerovať kvôli filmu, ale už len kvôli samotnej zaujímavosti, že sa vôbec na tom mieste niečo nakrúcalo. Popularizovať filmové miesta na Slovensku sa rozhodla kniha Filmové miesta a zatiaľ sa jej to darí. Ostáva veriť, že miest, ktoré sa pýšia filmovou zmienkou bude pribúdať. Rovnako ako filmárov, ktorí zavítajú na Slovensko. Filmy môžu naďalej propagovať Slovensko, len kiež by sa aj miesta k nim priznávali.

Knižnú sériu si môžete kúpiť v ponukách:

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu