ZN.SK
Zábiedovo, Hamričky, kaplnka

Kaplnka a zvonica v obci Zábiedovo súčasťou významných filmov

Oravská obec Zábiedovo v tvrdošínskom okrese možno nie je známa slávnymi miestami, pritom jedno také má. Je hrdá na svoju kaplnku a zvonicu v staršej časti obce známej ako Hamričky.

Oravská obec Zábiedovo v tvrdošínskom okrese možno nie je známa slávnymi miestami, pritom jedno také má. Je hrdá na svoju kaplnku a zvonicu v staršej časti obce známej ako Hamričky. Na konci Zvoničnej ulice vo svahu stoja dve stavby, ktoré tvoria jeden celok a národnú kultúrnu pamiatku za ktorú bola stavba vyhlásená 29.9.1966.

Zábiedovo, Hamričky, kaplnka

Kaplnka a zvonica v Hamričkách, autor fotografie Ing. Ján Banovčan, starosta obce

Jednoduchá stavba zvonice postavená z lomového kameňa v 18. storočí je doplnená mladšou kaplnkou zo začiatku 20. storočia. Sedlová strecha je pokrytá šindľom, ako sa na architektúru v tomto kraji patrí. Od roku 2000 bola založená tradícia odpustových slávností, ktoré pripadajú na sviatok narodenia Panny Márie. Hámričky svoju históriu ako osada píšu od roku 1607. Až do polovice 18. storočia sa Hámričky orientovali na spracovanie železnej rudy, no potom prešli na roľníctvo.

Zábiedovo na Orave

Filmová lokalita v dvoch sfilmovaných príbehov literárnej klasiky

Práve tu, pri kaplnke a zvonici, sa nakrúcali scény hneď dvoch slávnych slovenských, respektíve československých filmov. Živý bič (1966) a  Rysavá Jalovica (1970) sú súčasťou našej kinematografie a tvorby Martina Ťapáka. Ten režíroval oba, ba dokonca v obidvoch do hlavnej úlohy obsadil významnú herečku Vieru Strniskovú, hoci v Rysavej Jalovici pre nás bude navždy najvýraznejšou postavou Adam Krt v podaní Jozefa Kronera.

Umiestnenie:

  • GPS: 49°20’35.4″N 19°35’48.6″E, Google: 49.343171, 19.596837

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu