ZN.SK
Sepan brazílsky paubrasilia echinata

Brazílsky strom Paubrasilia echinata pri zrezaní „krváca“ na červeno

V Brazílii je paubrasilia echinata, po slovensky známy ako sepan brazílsky, označovaný  za národný strom. Veď práve po jeho krásnom dreve ako.

V Brazílii je paubrasilia echinata, po slovensky známy ako sepan brazílsky, označovaný  za národný strom. Veď práve po jeho krásnom dreve ako vývoznom artikli krajina dostala názov. Využívaný v parkoch, v záhradách, ako prevažne okrasná drevina vďaka svojim krásnym žltým zložitým kvetom a zložitými okrúhlymi listami, je populárny. Ešte viac je slávny v drevospracujúcom priemysle pre svoje červené drevo využívané vo výrobe nábytku, hračiek, dekorácií, ale napríklad slúži aj na výrobu drahých hudobných nástrojov, hmatníkov gitár a podobne.

Sepan brazílsky paubrasilia echinata

foto: Mauro Halpern, flickr

Paubrasilia echinata, strom, ktorý krváca

Výnimočný je však aj tým, čo sa ukrýva v jeho vnútri. Brazílsky národný strom je ojedinelý sfarbením dreva, ktoré po zrezaní vidieť ešte istý čas, než po reakcii s kyslíkom celkom stratí svoj jedinečný odtieň. Drevo je žiarivo červené. S neprirodzeným nádychom do ružova. Vnútorný organizmus stromu akoby krvácal. Krvácajúci strom je fascinujúci aj v prípadoch, kedy nejde o zrezávaný strom. Prípady, kedy je odlúpená kôra, v strome sa objavia praskliny, alebo dôjde k iným poškodeniam na hlavnom kmeni, môžu taktiež odhaliť toto „krvácanie“ tvorené výrazným červeným pigmentom. Je však prekvapivé, že o tomto krvácaní sa človek bežne nedozvie. Známe sú len kvality samotného dreva, ktoré po niekoľkých dňoch stratí žiarivý červený odtieň

Viditeľné je napríklad na fotografiách:

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu